aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 17. stav 3. Zakona o geološkim istraživanjima ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 51/04 i 75/10) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10 i 86/10), ministar industrije, energetike i rudarstva donosi

PRAVILNIK

O TEHNIČKO-TEHNOLOŠKIM USLOVIMA ZA OBAVLjANjE DJELATNOSTI GEOLOŠKIH ISTRAŽIVANjA

(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 21 od 03 marta 2011)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se tehničko-tehnološki uslovi koje mora ispunjavati privredno društvo, odnosno drugo pravno lice (u daljem tekstu: privredno društvo) za obavljanje određenih poslova u oblasti geoloških istraživanja (nadzor, izradu programa i projekata geoloških istraživanja i elaborata o rezervama, geofizičkih istraživanja, geoloških istraživačkih radova, uzorkovanja i ispitivanja uzoraka stijena, tla i mineralnih sirovina).

Član 2.

Pojedini pojmovi upotrijebljeni u ovom pravilniku imaju sljedeće značenje:
a) "bušaća garnitura" je mašina sa opremom, za izradu bušotina sa jezgrovanjem u svim geološkim formacijama ili bez njih, sa površine zemlje, ispod zemljine površine, sa površine vode i ispod vodene površine,
b) "uzorak" je dio stijene, tla ili mineralne sirovine, zanemarljivo mali u odnosu na ukupnu masu iz koje je uzet po određenim pravilima, tako da sa adekvatnom tačnošću predstavlja masu iz koje je uzet,
v) "uzorkovanje" je postupak uzimanja uzoraka stijena, tla i mineralnih sirovina po standardom propisanim metodama, odnosno izabranim metodama i
g) "ispitivanje uzoraka" je proces koji se vrši po standardom propisanim metodama sa ciljem utvrđivanja svojstava stijena, tla i kvaliteta mineralnih sirovina.

Član 3.

Za obavljanje poslova izrade programa i projekata geoloških istraživanja, izvještaja o geološkim istraživanjima i elaborata o rezervama mineralnih sirovina privredno društvo treba da posjeduje adekvatno opremljen kancelarijski prostor koji odgovara namjenama za obavljanje navedenih vrsta poslova.

Član 4.

(1) Privredno društvo koje se bavi geofizičkim istraživanjima u cilju proučavanja sastava i strukturne građe zemljine kore, pomoću metoda geofizičkih ispitivanja kao što su: seizmička, geoelektrična, geomagnetska, gravimetrijska, elektromagnetska, karotažna i druga, potrebno je da posjeduje opremu propisanu standardima iz ove oblasti.
(2) Oprema koja se koristi za obavljanje poslova iz stava 1. ovog člana mora biti atestirana, baždarena i imati dokaze o porijeklu.

Član 5.

(1) Istražnim bušenjem stijena i tla mogu da se bave privredna društva koja posjeduju odgovarajuću ručnu ili mašinsku bušaću garnituru sa pripadajućom opremom.
(2) Istraživanjem mineralnih sirovina mogu se baviti privredna društva koja posjeduju odgovarajuću mašinsku bušaću garnituru sa pripadajućom opremom.
(3) Bušaće garniture iz st. 1. i 2. ovog člana moraju imati dokaz o porijeklu, ispravu o izvršenom periodičnom pregledu i ispitivanju, kao i uputstvo za rad, rukovanje i održavanje.

Član 6.

Za uzimanje uzoraka stijena, tla i mineralnih sirovina privredno društvo treba da posjeduje:
a) važeće standarde i
b) opremu koja mu omogućava kvalitetno uzimanje, transport i čuvanje uzoraka u skladu sa važećim standardima.

Član 7.

(1) Uzimanje i ispitivanje uzoraka stijena, tla i mineralnih sirovina može se vršiti i na licu mjesta (in situ) kada je to predviđeno odobrenim programom, odnosno projektom istraživanja.
(2) Za obavljanje radova iz stava 1. ovog člana privredno društvo treba da posjeduje:
a) važeće standarde i
b) opremu za uzorkovanje i ispitivanje u skladu sa važećim standardima.

Član 8.

Privredno društvo koje se bavi ispitivanjima uzoraka stijena, tla i mineralnih sirovina treba da posjeduje:
a) važeće standarde i
b) opremu koja mu omogućava da ispitivanje izvrši na način i po metodama koji su propisani standardima.
(2) Oprema iz stava 1. tačka b) ovog člana mora biti atestirana, baždarena i imati dokaze o porijeklu.

Član 9.

Privredna društva koja se bave djelatnošću geoloških istraživanja dužna su svoje poslovanje uskladiti sa odredbama ovog pravilnika u roku od šest mjeseci od dana njegovog stupanja na snagu.

Član 10.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske."
Broj: 05.07/310-39/11
24. februara 2011. godine, Banja Luka
Ministar, Dr Željko Kovačević, s.r.