aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 13. stav (1), tačke o), u) i aa), člana 15. tačke a) Zakona o odbrani Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 88/05), člana 19. Zakona o učešću pripadnika Oružanih snaga, policijskih službenika, državnih službenika i ostalih uposlenika u operacijama podrške miru i drugim aktivnostima u inozemstvu ("Službeni glasnik BiH", broj 14/05) i člana 61. stav (2) Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", broj 32/02), ministar odbrane Bosne i Hercegovine donosi

PRAVILNIK

O UČEŠĆU PRIPADNIKA MINISTARSTVA ODBRANE I ORUŽANIH SNAGA BOSNE I HERCEGOVINE U OPERACIJAMA PODRŠKE MIRU I DRUGIM AKTIVNOSTIMA U INOZEMSTVU

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 96 od 22 novembra 2010)

POGLAVLjEI.

OPĆE ODREDBE

(Predmet Pravilnika)

Član 1.

Pravilnikom o učešću pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u operacijama podrške miru i drugim aktivnostima u inozemstvu (u daljnjem tekstu: Pravilnik) propisuje se postupak za izvršenje aktivnosti pripreme, upućivanja, izvršenja, povratka, vanrednih događaja, te pravima, obavezama i odgovornostima državnih službenika i zaposlenika u Ministarstvu odbrane Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ministarstvo odbrane) i pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Oružane snage) koji se upućuju u operacije podrške miru i druge aktivnosti u inozemstvu.

(Primjenjivost Pravilnika)

Član 2.

Pravilnik se primjenjuje u Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama radi preduzimanja planskih aktivnosti i postupaka u pripremi, upućivanju i izvršenju operacija podrške miru i drugih aktivnosti u inozemstvu, te načinu izvještavanja u toku i po završetku operacija podrške miru i drugih aktivnosti u inozemstvu.

(Definicije)

Član 3.

U smislu ovog Pravilnika, pojmovi korišteni u istom imaju sljedeće značenje:
a) Pripadnici Ministarstva odbrane su: državni službenici, zaposlenici i profesionalna vojna lica raspoređena na rad u Ministarstvu odbrane.
b) Pripadnici Oružanih snaga su vojna lica i civilna lica na službi u Oružanim snagama.
c) Državni službenici i zaposlenici su lica na koja se primjenjuju odredbe Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 12/02, 8/03, 35/03, 4/04, 17/04, 26/04, 37/04 i 48/05) i Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 26/04, 7/05 i 48/05).
d) Vojna lica su profesionalna vojna lica (vojnici, podoficiri, oficiri i generali) i lica u rezervnom sastavu (rezervni vojnici, rezervni podooficiri, rezervni oficiri i rezervni generali) dok su na službi.
e) Civilna lica na službi u Oružanim snagama su zaposlenici na koja se primjenjuju odredbe Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 26/04, 7/05 i 48/05).
f) Kontingent je jedna ili više grupa državnih službenika, zaposlenika, vojnih, civilnih lica i/ili jedinica Oružanih snaga formacijskog ili privremenog sastava, koji se upućuju u istu operaciju podrške miru ili druge aktivnosti u inozemstvu.
g) Komandant kontingenta se određuje u konkretnoj operaciji podrške miru gdje je razmješteno dvije ili više jedinica Oružanih snaga. Ako je samo jedna jedinica, komandant kontingenta je komandant/komandir te jedinice.
h) Šef kontingenta se određuje u operacijama podrške miru gdje učestvuje grupa pripadnika Oružanih snaga.
i) Nacionalni predstavnik se određuje u operacijama podrške miru, gdje je kontingent Oružanih snaga razmješten u više grupa na odvojenim lokacijama i gdje je nadležnost operativne kontrole delegirana različitim kontingentima.
j) Organizator operacije podrške miru je međunarodna organizacija (Ujedinjene nacije, NATO, Organizacija za sigurnost i saradnju u Evropi, Evropska unija ili druge međunarodne organizacije), pod čijim se okriljem provodi određena operacija podrške miru ili druga aktivnost u inozemstvu.
k) Vanredni događaj je svaki događaj koji ima za posljedicu negativan i štetan uticaj na pripadnike i jedinice Oružanih snaga (osoblje i opremu) i izvršenje zadate misije.
l) Vjerska služba podrazumijeva Ured vojnog muftijstva, Ured katoličkog dušobrižništva i Kancelariju pravoslavnog dušebrižništva.

POGLAVLjEII.

VRSTE OPERACIJA PODRŠKE MIRU I NADLEŽNOSTI ZA DONOŠENjE ODLUKE

(Vrste operacija podrške miru)

Član 4.

(1) U smislu odredaba Zakona o učešću pripadnika Oružanih snaga, policijskih službenika, državnih službenika i ostalih zaposlenika u operacijama podrške miru i drugim aktivnostima u inozemstvu ("Službeni glasnik BiH", broj 14/05), operacije podrške miru i druge aktivnosti u inozemstvu podrazumijevaju:
a) Operacije sprječavanja sukoba:
1) posmatračke misije;
2) preventivno raspoređivanje snaga;
3) obuku za operacije podrške miru;
b) Operacije očuvanja mira:
1) nadgledanje primirja i prekida vatre;
2) razdvajanje snaga;
3) razoružanje i demobilizacija;
c) Operacije uspostavljanja, provođenja i izgradnje mira:
1) kontrolu provođenja embarga i sankcija;
2) zaštitu ljudskih prava;
3) vojnu pomoć civilnim vlastima;
4) stvaranje sigurnog okruženja za provođenje humanitarnih operacija.
d) Učešće u aktivnostima međunarodnih sigurnosnih i odbrambenih organizacija, kojima je Bosna i Hercegovina pristupila na osnovu međunarodnih ugovora, a koje ne podrazumijeva aktivnosti iz tačke a), b), c) i g) ovog člana;
e) Humanitarne operacije kao samostalne operacije u slučaju prirodnih, tehničko-tehnoloških ili ekoloških nesreća;
f) Učešće u vojnim vježbama i obuci na osnovu međudržavnih ugovora;
g) Otklanjanje posljedica terorističkih napada.

(Nadležnosti za donošenje odluke)

Član 5.

(1) Odluku o učešću pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga u operacijama podrške miru iz člana 4. pod a), b), c) i g) donosi Predsjedništvo Bosne i Hercegovine.
(2) Odluku o učešću pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga u aktivnostima iz člana 4. tačka d), e) i f) ovoga Pravilnika donosi ministar odbrane.
(3) Prije donošenja odluke o upućivanju pripadnika Ministarstva odbrane i pripadnika i jedinica Oružanih snaga u inozemstvo radi učešća u aktivnostima iz člana 4. pod d) ovog Pravilnika, ministar odbrane pribavit će i odobrenje Predsjedništva Bosne i Hercegovine za učešće u svakoj konkretnoj aktivnosti.
(4) O donošenju odluke o učešću pripadnika Ministarstva odbrane i pripadnika i jedinica Oružanih snaga u aktivnostima humanitarnih operacija, ministar odbrane odmah će izvijestiti Vijeće ministara, Predsjedništvo i Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine. Ako Predsjedništvo i Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne odobre aktivnosti u roku od 30 dana od dana donošenja odluke, ministar odbrane dužan je donijeti naredbu o trenutnom povlačenju pripadnika Ministarstva odbrane i pripadnika i jedinica Oružanih snaga u Bosnu i Hercegovinu.
(5) Pripadnici Ministarstva odbrane i pripadnici i jedinice Oružanih snaga učestvuju u obuci i vježbama u inozemstvu na osnovu godišnjeg plana obuke i vježbi u inozemstvu. Ministar odbrane će do 15. septembra tekuće godine upoznati Vijeće ministara Bosne i Hercegovine sa godišnjim planom vježbi i obuke za sljedeću kalendarsku godinu i odmah će uputiti informaciju o godišnjem planu Parlamentarnoj skupštini i Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.
(6) Prije donošenja odluke o upućivanju pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga na obuku i vježbe u inozemstvu, ministar odbrane će pribaviti saglasnost Vijeća ministara Bosne i Hercegovine na godišnji plan obuke i vježbi u inozemstvu.

(Sadržaj prijedloga odluke)

Član 6.

Ministarstvo odbrane priprema prijedlog odluke Predsjedništva Bosne i Hercegovine o upućivanju pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga koji, u principu, sadrži:
a) Vrsta operacije podrške miru i drugih aktivnosti u inozemstvu;
b) Jedinica, grupa;
c) Misija;
d) Zona angažiranja;
e) Ograničenja;
f) Trajanje operacije podrške miru i drugih aktivnosti u inozemstvu;
g) Sastav kontingenta;
h) Prenošenje nadležnosti operativne kontrole;
i) Druga pitanja koja su bitna za učestvovanje pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga u operacijama podrške miru.

(Sadržaj naredbe ministra odbrane)

Član 7.

Naredba ministra odbrane o upućivanju pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga sadrži:
a) Vrstu operacije podrške miru i drugih aktivnosti u inozemstvu;
b) Sastav i nacionalnu strukturu kontingenta koji se upućuje;
c) Trajanje učešća kontingenta BiH u operaciji podrške miru;
d) Zonu razmještaja;
e) Misiju;
f) Zadatke organizacijskih cjelina Ministarstva odbrane i Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Zajednički štab);
g) Aktivnosti na smjeni rotacija;
h) Izvještavanje;
i) Druga pitanja koja su bitna za