aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 16. i člana 61. stav (1) Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", broj 32/02 i 102/09), te člana 5, 14. stav (1) i (3), člana 28. stav (3) i (4), tačka b) Zakona o zrakoplovstvu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 39/09), aneksaIi aneksaIVdodatkaIPravilnika o utvrđivanju zajedničkih zahtjeva za pružanje usluga zračne plovidbe ("Službeni glasnik BiH", broj 05/11) i člana 2. Pravilnika o pružanju usluga zračne navigacije u jedinstvenom evropskom nebu ("Službeni glasnik BiH", broj 45/10), generalni direktor Direkcije za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine, donosi

PRAVILNIK

O USLUGAMA ZRAKOPLOVNOG INFORMIRANjA U BOSNI I HERCEGOVINI

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 33 od 30 aprila 2013)

(Predmet i cilj)

Član 1.

(1) Predmet ovog pravilnika je definiranje funkcija i zadatka nadležne zrakoplovne vlasti i pružatelja usluga zrakoplovnog informiranja, kako bi se osigurao protok tačnih informacija koje su neophodne za sigurnost, regularnost i efikasnost međunarodne zračne plovidbe.

(Pojmovi i skraćenice)

Član 2.

(1) Pojmovi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
a) Aerodrom (Aerodrome): Unaprijed definirano područje na kopnu ili vodi (uključujući sve objekte, instalacije i opremu) namijenjeno za slijetanje, polijetanje i kretanje zrakoplova u bilo kojem dijelu ili cjelini;
b) Aerodromski operator: fizičko ili pravno lice kojem je izdata potvrda za korištenje aerodroma od strane nadležne zrakoplovne vlasti.
c) Amandman na AIP (AIP Ammendmet): Trajne izmjene informacija sadržanih u AIP-u.
d) AIS proizvod (AIS product): Zrakoplovna informacija data u obliku elemenata integriranog paketa zrakoplovnih informacija (osim NOTAMa i PIB-a), uključujući i zrakoplovne karte, ili u obliku nekog odgovarajućeg elektronskog medija.
e) Apsolutna visina (Altitude): Vertikalno rastojanje nivoa, tačke ili predmeta koji se smatra tačkom mjereno od srednjeg nivoa mora (MSL- Mean Sea Level).
f) Aspekti ljudskog faktora (Human factor principles): Načela koja se primjenjuju na projektovanje zrakoplova, certifikaciju, obuku osoblja, operacije i održavanje, a čiji je cilj sigurna interakcija između čovjeka i komponenti drugih sistema, uzimajući u obzir značaj ljudskih mogućnosti.
g) Baza podataka (AIS Database): Jedna ili više datoteka zrakoplovnih podataka koja je tako osmišljena da se iz nje može izdvojiti odgovarajuća aplikacija kako bi bila ažurirana. Odnosi se na podatke uskladištene u elektronskom obliku, kojima se može pristupiti putem računara.
h) Direkcija za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine (Bosnia and Herzegovina Directorate of Civil Aviation): Nadležna zrakoplovna vlast Bosne i Hercegovine.
i) Dodaci na AIP (AIP Supplement): Privremene izmjene informacija u AIP-u, koje se objavljuju posebnim stranicama.
j) Garancija kvalitete (Quality assurance): Sve planirane i sistematske aktivnosti koje se primjenjuju unutar sistema kvalitete (i prikazuju kada je to potrebno) da bi se osigurala odgovarajuća pouzdanost da će neki entitet ispuniti zahtjeve u pogledu kvalitete (ISO 9000*).
k) Geoid (Geoid): Površina jednakih potencijala (ekvipotencijalna površina) u polju Zemljine gravitacije koja se poklapa sa mirnom površinom srednjeg nivoa mora (MSL) kontinuirano produženom kroz kontinente.
l) Gregorijanski kalendar (Gregorian calendar): Opšteprihvaćeni kalendar koji je prvi put uveden 1582. godine za izračunavanje godine koja se više približava tropskoj godini od Julijanskog kalendara (ISO 19108*).
m) Helidrom (Heliport): Određena površina na tlu ili objektu namijenjena u potpunosti ili djelimično za dolazak, odlazak i površinsko kretanje helikoptera.
n) Integrirani paket zrakoplovnih informacija (Integrated Aeronautical Information Package): Paket koji se sastoji od sljedećih elemenata:
1) Zbornik zrakoplovnih informacija, uključujući amandmane na AIP,
2) Dodatke na AIP,
3) NOTAM i PIB,
4) AIC,
5) Kontrolne liste i liste važećih NOTAMa.
o) Integritet zrakoplovnih podataka (Integrity (aeronautical data)): Stepen sigurnosti da nije došlo do promjene ili gubitka zrakoplovnog podatka i njegove vrijednosti od trenutka kada je odobrena njegova izmjena i dopuna, odnosno kada je podatak izdat.
p) Kalendar (Calendar): Diskretni vremenski referentni sistem koji služi kao osnova za definiranje vremenskog položaja s vremenskom jedinicom od jednog dana (ISO 19108*).
r) Kontrolirana zona (Control zone): Kontrolirani zračni prostor koji se prostire od zemlje do određenog nivoa u visinu.
s) Kontrolirana oblast (Control area): Kontrolirani zračni prostor koji se prostire iznad utvrđene granice iznad zemlje.
t) Kontrola ciklične redundancije (Cyclic redundancy check): Matematički algoritam koji se primjenjuje na brojčano izražavanje podataka, koji omogućava nivo sigurnosti u odnosu na gubitak ili promjenu podatka.
u) Kvaliteta podataka (Data quality): Stepen pouzdanosti da dobijeni podaci ispunjavaju zahtjeve korisnika u pogledu tačnosti, rezolucije i cjelovitosti.
v) Kvaliteta (Quality): Stepen do kojeg skup svojstvenih karakteristika ispunjava zahtjeve (ISO 9000*).
z) Kontrola kvalitete (Quality control): Operativni postupci i aktivnosti koje se koriste da bi se ispunili zahtjevi za kvalitetu (ISO 9000*).
aa) Manevarska površina (Manoeuvring area): Dio aerodroma na zemlji ili vodi (osim platforme) određen za polijetanje, slijetanje ili kretanje zrakoplova.
bb) Međunarodna NOTAM kancelarija (International NOTAM Office (NOF)): Kancelarija uspostavljena od strane države u svrhu razmjenjivanja NOTAMa na međunarodnom nivou.
cc) Metapodaci (Metadata): Predstavljaju podatke o podacima (ISO 19115*).
dd) Nacionalno nadzorno tijelo (National Supervisory Authority): označava tijelo ili tijela koje je imenovala ili ustanovila Bosna i Hercegovina kao svoja nacionalna ovlaštena tijela u skladu sa Zakonom o zrakoplovstvu Bosne i Hercegovine, član 16. stav (1), i Pravilnikom kojim se uspostavlja okvir za stvaranje jedinstvenog europskog neba, član 5. stav (1) i članom 4. Uredbe (EZ) broj 549/2004, koja se nalazi u Dodatku I ovog pravilnika.
ee) Nadmorska visina aerodroma (Aerodrome elevation): Visina najviše tačke oblasti za slijetanje.
ff) Nadmorska visina (Elevation): Vertikalno rastojanje tačke ili nivoa mora na površini zemlje, mjereno od srednjeg nivoa mora.
gg) NOTAM (Notice to Airmen): Telekomunikacijski distribuirana poruka koja sadrži informacije o uspostavljanju, stanju ili izmjeni zrakoplovnog sredstva, službe, postupka ili opasnosti, čije je blagovremeno poznavanje neophodno osoblju koje učestvuje u pripremi i izvršenju letenja.
hh) Ograničena zona (Restricted area): Dio zračnog prostora definiranih dimenzija iznad zemlje i teritorijalnih voda neke države unutar kojeg je letenje zrakoplova ograničeno u skladu sa određenim uslovima.
ii) Opasna zona (Danger area): Zračni prostor definiranih dimenzija unutar kojeg, u određenim periodima, mogu postojati aktivnosti opasne po letenje zrakoplova.
jj) Platforma (Apron): Određena površina na aerodromu na zemlji, namijenjena za smještaj zrakoplova u cilju ukrcaja i iskrcaja putnika, utovara i istovara tereta ili pošte, snabdijevanje gorivom, te parkiranja ili održavanja zrakoplova.
kk) Podatak (Datum): Bilo koja veličina ili red veličina koje mogu da služe kao referenca ili osnova za izračunavanje drugih veličina (ISO 19104*).
ll) Poletno-sletna staza (Runway): Definirana pravougaona površina na kopnenom aerodromu pripremljena za slijetanje i polijetanje zrakoplova.
mm) Prepreka (Obstacle): Svi nepokretni (privremeni ili stalni) i pokretni objekti ili njihovi dijelovi koji:
a) su smješteni na površini namijenjenoj za kretanje zrakoplova po tlu; ili
b) probijaju definiranu površinu koja će biti slobodna od prepreka zbog sigurnosti zrakoplova u letu; ili
c) se nalaze izvan definiranih površina i ocijenjeni su kao opasni za zrakoplovnu navigaciju.
nn) Pretpoletni informativni bilten (Pre-flight information bulletin): Sadrži rekapitulaciju važećih NOTAMa i drugih hitnih informacija koje su od operativnog značaja za letačko osoblje.
oo) Prelazni nivo (Transition level): Prvi nivo leta iznad prelazne apsolutne visine koji se može koristiti.
pp) Prelazna apsolutna visina (Transition Altitude): Apsolutna visina na kojoj, odnosno, ispod koje se vertikalna pozicija zrakoplova izražava u vidu apsolutne visine (mjerena na osnovuQNHpritiska).
rr) Prag