aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 47. stav 3. člana 48. stav 3. i člana 49. stav 3. Zakona o fitofarmaceutskim sredstvima Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 49/04) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), na prijedlog Uprave Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na 64. sjednici, održanoj 18. septembra 2013. godine, donijelo je

PRAVILNIK

O UREĐAJIMA ZA APLIKACIJU FITOFARMACEUTSKIH SREDSTAVA

(Objavljeno u "Sl. glasniku BiH", br. 84 od 29 oktobra 2013)

DIO PRVI - OPĆE ODREDBE

(Predmet propisa)

Član 1.

Ovaj Pravilnik propisuje uslove u pogledu prostorija, opreme i kadrova, koje moraju da ispunjavaju ovlaštene pravne ili fizičke osobe za obavljanje redovnih pregleda uređaja za aplikaciju fitofarmaceutskih sredstava (u daljnjem tekstu: uređaji), sadržaj redovnih pregleda, način vođenja evidencije uređaja, sadržaj, boja i oblik znaka o redovnom pregledu, postupak određivanja troškova redovnih pregleda uređaja i pojedine vrste uređaja za koje pregled nije obavezan.

(Značenje izraza)

Član 2.

Izrazi upotrijebljeni u Zakonu o fitofarmaceutskim sredstvima Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 49/04), koriste se i u ovom Pravilniku, a izrazi upotrijebljeni u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
a) "Korisnik" je svaka pravna i fizička osoba koja koristi fitofarmaceutska sredstava (u daljnjem tekstu: FFS) za obavljanje svoje djelatnosti, uključujući operatere, tehničare, zaposlene i samozaposlene osobe kako u poljoprivredi tako i u drugim sektorima.
b) "Tretiranje" je svaka aplikacija FFS na bilju, biljnim proizvodima, na tlu i unošenjem u tlo ili objektima radi zaštite bilja ili biljnih proizvoda od štetnih organizama, radi uništavanja neželjenog bilja i dijelova bilja, te zadržavanja ili sprječavanja neželjenog rasta bilja, uključujući i aplikaciju na nepoljoprivrednim površinama.
c) "Vlasnik uređaja (držalac)" je svaka osoba koje posjeduje uređaje i koristi ih kako u poljoprivredi tako i u drugim sektorima.
d) "Vršilac pregleda" je pravna ili fizička osoba koja je ovlaštena za vršenje redovnih pregleda uređaja.

(Redovni pregled uređaja)

Član 3.

(1) Korisnicima uređaja (u daljnjem tekstu: korisnici) dozvoljena je upotreba samo uređaja koji su redovno pregledani i imaju potvrdu o ispravnosti uređaja i znak o redovnom pregledu.
(2) Uređaji moraju biti pregledani barem jednom najkasnije do 31.12.2016. godine, a kasnije podliježu redovnom pregledu najmanje jednom u periodu od tri godine.
(3) Pregledima se provjerava da li uređaji zadovoljavaju zahtjeve navedene u članu 10. ovoga Pravilnika s ciljem optimalno efikasne primjene FFS.

(Izuzeci u primjeni)

Član 4.

(1) Izuzetno od odredbi člana 3. ovog Pravilnika, na osnovu procjene rizika za zdravlje ljudi i životne sredine te učestalosti upotrebe, izuzimaju se od obaveze redovnog pregleda ručni, leđni i uređaji na kolicima na ručni i električni pogon (u daljnjem tekstu: uređaji malog kapaciteta).
(2) Za korisnike uređaja malog kapaciteta Uprava Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja (u daljnjem tekstu: Uprava) će u saradnji sa nadležnim organima entiteta i Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nadležni organi) pripremiti uputstvo koje će sadržati sve potrebne informacije, a posebno o potrebi redovne zamjene dotrajalih dijelova, o posebnim rizicima povezanim s tim uređajima, a profesionalni korisnici će biti obučeni za pravilnu primjenu tih uređaja u skladu s odredbama Pravilnika o dužnostima korisnika fitofarmaceutskih sredstava ("Službeni glasnik BiH", broj 101/12).

DIO DRUGI - USLOVI U POGLEDU PROSTORIJA, OPREME I KADROVA ZA OBAVLjANjE REDOVNIH PREGLEDA UREĐAJA

(Vršenje pregleda)

Član 5.

(1) Redovne preglede uređaja obavlja vršilac pregleda, ako ispunjava uslove propisane u čl. 6.,7. i 8. ovog Pravilnika.
(2) Vršilac pregleda ne može biti proizvođač, zastupnik, uvoznik, prodavač ili serviser uređaja.

(Kadrovi)

Član 6.

Vršilac pregleda mora imati u stalnom radnom odnosu sa punim radnim vremenom zaposlene najmanje dvije osobe, od kojih je jedno diplomirani inženjer poljoprivrede, smijer: poljoprivredna mehanizacija, poljoprivredna tehnika, zaštita bilja, ratarski, voćarsko-vinogradarski, drugi smjer biljne proizvodnje, opći smjer ili diplomirani inženjer mašinstva, kao odgovorna stručna osoba i druga osoba koje mora imati srednju stručnu spremu poljoprivrednog ili tehničkog usmjerenja u trajanju od četiri godine.

(Prostorije)

Član 7.

(1) Prostorije za obavljanje redovnih pregleda moraju biti zaštićene od uticaja prekomjerne toplote, vlage, dima, vibracija, buke itd., te se moraju redovno održavati. Radne prostorije treba da su prostrane u toj mjeri da se omogući izvođenje svih metoda redovnog pregleda i da se smanji rizik od povreda ili opasnosti za osoblje, te da se omogući slobodan i efikasan rad osoblja. Tokom redovnog pregleda potrebno je osigurati adekvatnu ventilaciju, da ispusni gasovi ne ugrožavaju zdravlje. Treba se osigurati oprema, koja omogućuje prikupljanje i povratak tečnosti koja je istekla tokom ispitivanja kao i odlaganje tih ostataka tečnosti.
(2) Pregled uređaja je moguć i na otvorenom prostoru kada je potrebno sa tri strane osigurati zaštitu od vjetra. Visina vjetrobrana mora da bude najmanje 4 m od zadnjeg dijela uređaja koji se pregleda. Pregled na otvorenom mora se provoditi na mjestima gdje ne postoji opasnost od onečišćenja vodenih resursa i podzemnih voda, te mjestima koja moraju biti zaštićena od nepovoljnih vremenskih uslova. Vršilac pregleda prethodno treba da uskladi međusobne odnose sa vlasnicima parcela koje neposredno graniče sa prostorom na kome će se obavljati pregled.
(3) Vršilac pregleda mora sam da odredi boravak i kretanje zaposlenih osoba, u prostorijama gdje se obavljaju redovni pregledi uređaja.
(4) Sva oprema za obavljanje redovnih pregleda uređaja treba da je dostupna na jednostavan način. U svim prostorijama i prostoru za vršenje redovnog pregleda kao i kod opreme, treba da se provode mjere koje osiguravaju red i čistoću.

(Tehnička oprema, alati i pribor)

Član 8.

(1) Vršilac pregleda mora imati i koristiti sljedeću tehničku opremu, alat i pribor za obavljanje redovnih pregleda:
a) uređaj za utvrđivanje poprečne distribucije tečnosti kod prskalica, tj. ispitni sto sa prenosom podataka na kompjuter ili ispitni sto s krovićima razmaka 100 mm i volumenom menzura do 1 litra s graničnim oznakama u vrijednosti odstupanja +-10%;
b) ispitni uređaj za pojedinačno mjerenje protoka dizne uređaja s prenosom podataka na kompjuter;
c) ispitni uređaj za utvrđivanje ispravnosti manometara s kontrolnim analognim manometrom obima 160 mm klase tačnosti 06 ili s digitalnim kontrolnim manometrom obima 160 mm i klasom tačnosti 005 s uvjerenjem o kalibraciji od ovlaštene institucije;
d) ispitni uređaj za mjerenje protoka pumpe s tačnošću zapreminskog mjerenja do +-0,5%;
e) prihvatne posude za prikupljanje tečnosti pri mjerenjima;
f) pumpa za vraćanje tečnosti u prskalicu;
g) ispitni uređaj za mjerenje protoka dizni atomizera s menzurama volumena 2 litra i s gravurom od 50 ml;
h) kompjuter sa štampačem;
i) odgovarajuću softversku aplikaciju uz ispitne uređaje koja omogućava prikaz i izradu rezultata pregleda;
j) razni električni nastavci;
k) kompresor za kontrolu pritiska u pumpama i naduvavanje bazena;
l) sat štoperica;
m) kalkulator;
n) mjerač broja obrtaja vratila priključnog vratila traktora s tačnošću manjom od +-2%;
o) mjerač brzine zraka;
p) pokretna meteorološka stanica za mjerenje osnovnih agroklimatskih pokazatelja s prenosom podataka na kompjuter a posebno brzine vjetra u vrijeme redovnog pregleda uređaja;
r) uglomjer za namještanje ugla nagiba dizne;
s) četkica za čišćenje dizni s nastavkom za namještanje dizni;
t) rampa za pristup vozila na testni sto;
u) transportno vozilo ili osobno vozilo s autoprikolicom radi mobilnosti zaposlenih osoba.
(2) Vršilac pregleda mora svake tri godine o svom trošku provesti kalibraciju opreme u akreditovanoj i ovlaštenoj laboratoriji što dokazuje Potvrdom o kalibraciji.

(Postupak ovlaštivanja vršilaca pregleda uređaja)

Član 9.

(1) Nadležni organi raspisuju Javni poziv za dostavljanje ponuda za vršenje redovnih pregleda uređaja. Vršilac pregleda se prijavljuje za vršenje redovnih pregleda, na osnovu Javnog poziva, pri čemu mora priložiti dokaze o ispunjavanju uslova iz čl. 6., 7. i 8. ovog Pravilnika.
(2) Stručna komisija, koju imenuju nadležni organi, utvrđuje da li su ispunjeni uslovi iz čl. 6., 7. i 8. ovoga Pravilnika.
(3) Stručna komisija iz stava (2) ovog člana sastavljena je od predstavnika Uprave, nadležnih organa i od stručnjaka iz oblasti poljoprivredne