aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 219. stav (4) Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik Bosne i Hercegovine", broj 6/06), ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, u suradnji sa tijelima nadležnim za unutrašnje poslove, donosi

PRAVILNIK

O TEHNIČKIM PREGLEDIMA VOZILA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 13 od 27 februara 2007, 72/07, 74/08, 3/09, 76/09, 29/11)

POGLAVLjEI. OSNOVNE ODREDBE

(Predmet Pravilnika)

Član 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se sadržaj i način obavljanja tehničkih pregleda, evidencije koje se vode i obrasci koji se izdaju i uvjeti koji moraju da zadovolje ovlaštene organizacije za obavljanje tehničkih pregleda.

(Definicije)

Član 2.

U smislu ovog Pravilnika znači:
a) Tehnički pregled vozila je pregled opreme i uređaja vozila koji se provode u cilju utvrđivanja da li vozilo ima propisane uređaje i opremu i da li je u ispravnom stanju, te da li ono ispunjava i druge propisane uvjete za učešće u saobraćaju.
b) Redovni tehnički pregled vozila je tehnički pregled koji se obavlja prije prve registracije vozila i prilikom produženja registracije vozila.
c) Vanredni tehnički pregled je tehnički pregled koji se obavlja pod istim uvjetima kao i redovni a u skladu sa članom 18. stav (7) ovog Pravilnika.
d) Novoproizvedenim vozilom smatra se vozilo za koje se prva registracija obavi u roku do godinu dana od dana njegove proizvodnje.
e) Lahka vozila su vozila čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3,5 tone.
f) Teška vozila su vozila čija najveća dopuštena masa prelazi 3,5 tone.
g) Stanica za tehnički pregled vozila je organizacija ovlaštena od strane nadležnog tijela za obavljanje poslova tehničkih pregleda vozila.
h) Poslovni prostor stanice za tehnički pregled vozila obuhvata objekat, prostor za ispitivanje i sve prostore u vezi sa tehničkim pregledima vozila, uključujući i prilazne i odlazne saobraćajnice i prostor za parkiranje i površine za ispitivanje vozila koja se ne mogu pregledati na tehnološkoj liniji.
i) Tehnološka linija je površina na kojoj su ugrađeni uređaji i oprema za obavljanje tehničkog pregleda vozila.
j) Tehnološka linija lahkih vozila namijenjena je za obavljanje tehničkih pregleda vozila najveće dopuštene mase do 3,5 tona.
k) Tehnološka linija teških vozila namijenjena je za obavljanje tehničkih pregleda vozila najveće dopuštene mase preko 3,5 tone u okviru dozvoljenih gabarita i masa. Na ovoj tehnološkoj liniji se mogu ispitivati i lahka vozila.
l) Kanal je dio tehnološke linije namijenjen za obavljanje tehničkog pregleda donjeg postroja vozila.
m) Bar kod vozila je naljepnica izrađena na posebnoj samoljepljivoj foliji, a služi za jedinstvenu indentifikaciju vozila.
n) Karton ovjere tehničke ispravnosti uređaja za gas je obrazac na kojem stanica za tehnički pregled vozila ovjerava tehničku ispravnost uređaja za gas na vozilu.

(Dodjela ovlasti za obavljanje tehničkog pregleda)

Član 3.

(1) Tijela uprave Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine nadležna za saobraćaj, za obavljanje tehničkog pregleda vozila mogu ovlastiti organizaciju koja ispunjava uvjete u pogledu poslovnih prostorija, opreme i uređaja te stručnih radnika (u daljnjem tekstu: stanica za tehnički pregled) propisane Zakonom o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u Bosni i Hercegovini, ("Službeni glasnik Bosne i Hercegovine", broj 6/06, u daljnjem tekstu: Zakon) i ovim Pravilnikom.
(2) Odobrenje iz stava (1) ovog člana može se dati nakon što ovlaštena komisija tijela uprave Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine nadležnih za saobraćaj, izvrši pregled stanice za tehnički pregled vozila i utvrdi da su ispunjeni svi uvjeti propisani Zakonom i ovim Pravilnikom. Naknada za rad komisije se utvrđuje rješenjem nadležnog tijela iz stava (1) ovog člana.
(3) Stanica za tehnički pregled može dobiti ovlaštenje za obavljanje tehničkog pregleda:
a) motocikla;
b) lahkih vozila;
c) teških vozila;
d) vozila za koja se tehnički pregled ne može obaviti na tehnološkoj liniji a na osnovu mišljenja nadležne stručne institucije.
(4) Organi uprave iz stava (1) ovog člana dužni su osigurati izvršenje najmanje četiri kontrole godišnje po stanici tehničkog pregleda vozila (kojeg preduzimaju organi uprave - upravna kontrola ili stručne institucije - stručna kontrola) te da o utvrđenom stanju i preduzetim mjerama periodično izvještavaju Ministarstvo komunikacija i prometa BiH.

(Prenošenje ovlaštenja na stručne institucije)

Član 3a.

(1) Dio poslova iz svoje nadležnosti, koji se odnose na rad stanica tehničkog pregleda, nadležno tijelo iz člana 219. stav (2) Zakona može prenijeti na odgovarajuće stručne institucije koje budu izabrane putem javnog konkursa.
(2) Stručne institucije koje će obavljati poslove iz stava (1) ovog člana, zavisno od prenesenih ovlaštenja, moraju ispunjavati slijedeće uvjete:
a) biti upisane u sudski registar za obavljanje djelatnosti iz oblasti za koju se prijenosi ovlaštenje;
b) imati zaposlene kadrove osposobljene za obavljanje djelatnosti iz oblasti za koju se prijenosi ovlaštenje, od kojih, u pogledu stručne spreme moraju biti zastupljeni dipl. ing. mašinstva, smjer motori i vozila, dipl. ing. saobraćaja, cestovni smjer i dipl. ing. elektrotehnike ili dipl. ing. informatike;
c) biti stručno i tehnički osposobljene za vršenje obuke za kontrolore tehničke ispravnosti vozila i voditelje stanice tehničkog pregleda;
d) biti stručno i tehnički osposobljene za vršenje stručnog nadzora nad radom stanica tehničkog pregleda, kontrolora tehničke ispravnosti vozila, voditelja stanice tehničkog pregleda;
e) imati kadar i opremu za vršenje kontrole nad baždarenjem opreme i uređaja na stanici tehničkog pregleda;
f) dokazati da mogu pratiti referentnu literaturu Evropske zajednice iz ove oblasti i vršiti primjenu savremenih dostignuća na stanicama tehničkog pregleda i davati prijedloge za dopunu postojećih normativnih akata iz ove oblasti u skladu sa evropskim standardima;
g) posjedovati računare, stručnu literaturu, laboratoriju sa tipski odobrenom opremom, kabinete i drugu opremu neophodnu za obavljanje djelatnosti koje se prijenose;
h) ispunjavati i druge uvjete propisane pozitivnim zakonskim propisima Bosne i Hercegovine.
(3) Stručne institucije iz stava (1) ovog člana, zavisno od prenesenih ovlaštenja, obavljaju slijedeće poslove:
a) prate propise iz oblasti kontrole ispravnosti vozila koje donose susjedne zemlje, Evropska unija i druge međunarodne organizacije i integracije;
b) utvrđuju da li su ispunjeni uvjeti za rad stanica za tehnički pregled vozila i vode službenu evidenciju o činjenicama na osnovu kojih je nadležno tijelo prenijelo javno ovlaštenje stanici tehničkog pregleda vozila za obavljanje pojedinih vrsta tehničkog pregleda vozila;
c) vrše stručno osposobljavanje kadrova za obavljanje poslova kontrolora tehničke ispravnosti vozila i drugih osoba koje rade na stručnim poslovima tehničkog pregleda i registracije motornih vozila;
d) organiziraju periodičnu provjeru znanja kontrolora tehničke ispravnosti vozila i drugog osoblja;
e) organiziraju uvezivanje stanica za tehnički pregled vozila i drugih zainteresiranih subjekata u jedinstven informacioni sistem vezan za poslove tehničkog pregleda vozila;
f) vrše obradu podataka i izradu analiza iz oblasti tehničkog pregleda vozila;
g) ostvaruju saradnju sa stručnim, naučnim organizacijama, institutima, preduzećima i drugim pravnim osobama iz oblasti tehničkih pregleda vozila;
h) daju stručna uputstva i informacije, te izrađuju stručne publikacije iz oblasti tehničkog pregleda vozila;
i) na zahtjev tijela koje vrši upravni nadzor nad radom stručne institucije iz stava 1. ovog člana, a najmanje dva puta godišnje, dostavljaju izvještaje, podatke i dokumente od značaja za vršenje upravnog nadzora;
j) kao i druge poslove ili nadležnosti po nalogu nadležnog tijela iz stava 1. ovog člana.
(4) Bliže kriterije i uvjete o načinu i postupku izbora stručne institucije propisuje nadležno tijelo iz stava 1. ovog člana.

(Gubitak ovlaštenja)

Član 3b.

Stručne institucije iz člana 3a. stav (1) ovog Pravilnika gube javna ovlaštenja za obavljanje poslova iz stava (3) člana 3a. ovog Pravilnika ukoliko:
a) poslove ne obavljaju stručno i blagovremeno;
b) prestanu ispunjavati bilo koji od propisanih uvjeta na osnovu kojih su im prenesena ovlaštenja;
c) na podnose izvještaje, podatke ili drugu dokumentaciju u skladu sa članom 3a. stav (3) alineja i);
d) izvještaj o radu ne bude pozitivno ocijenjen od strane nadležnog tijela.

POGLAVLjEII. POSLOVNI PROSTOR, UREĐAJI I OPREMA

Odjeljak A. Poslovni prostor

(Poslovni prostor)

Član 4.

Poslovni prostor stanice za tehnički pregled vozila mora biti izgrađen u skladu sa važećim propisima iz područja građenja (građevinska dozvola, upotrebna dozvola i sl.).

(Objekat stanice za tehnički pregled)

Član 5.

(1) U objektu stanice za tehnički pregled vozila mora se nalaziti ovim Pravilnikom propisana tehnološka linija sa opremom.
(2) U objektu stanice za tehnički pregled vozila moraju se nalaziti i prostorije za:
a) obavljanje djelatnosti u vezi sa tehničkim pregledima i poslovima vezanim za registriranje vozila;
b) arhivu i čuvanje dokumenata i rezultata ispitivanja tehničke ispravnosti vozila;
c) sanitarne prostorije, koje su dostupne i korisnicima usluga.
(3) Na objektu ili na prikladan način neposredno uz objekat mora biti istaknut vidljiv natpis: