aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 16., člana 61. stav (1) Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", broj 32/02 i 102/09), člana 14. stav (1) i stav (3) tačka d), člana 15. stav (1) Zakona o zrakoplovstvu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 39/09), generalni direktor Direkcije za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA KOJE MORA DA ISPUNjAVA ORGANIZACIJA REGISTRIRANA ZA OBUKU U LETENjU ZRAKOPLOVNOG OVLAŠTENOG OSOBLjA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 26 od 03 aprila 2012)

(Predmet)

Član 1.

(1) Ovim Pravilnikom propisuju se uslovi koje mora da ispunjava organizacija registrirana za obuku u letenju zrakoplovnog ovlaštenog osoblja (u daljem tekstu: organizacija za obuku) radi sticanja određenih dozvola, odnosno ovlaštenja koja se upisuju u dozvolu ili knjižicu evidencije letenja.
(2) Pod zrakoplovnim ovlaštenim osobljem, u smislu ovog Pravilnika, podrazumijevaju se privatni piloti aviona ili helikoptera - PPL(A)(H) i piloti jedrilica - GP.

(Pojmovi)

Član 2.

Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
a) Zajedničke zrakoplovne vlasti (Joint Aviation Authorities- JAA) - pridruženi organ Evropske konferencije civilnog zrakoplovstva (European Civil Aviation Conference- ECAC) koji je sastavljen od predstavnika civilnih zrakoplovnih vlasti država članica;
b) država članica JAA (JAAMember State) - država koja je potpisala Aranžmane o izradi, prihvatanju i primjeni zajedničkih zrakoplovnih zahtjeva (Joint Aviation Requirements), zaključene na Kipru, 11. septembra 1990. godine;
c) Zajednički zrakoplovni zahtjevi koji regulišu izdavanje dozvola letačkom osoblju (Joint Aviation Requirements - Flight Crew Licencing- JAR FCL) - zbirka zrakoplovnih zahtjeva kojima se određuju uslovi i postupak sticanja, izdavanja, produžavanja i obnavljanja važenja dozvola i ovlaštenja pilota aviona i helikoptera i inženjera letača, kao i uslovi i postupak izdavanja ljekarskih uvjerenja o njihovoj zdravstvenoj sposobnosti;
d) Zrakoplovna uprava (Aviation Authority) - organ u čijoj su nadležnosti upravni i stručni poslovi iz oblasti zračnog prometa u Bosni i Hercegovini - Direkcija za civilno zrakoplovstvo BiH, u daljem tekstu: BHDCA;
e) Organizacija za letačku obuku (Flight Training Organisation, FTO) - je centar za obuku koji je ovlašten za sprovođenje obuke letačkog osoblja u cilju sticanja dozvola i ovlaštenja;
f) Organizacija za obuku za letenje na tipu zrakoplova (Type Rating Training Organisation- TRTO) - je centar za obuku koji je ovlašten za sprovođenje obuke letačkog osoblja za sticanje ovlaštenja za letenje na tipu zrakoplova;
g) Organizacija registrirana za obuku u letenju (Registrated Facility- RF) - je centar za obuku koji je ovlašten za sprovođenje obuke za sticanje dozvola privatnog pilota aviona, odnosno helikoptera, pilota jedrilice, pilota slobodnog balona i pilota zrakoplova posebne kategorije, kao i odgovarajućih ovlaštenja;
h) Dozvola pilota aviona/helikoptera/jedrilice (Pilot licence - airplane/ helicopters/ glider)- dokument na osnovu koga se imaocu dozvoljava obavljanje poslova člana letačke posade u pilotskoj kabini aviona/helikoptera/jedrilice u skladu sa vrstom dozvole i ovlaštenjima u dozvoli koju imalac posjeduje;
i) Ovlaštenje (Rating) - upis u dozvolu koji se odnosi na specijalne uslove, prava ili ograničenja koja se odnose na tu dozvolu;
j) EASA (European Aviation Safety Agency) - Evropska agencija za sigurnost letenja;
k) Instruktor letenja (Flight instructor) - u smislu ovog Pravilnika, je nosilac dozvole pilota aviona/helikoptera koji u dozvoli ima upisano instruktorsko ovlaštenje bez ograničenja na osnovu kojeg vrši praktičnu obuku pilota aviona/helikoptera do dozvole PPL;
l) Nastavnik letenja (Flight instructor) - u smislu ovog Pravilnika, je nosilac dozvole pilota jedrilice koji u dozvoli ima upisano instruktorsko/nastavničko ovlaštenje bez ograničenja na osnovnu kojeg vrši praktičnu obuku pilota jedrilice.

(Program osposobljavanja)

Član 3.

(1) Zrakoplovno ovlašteno osoblje iz člana 1. ovog Pravilnika obučava se u organizaciji za obuku prema programu osposobljavanja za svaku vrstu obuke koga odobrava Direkcija za civilno zrakoplovstvo BiH (u daljem tekstu: BHDCA).
(2) Sadržaj programa osposobljavanja propisuje BHDCA.

(Aerodrom, zrakoplovi, učila i pomagala)

Član 4.

(1) Organizacija za obuku mora imati bazni aerodrom i prostorije za održavanje obuke i smještaj uređaja, opreme, učila, školske dokumentacije, arhive i biblioteke.
(2) Aerodrom, prostorije, uređaje, opremu i učila organizacija za obuku mora obezbijediti za period koji ne može biti kraći od dvanaest mjeseci.
(3) Organizacija za obuku može ugovorno izvršiti obezbjeđenje sredstava i opreme za sprovođenje obuke navedene u stavu (1) i (2) ovog člana. Takav ugovor mora biti ovjeren od strane ovlaštene osobe ili nadležne institucije.
(4) Izuzeće od stava (3) ovog člana, može se odobriti organizaciji za obuku koja za potrebe praktičnog dijela obuke, koristi aerodrom za javni zračni promet (aerodrom kojem se izdaje Potvrda operatora aerodroma).
(5) Svaka promjena uslova rada organizacije za obuku mora se prijaviti BHDCA.

Član 5.

(1) Organizacija za obuku dužna je da obezbijedi:
a) odgovarajuće zrakoplove i padobrane (ako se koriste u zrakoplovu) zavisno od vrste obuke koju provodi;
b) uređen aerodrom koji omogućava uspješno izvođenje nastave s praktičnom obukom, zavisno od vrste obuke koju sprovodi;
c) skladište za avionsko gorivo i mazivo, sa uređenim prostorom za pretakanje goriva (ako je primjenjivo);
d) priručnu radionicu s magacinskim prostorom za rezervne dijelove (ako je primjenjivo);
e) kontrolni toranj ili drugu prostoriju za rukovođenje letenjem (ako je primjenjivo);
f) elektronska i radio-sredstva (telefon, faks, radiostanica, PC i slično) (ako je primjenjivo).
(2) Sve zahtjeve definirane stavom (1) ovog člana procijenit će ovlašteni BHDCA inspektori za operacije i/ili licenciranje u zavisnosti vrste obuke koju planira sprovoditi organizacija za obuku, i u zapisniku/izvještaju obrazložiti prihvatljivost zahtjeva.

Član 6.

(1) Bazni aerodrom, u smislu ovog Pravilnika, jeste aerodrom na kome se nalazi sjedište organizacije za obuku ili aerodrom koji je od sjedišta organizacije razumno udaljen (ukoliko nije obezbijeđen prostor za brifing i debrifing na aerodromu).
(2) Bazni aerodrom mora posjedovati važeću Potvrdu operatora aerodroma ili letilišta ili heliodroma koju je izdala BHDCA.
(3) Ovlašteni BHDCA inspektori za operacije i/ili licenciranje će utvrditi da li bazni aerodrom iz stava (1) i (2) ovog člana zadovoljava propisane uslove za traženu obuku.

Član 7.

(1) Organizacija za obuku može, ako to zahtijevaju meteorološki uslovi ili ako nastane promjena na baznom aerodromu, koja onemogućava izvođenje obuke, sve ili pojedine faze obuke privremeno vršiti, do 60 dana u godini, na drugom aerodromu navedenom u dokumentaciji organizacije za obuku.
(2) Aerodrom na kome se privremeno izvodi obuka mora da ispunjava propisane uslove za traženu obuku i mora posjedovati važeću Potvrdu operatora aerodroma ili letilišta ili heliodroma koju je izdala BHDCA.
(3) O namjeri privremenog sprovođenja obuke na aerodromu koji nije bazni, organizacija za obuku je dužna obavijestiti BHDCA.

Član 8.

(1) Organizacija za obuku dužna je da obezbijedi sljedeća učila:
a) navigacionu kartu BiH u razmjeri 1:500000, s ucrtanim zračnim putevima i zabranjenim zonama (Enroute Chart);
b) geografsku kartu BiH u razmjeri 1:500000 ili 1:300000;
c) kartu aerodromske zone u razmjeri 1:50000;
d) ažurirani zbornik zrakoplovnih podataka (AIP) i zrakoplovnih informativnih cirkulara (AIC);
e) putni priručnik (ako je primjenjivo);
f) navigacioni računar s uputom za korištenje.
(2) Pored učila iz stava (1) ovog člana, organizacija za obuku treba da obezbijedi i druga učila predviđena programom obuke kao što su makete, crteži, presjeci instrumenata i opreme, audiovizuelna sredstva, šeme sistema, panele, crteže, aviokomponente i drugo, kao i ostala važna obavještenja i informacije koje se odnose na područja u kojima će se izvoditi letačka obuka.

Član 9.

Organizacija za obuku kandidata za sticanje dozvole privatnog pilota može imati odgovarajući uređaj za simuliranje letenja - FSTD (simulator, FTNP, BITD) na kome se izvode vježbe propisane programom obuke, a koji moraju biti posebno odobreni od strane BHDCA.

Član 10.

Prostorije organizacije za obuku moraju biti posebne građevinske cjeline ili