aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 66. Zakona o organizaciji organa uprave u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 35/05) i čl. 175. do 183. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 6/06, 75/06, 44/07, 84/09 i 48/10), a u vezi sa odredbama Pravilnika o osposobljavanju za vozača motornih vozila i Pravilnika o načinu i uvjetima organiziranja ispita za vozača motornih vozila ("Službeni glasnik BiH", broj 46/12), ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA I VISINI NAKNADA U VEZI SA POSLOVIMA PROVOĐENjA PRAVILNIKA O OSPOSOBLjAVANjU ZA VOZAČA MOTORNIH VOZILA I PRAVILNIKA O NAČINU I UVJETIMA ORGANIZIRANjA ISPITA ZA VOZAČA MOTORNIH VOZILA

(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 39 od 10 oktobra 2013)

I- OPŠTE ODREDBE

(Osnovne odredbe)

Član 1.

(1) Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti i visina troškova i naknada u vezi sa poslovima provođenja Pravilnika o osposobljavanju za vozača motornih vozila i Pravilnika o načinu i uvjetima organiziranja ispita za vozača motornih vozila ("Službeni glasnik BiH", broj 46/12), kao i način vođenja evidencije u vezi sa ovim poslovima.
(2) Ovim Pravilnikom propisuju se i preciziraju ostali uslovi koji nisu u potpunosti utvrđeni ili definisani drugim relevantnim propisima.

II- OSPOSOBLjAVANjE KANDIDATA ZA VOZAČA MOTORNIH VOZILA

(Pristup osposobljavanju)

Član 2.

(1) Osposobljavanju za vozača motornih vozila može pristupiti lice (u daljnjem tekstu: kandidat) koje:
a) ima godine života i uslove propisane Zakonom, za pojedine kategorije i potkategorije motornih vozila, i to:
1. 16 godina za potkategorije A1 i B1;
2. 18 godina za kategorije/potkategorije A, B, BE, C1 i C1E;
3. kategorije C i CE pod uvjetom da posjeduje vozačku dozvolu potkategorije C1 ili C1E najmanje jednu godinu;
4. kategorije D i DE i potkategorije D1 i D1E pod uvjetom da posjeduje vozačku dozvolu kategorije C ili CE najmanje dvije godine.
b) posjeduje ljekarsko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje vozilom odgovarajuće kategorije, ne starije od godinu dana,
c) ima bosanskohercegovačko državljanstvo, prijavljeno prebivalište ili boravak u Bosni i Hercegovini, kao i strani državljanin koji u Bosni i Hercegovini ima odobren stalni ili privremeni boravak ne kraće od šest mjeseci.
d) je sposobno samostalno rješavati ispitne testove i
e) ispunjava i druge uvjete propisane za određenu kategoriju.
(2) U slučaju osposobljavanja za sticanje prava upravljanja motornim vozilom za kategorije utvrđene članom 184. stav (2) tač. 3 i 4. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 6/06, 75/06, 44/07, 84/09, 48/10), odnosno stavu (1) tačke a) ovog člana, kandidat je dužan, prilikom prijave za osposobljavanje za vozača motornog vozila priložiti ovjerenu fotokopiju važeće vozačke dozvole.

(Plan i program osposobljavanja)

Član 3.

(1) Osposobljavanje za vozača motornih vozila (u daljnjem tekstu: osposobljavanje) obavlja se na osnovu plana i programa koji je u prilogu br. 1 i čini sastavni dio ovog Pravilnika.
(2) Osposobljavanje obuhvata teoretski i praktični dio i to iz:
a) propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima, sa osnovama poznavanja motornih vozila,
b) pružanja prve pomoći osobama povrijeđenim u saobraćajnoj nezgodi i
c) upravljanja motornim vozilom.

(Ugovor o osposobljavanju)

Član 4.

(1) Prava i obaveze autoškole i kandidata uređuju se ugovorom u pisanom obliku, koji ima slijedeće osnovne elemente:
a) prava i obaveze autoškole, u cilju osiguranja kvalitetnog osposobljavanja kandidata,
b) pravo i obavezu kandidata, u skladu sa planom i programom iz prethodnog člana, s pravom promjene autoškole i mogućnosti odustajanja kandidata od obuke,
c) definisanu cijenu nastavnog sata za pojedini nastavni predmet, korištenje vozila na ispitu, te drugih usluga koje autoškola pruža,
d) trajanje osposobljavanja,
e) način raskida ugovora,
f) način rješavanja sporova,
g) nadležnost suda u slučaju spora.

(Osposobljavanje iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima)

Član 5.

(1) Osposobljavanje počinje obukom iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima, sa osnovama poznavanja motornih i priključnih vozila.
(2) Nastavni čas iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima traje 45 minuta i kandidat u toku jednog dana može imati najviše četiri časa, sa odgovarajućim odmorima između svakog časa.
(3) Nastava iz propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima može se izvoditi istovremeno sa najviše 30 kandidata u jednoj grupi.
(4) Predavač teoretske nastave je prije nastavnog časa dužan izvršiti pripremu za čas u trajanju od najmanje 10 minuta.
(5) Autoškola je obavezna prije početka izvođenja teoretske nastave, za svaku formiranu skupinu, Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Ministarstvo), dostaviti raspored izvođenja teoretske nastave koji sadrži podatke o imenima kandidata, kategorije za koje se kandidat osposobljava, datum i vrijeme izvođenja nastave, najkasnije prije započinjanja teoretske nastave.

(Trajanje osposobljavanja iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima)

Član 6.

(1) Broj sati osposobljavanja iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima utvrđuje se kako je to dato u članu 7. Pravilnika o osposobljavanju za vozača motornih vozila ("Službeni glasnik BiH", broj 46/12).

(Obaveze predavača teoretske nastave)

Član 7.

(1) Osposobljavanje kandidata iz poznavanja propisa o bezbjednosti saobraćaja na putevima, sa osnovama poznavanja motornih i priključnih vozila, obavlja predavač teoretske nastave u skladu sa Zakonom i drugim propisima.
(2) Predavač je obavezan u Dnevnik rada predavača za svakog kandidata prije nastavnog časa upisati jedinicu i tačno vrijeme održavanja nastavnog časa.
(3) Predavač teoretske nastave je obavezan voditi pismene funkcionalne pripreme za izvođenje teoretske nastave.

(Potvrda o završenom osposobljavanju iz poznavanja propisa o bezbjednosti saobraćaja na putevima)

Član 8.

(1) O završenom osposobljavanju iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima, autoškola kandidatu izdaje potvrdu koja je u prilogu br. 2 i čini sastavni dio ovog Pravilnika.

(Osposobljavanje iz Prve pomoći)

Član 9.

(1) Osposobljavanje iz Prve pomoći može se izvoditi za vrijeme trajanja osposobljavanja iz poznavanja propisa o bezbjednosti saobraćaja na putevima.

(Osposobljavanje iz upravljanja motornim vozilom)

Član 10.

(1) Osposobljavanju iz upravljanja motornim vozilom može pristupiti lice koje položi ispit iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima i ispit iz pružanja prve pomoći.
(2) Nastavni čas obuke iz upravljanja motornim vozilom traje 45 minuta, a blok čas traje 90 minuta. Kandidat u toku jednog dana može imati najviše dva časa ili jedan nastavni blok čas.
(3) Instruktor vožnje je prije nastavnog časa ili blok časa dužan izvršiti pripremu za čas u trajanju od najmanje 15 minuta.
(4) Prva četiri časa osposobljavanja izvode se na poligonu ili na putu sa manjom frekvencijom saobraćaja, kojeg odredi nadležni organ općine, a nakon toga, osposobljavanje se vrši na javnoj cesti.
(5) Instruktor vožnje za vrijeme osposobljavanja kandidata obavlja obuku samo sa jednim kandidatom u vozilu.
(6) Za vrijeme obuke u vozilu, pored kandidata i instruktora, može se nalaziti i vlasnik autoškole ili ovlašteno lice za nadzor nad radom autoškole.

(Osposobljavanje iz upravljanja motornim vozilom A kategorije i A1 potkategorije)

Član 11.

(1) Instruktor vožnje za vrijeme osposobljavanja kandidata za kategoriju A i potkategoriju A1 u isto vrijeme obavlja obuku samo sa jednim kandidatom, a uputstva kandidatu daje uz pomoć uređaja za komunikaciju na daljinu (komunikator).
(2) Kandidat za vozača potkategorije A1 i kategorije A, za vrijeme osposobljavanja na javnom putu, mora na sebi imati prsluk reflektujuće boje sa bijelim slovom "L" u plavom polju i na glavi