Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 112ž. Zakona o civilnoj zaštiti ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 26/02, 39/03 i 29/10) i čl. 69. i 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/08), ministar unutrašnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O UZBUNjIVANjU I POSTUPCIMA GRAĐANA U SLUČAJU OPASNOSTI

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 61 od 28. juna 2010)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se znakovi za uzbunjivanje, postupci i sredstva za uzbunjivanje i obavještavanje i postupci građana u slučaju opasnosti.

Član 2.

Znakovi za uzbunjivanje propisani ovim pravilnikom jedinstveni su za područje Republike Srpske (u daljem tekstu: Republike) i koriste se na način i pod uslovima koji su utvrđeni ovim pravilnikom.

Član 3.

Uzbunjivanje ima za cilj da se građani blagovremeno upozore na opasnost kako bi, odmah po saznanju za dati signal, mogli preduzeti odgovarajuće radnje i postupke.

Član 4.

(1) Znakovi za uzbunjivanje su signali i emituju se putem sirena na sljedeći način:
a) upozorenje na nadolazeću opasnost - ovaj znak se upotrebljava za nadolazeće prirodne i druge opasnosti (nadolazeći vodni talas, požar koji se približava određenom području, približavanje oluje, zagađenje životne sredine itd.) i ne zahtijeva trenutno reagovanje na dati znak, a oglašava se kombinacijom jednoličnog i zavijajućeg tona u trajanju od 60 sekundi (dva jednolična tona po 20 sekundi koja dijeli jedan zavijajući ton od 20 sekundi),
b) neposredna opasnost - ovaj znak se upotrebljava za neposrednu opasnost od požara, poplava, pucanja nasipa ili brana, radioloških i hemijskih nesreća, vojnih napada i drugih opasnosti koje zahtijevaju hitno reagovanje na emitovani znak, a oglašava se neprekidnim zavijajućim tonom u trajanju od 60 sekundi i
v) prestanak opasnosti - ovaj znak se upotrebljava kad se procijeni da su sve opasnosti po građane prestale, a obavezno nakon neposredne opasnosti, i oglašava se jednoličnim tonom u trajanju od 60 sekundi.
(2) Nadležni organ ili služba koja je oglasila opasnost putem televizije i/ili radija izdaje saopštenje za građane ugroženog područja o vrsti opasnosti i mjerama koje je potrebno preduzeti.
(3) Provjera ispravnosti sirena vrši se svakog petnaestog u mjesecu u 12.00 časova davanjem znaka "prestanak opasnosti".
(4) Kad se utvrdi da sirena ne radi, nadležni organ ili služba Republike i grada-opštine preduzimaju hitne mjere za njeno dovođenje u ispravno stanje.

Član 5.

Dodatni znak vatrogasna uzbuna, za uzbunjivanje vatrogasnih i drugih jedinica zaštite i spašavanja, je signal koji se upotrebljava za potrebe hitnog okupljanja vatrogasnih i drugih jedinica zaštite i spašavanja, a emituje se putem sirena i oglašava se jednoličnim tonom sa pauzama u ukupnom trajanju od 90 sekundi (tri jednolična tona po 20 sekundi i dvije pauze po 15 sekundi).

Član 6.

Grafički prikaz znakova za uzbunjivanje nalazi se u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni dio.

Član 7.

(1) Republička uprava civilne zaštite izrađuje jedinstveni plakat na srpskom i engleskom jeziku sa grafičkim prikazom znakova za uzbunjivanje iz člana 4. ovog pravilnika i po jedan primjerak dostavlja lokalnim zajednicama i republičkim institucijama radi njihove dalje izrade i distribucije.
(2) Vlasnici i korisnici objekata u kojima se okuplja i/ili boravi veći broj ljudi, kao što su obrazovne, zdravstvene i druge javne ustanove, stambene zgrade, prometni terminali, sportski objekti, trgovački centri, hoteli, auto-kampovi, trgovačka društva i slično, od nadležnog organa grada-opštine nabavljaju


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: