Na osnovu člana 47. stav 4. Zakona o zaštiti kulturne baštine ("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 2/00), a na prijedlog Kantonalnog zavoda nadležnog za zaštitu kulturne baštine, ministar kulture, donosi
PRAVILNIK
O USLOVIMA ZA OSNIVANjE I OTPOČINjANjE SA RADOM ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU KULTURNE BAŠTINE NA PODRUČJU KANTONA SARAJEVO
(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 9 od 23 aprila 2002)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član l.
Ovim pravilnikom propisuju se uslovi za osnivanje i otpočinjanje sa radom organizacija za zaštitu kulturne baštine na području Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Kanton).
Član 2.
Poslovi zaštite dobara kulturne baštine (u daljem tekstu: dobro baštine) usmjereni na njihovo očuvanje obuhvataju:
1. istraživanje i proučavanje određenog dobra baštine;
2. dokumentiranje dobra baštine;
3. primarne metode zaštite;
4. izrada idejnog rješenja, te idejnog, glavnog i izvedbenog projekta za radove na nepokretnom dobru baštine;
5. izrada prijedloga idejnog i izvedbenog rješenja za pokretno dobro baštine;
6. nadzor nad izvršenjem zaštitnih i drugih radova na kulturnom dobru;
7. utvrđuje mjere zaštite (čuvanje, održavanje, korištenje i obnova) dobra baštine;
8. otkup dobara baštine;
9. prevoz dobara baštine.
10. poslovi pružanja stručne pomoći posjednicima zaštićenih dobara kulturne baštine;
11. poslovi propagande i popularizacije kulturne baštine;
12. drugi poslovi u vezi zaštite i očuvanja dobara baštine.
Član 3.
Za provođenje ovog pravilnika stara se kantonalni zavod nadležan za zaštitu dobara kulturne baštine (u daljem tekstu: Kantonalni zavod), te druge organizacije registrovane za zaštitu dobara baštine.
Član 4.
Za obavljanje poslova na zaštiti i očuvanju dobara baštine potrebno je odobrenje kantonalnog ministarstva nadležnog za kulturu (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Odobrenje iz stava l. ovog člana može se izdati ako su ispunjeni uslovi koji se odnose na stručnu osposobljenost tehničku opremljenost, kao i preduzimanje potrebnih mjera bezbjednosti, a koji se utvrđuju elaboratom o opravdanosti osnivanja organizacije za zaštitu u skladu sa odredbama člana 4. Zakona o zaštiti kulturne baštine.
II- STRUČNA OSPOSOBLjENOST
Član 5.
Pravno lice ispunjava uslove stručne osposobljenosti za obavijanje poslova na zaštiti i očuvanju dobara baštine iz člana 2. tač. 1. do 7. ovog pravilnika ako osigura rad fizičkog lica koje ima odobrenje Ministarstva za obavljanje onih poslova na zaštiti i očuvanju dobara baštine za koje pravno lice traži odobrenje.
Pravno lice smatra se stručno osposobljenim za obavljanje poslova na zaštiti i očuvanju dobara baštine iz člana 2. tač. 8. do 13. ovog pravilnika ako ima zaposlenike sa odgovarajućom stručnom spremom i radnim iskustvom koji će te poslove obavljati.
Fizičko lice smatra se stručno osposobljenim za obavljanje poslova na zaštiti i očuvanju dobara baštine iz člana 2. ovog pravilnika, ako ima odobrenje Ministarstva za obavljanje tih poslova u skladu sa ovim pravilnikom.
III- TEHNIČKA OPREMLjENOST
Član 6.
Tehnička opremljenost fizičkog lica i pravnog lica za obavljanje poslova zaštite i očuvanja dobara baštine podrazumijeva poslovni prostor u kome će se obavljati poslovi, potreban minimum mašina, alata i opreme za obavljanje određenih poslova i potrebnu opremu za zaposlenike.
Potrebna tehnička opremljenost određuje se prema vrsti poslova na zaštiti i očuvanju dobara baštine za koje se traži odobrenje, a na osnovu konzervatorskih, restauratorskih, tehničkih i građevinskih normi.
Poslovni prostor u kojem će se obavljati poslovi na zaštiti i očuvanju dobara baštine mora biti opremljen za provođenje mjera protivpožarne i protivprovalne zaštite u skladu posebnim propisima, ako se u tim prostorima smještaju dobra baštine.
IV- POTREBNE BEZBJEDONOSNE MJERE
Član 7.
Pravno i fizičko lice koje obavlja poslove na zaštiti i očuvanju dobara baštine dužno je organizovati obavljanje tih poslova uz primjenu mjera potrebnih za bezbijednost dobara baštine na kojima se izvode radovi, te preduzeti odgovarajuće mjere za spriječavanje oštećenja ili drugih oblika devastiranja dobara baštine, kao odgovarajuće mjere za spriječavanje krađa i drugog protivpravnog postupanja,
U slučajevima vanrednih događaja koji mogu dovesti u opasnost dobra baštine, fizičko ili pravno lice dužno je hitno djelovati i na traženje Kantonalnog zavoda staviti mu na raspolaganje zaposlenike i opremu u cilju otklanjanja opasnosti za dobra baštine.
V- POSTUPAK IZDAVANjA DOPUŠTENjA
Član 8.
Zahtjev za izdavanje odobrenja podnosi se Ministarstvu, a pored sastojaka koji se po zakonu kojim se uređuje upravni postupak traže za svaki uredan podnesak, obavezno sadrži određenu oznaku vrste poslova zaštite i očuvanja dobara baštine.
Fizičko lice uz zahtjev prilaže:
- dokaze o stečenoj stručnoj spremi i dosadašnjem iskustvu u obavljanju poslova na zaštiti i očuvanju dobara baštine;
- popis dobara baštine na kojima je izvodio poslove, sa njihovom specifikacijom i dokumentacijom;
- opis tehničke opremljenosti za obavljanje poslova (poslovni prostor, popis mašina, alata i opreme);
- ovjerenu izjavu o preduzimanju potrebnih mjera iz člana 7. ovog pravilnika;
- dokaz o upisu u odgovarajući registar, odnosno upisnik ili imenik (samostalnih privrednika, samostalnih umjetnika, ovlaštenih inžinjera i dr.) ukoliko je