aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 9. stav 4. Zakona o uređenju prostora i građenju ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 40/13) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10, 86/10, 24/12 i 121/12), ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA I NAČINU POLAGANjA STRUČNOG ISPITA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 69 od 14. avgusta 2013)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi za polaganje i način polaganja stručnog ispita (u daljem tekstu: ispit), oblasti za koje se polaže ispit, formiranje, sastav i način rada komisija, sadržaj i forma rješenja o položenom stručnom ispitu, program ispita i vođenje i objavljivanje registara na internet stranici Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju (u daljem tekstu: Ministarstvo).

Član 2.

Polaganje ispita organizuje se za sljedeće oblasti:
a) urbanizam i arhitektura,
b) građevinarstvo,
v) elektrotehnika,
g) mašinstvo,
d) saobraćaj,
đ) prostorno planiranje,
e) šumarstvo i poljoprivreda i
ž) tehnologija.

Član 3.

(1) Ispit u skladu sa Zakonom o uređenju prostora i građenju (u daljem tekstu: Zakon) i ovim pravilnikom, a nakon obavljenog pripravničkog staža, mogu polagati: diplomirani inženjeri, inženjeri i tehničari arhitekture, građevinarstva, mašinstva, elektrotehnike, informacione tehnologije, saobraćaja i diplomirani prostorni planeri ili diplomirani inženjeri sa završenim studijima prvog ciklusa koji traje četiri godine, čijim se završetkom stiče 240ECTSbodova ili diplomirani inženjeri sa završenim studijima prvog ciklusa koji traje tri godine, čijim se završetkom stiče 180ECTSbodova u navedenom naučnom polju u okviru smjera ili odsjeka za stečeno zanimanje.
(2) Nakon obavljenog pripravničkog staža, stručni ispit po odredbama Zakona i ovog pravilnika mogu polagati i diplomirani inženjeri tehnologije, šumarstva i poljoprivrede ili diplomirani inženjeri sa završenim studijima prvog ciklusa koji traje četiri godine, čijim se završetkom stiče 240ECTSbodova ili diplomirani inženjeri sa završenim studijima prvog ciklusa koji traje tri godine, čijim se završetkom stiče 180ECTSbodova u navedenom naučnom polju, u okviru smjera ili odsjeka za stečeno zanimanje, kada žele da steknu licencu za izradu prostorno-planske ili tehničke dokumentacije, kako je to u postupku izrade dokumenata prostornog uređenja predviđeno Zakonom.

Član 4.

Na ispitu se provjerava sposobnost kandidata da samostalno i stručno obavlja utvrđene poslove u skladu sa odredbama Zakona.

II- KOMISIJA ZA POLAGANjE ISPITA

Član 5.

(1) Ispit se polaže pred komisijom koja se formira za oblast za koju se prema odredbama ovog pravilnika organizuje polaganje ispita.
(2) Komisije za polaganje stručnih ispita prema odredbama ovog pravilnika su:
a) Komisija za polaganje stručnog ispita za oblast arhitekture i urbanizma,
b) Komisija za polaganje stručnog ispita za oblasti građevinarstva,
v) Komisija za polaganje stručnog ispita za oblasti elektrotehnike,
g) Komisija za polaganje stručnog ispita za oblasti mašinstva,
d) Komisija za polaganje stručnog ispita za oblast saobraćaja,
đ) Komisija za polaganje stručnog ispita za oblast prostornog planiranja, šumarstva i poljoprivrede i
e) Komisija za polaganje stručnog ispita za oblast tehnologije.

Član 6.

(1) Komisije iz člana 5. stav 2. ovog pravilnika sastoje se od predsjednika i četiri člana.
(2) Komisije imenuje ministar nadležan za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju (u daljem tekstu: ministar) na period od četiri godine iz reda diplomiranih inženjera i diplomiranih pravnika, kao istaknutih stručnjaka za određenu oblast za koju je komisija nadležna.
(3) Ministar može i prije isteka mandata imenovati novu komisiju ili zamijeniti pojedine članove komisije ukoliko se za to ukaže potreba.
(4) Predsjednik i članovi komisije imaju zamjenike koji ravnopravno učestvuju u radu komisije, a sastav komisije bira se tako da članovi komisije i njihovi zamjenici obuhvate sve smjerove i oblasti za koje je komisija osnovana.
(5) Za sekretara komisija (u daljem tekstu: sekretar) imenuje se lice raspoređeno na radno mjesto viši stručni saradnik za rad komisija za stručne ispite u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta Ministarstva.
(6) Sekretar obavlja administrativne poslove, vrši neophodne konsultacije sa kandidatima, pribavlja sve podatke potrebne za rad komisija, obezbjeđuje prostorije potrebne za održavanje sjednica, te vrši ostale neophodne poslove.

Član 7.

(1) Sjednice komisija održavaju se u prostorijama Ministarstva, nakon završetka radnog vremena.
(2) Ministar može odrediti i drugo mjesto održavanja pojedinih ispita iz određenih oblasti uz pretpostavku da postoje kadrovski i tehnički preduslovi, ukoliko to služi svrsi, ekonomičnosti i efikasnosti rada komisija.

Član 8.

Administrativne poslove za potrebe rada komisija vrši Sekretarijat Ministarstva.

III- TOK POLAGANjA ISPITA

Član 9.

(1) Prijavu za polaganje stručnog ispita sa izjavom kandidata za koju se oblast opredijelio u okviru struke, smjera ili odsjeka kandidat podnosi Ministarstvu neposredno na protokol ili putem pošte.
(2) Uz prijavu, kao dokaz da ispunjava uslove za polaganje ispita, kandidat prilaže sljedeće dokumente:
a) ovjerenu kopiju diplome o stečenom stepenu obrazovanja,
b) potvrdu ili uvjerenje kojim se dokazuje da je kandidat proveo propisano vrijeme na radu u struci, odnosno da je obavio pripravnički staž i
v) dokaz o uplati troškova za polaganje ispita, u skladu sa posebnim propisom Vlade Republike Srpske.

Član 10.

Predsjednik komisije i sekretar na osnovu pristiglih prijava vrše analizu i procjene kandidata, ispunjenost uslova, oblast i smjer iz kojih kandidat želi da polaže ispit, te određuju mentora koji određuje projektni zadatak kandidatu i pruža mu stručnu pomoć i instrukcije tokom izrade rada.

Član 11.

(1) Na osnovu prijave i dokaza iz člana 9. ovog pravilnika i urađenog stručnog rada prethodno odobrenog od mentora, predsjednik komisije imenuje sastav komisije iz redova članova ili zamjenika članova komisije, vodeći računa o završenim radovima, te oblasti i smjeru iz koje su radovi urađeni, zakazuje sjednicu komisije, utvrđuje termin održavanja ispita i spisak kandidata koji će pristupiti polaganju.
(2) Sekretar obavještava kandidate u pisanoj formi putem pošte ili elektronskim putem o vremenu održavanja ispita najmanje osam dana prije zakazanog termina ispita.

Član 12.

(1) Kandidat ima pravo da traži izuzeće nekog od članova komisije ukoliko smatra da postoje razlozi koji bi uticali na regularnost ispita.
(2) Komisija razmatra zahtjev za izuzeće i donosi odluku o izuzeću ukoliko postoje opravdani razlozi.

Član 13.

Ispit se sastoji od pismenog i usmenog dijela.

Član 14.

Pismeni dio ispita sastoji se od izrade rada iz oblasti navedenih u članu 2. ovog pravilnika, zavisno od stepena i vrste školske spreme.

Član 15.

(1) Smatra se da ispit počinje preuzimanjem projektnog zadatka od mentora.
(2) Na osnovu dobijenog projektnog zadatka kandidat pristupa izradi pismenog rada iz posebnog - stručnog dijela ispita u roku koji traje najduže 45 dana, računajući od dana dobijanja zadatka.
(3) Kandidat rad predaje u dva istovjetna primjerka koji moraju biti uvezani i koji služe kao osnov za usmeni dio stručnog dijela ispita, od kojih se jedan primjerak rada trajno zadržava u dosijeu kandidata u arhivi Ministarstva.

Član 16.

(1) Usmeni dio ispita sastoji se od posebnog i opšteg dijela.
(2) Usmeni dio ispita je javan i počinje odbranom pismenog rada.

Član 17.

(1) Posebni dio obuhvata odbranu pismenog rada kroz koju kandidat pokazuje teorijsko znanje, praktično iskustvo, poznavanje tehničkih propisa i standarda iz svoje struke, kao i materije koja je pravno uređena posebnim zakonima i drugim propisima iz oblasti za koju se kandidat opredijelio u okviru struke i smjera.
(2) U toku odbrane pismenog rada komisija vrši provjeru da li kandidat posjeduje potrebno znanje iz struke u okviru koje se opredijelio za određeni smjer ili odsjek i da li može samostalno obavljati odgovarajuće poslove.

Član 18.

(1) Opšti dio ispita obuhvata poznavanje pravno uređene materije na nivou Bosne i Hercegovine i Republike Srpske.
: