Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 29. Zakona o turističkoj djelatnosti ("Službene novine Federacije BiH", broj 32/09), federalni ministar okoliša i turizma donosi

PRAVILNIK

O STRUČNOM ISPITU ZA TURISTIČKE VODIČE

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 30 od 26 maja 2010)

Član 1.

Ovim Pravilnikom utvrđuju se uslovi, način i metode polaganja, program stručnog ispita za turističke vodiče, sastav Ispitne komisije i izdavanje certifikata o položenom stručnom ispitu.

Član 2.

Polaganje stručnog ispita za turističke vodiče obavlja se na način propisan ovim Pravilnikom, a prema programu stručnog ispita za turističke vodiče.
Program stručnog ispita za turističke vodiče sastoji se od općeg, posebnog i praktičnog dijela.

Član 3.

Opći dio stručnog ispita za turističke vodiče kandidati polažu prema općem dijelu programa koji je jedinstven za sve kandidate koji pristupe polaganju ispita za turističke vodiče.
Posebni dio stručnog ispita za turističke vodiče kandidati polažu prema posebnom dijelu programa, a ispit se sastoji od programa za pojedine kantone/županije.
Polaganje praktičnog dijela stručnog ispita sadrži elemente iz općeg i posebnog dijela stručnog ispita za turističke vodiče i simulacije vođenja turista po jednoj ili više turističkih cjelina (lokaliteta) u županiji/kantonu za koju se polaže ispit.
Praktični dio stručnog ispita polaže se na službenim jezicima Federacije Bosne i Hercegovine i na stranom jeziku/jezicima navedenim u prijavi za ispit.
Kandidat ima pravo polagati posebni dio stručnog ispita za jedan ili više kantona/županija, a prema programu za te kantone/županije.
Sa ispitom u smislu ovog Pravilnika, izjednačavaju se ispiti za turističkog vodiča položeni po propisima koji su bili na snazi na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika, kao i ispiti za turističkog vodiča položen u SR BiH do 06.04.1992. godine.

Član 4.

Turistički vodič ima pravo pružati usluge turističkog vodiča samo na području onog kantona/županije za koji je nakon položenog općeg dijela položio i posebni dio programa, u skladu sa izdatim odobrenjem.

Član 5.

Svaki kandidat za polaganje ispita za turističkog vodiča, kao i turistički vodič koji je već položio ispit za područje jednog ili više kantona/županije, ima pravo polagati posebni dio programa i za područja drugih kantona/županija.
U slučaju da turistički vodič pristupi polaganju ispita za područje kantona/županije za koje još nije položio ispit oslobođen je polaganja ranije položenog općeg dijela ispita.

Član 6.

Ispitna komisija pred kojim kandidati za turističkog vodiča polažu stručni ispit rješenjem imenuje federalni ministar okoliša i turizma (u daljnjem tekstu: ministar).
Za članove Ispitne komisije imenuju se službenici Federalnog ministarstva okoliša i turizma (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), kao i drugi stručni djelatnici koji moraju imati visoku stručnu spremu te najmanje pet godina radnog iskustva.
U Ispitnu komisiju jednog člana i jednog zamjenika člana imenuje ministar na prijedlog kantonalnog/županiskog ministra nadležnog za poslove turizma, pred kojim će kandidati polagati posebni dio stručnog ispita za turističkog vodiča.
Ispitna komisija se imenuje za razdoblje od četiri godine.
U slučaju potrebe mogu se imenovati ispitivači izvan sastava komisije o čemu se donosi posebno rješenje.

Član 7.

Ispitna komisija za polaganje stručnog ispita za turističkog vodiča sastoji od predsjednika komisije, najmanje pet članova i sekretara. Predsjednik, članovi komisije i sekretar mogu imati jednog ili više zamjenika.
Predsjednik Ispitne komisije:
- utvrđuje listu prijavljenih kandidata za polaganje stručnog ispita za turističkog vodiča,
- utvrđuje datum održavanja i raspored polaganja stručnog ispita za turističkog vodiča,
- rukovodi radom Ispitne komisije,
- brine da se rad Ispitne komisije odvija u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom, te da sekretar Ispitne komisije vodi zapisnik o radu Ispitne komisije.
Ispitna komisija utvrđuje pravovaljanost prijava za polaganje stručnog ispita za turističkog vodiča, ispituje kandidate i utvrđuje uspjeh kandidata.
Nadzor nad radom Ispitne komisije provodi Ministarstvo.

Član 8.

Sekretar Ispitne komisije obavlja sljedeće poslove:
- obavještava kandidate o datumu polaganja stručnog ispita za turističke vodiče, i to najkasnije u roku od 15 dana od dana određenog za polaganje,
- obavještava kandidate koji ne ispunjavaju uvjete za polaganje ispita za turističke vodiče,
- vodi zapisnik za svakog kandidata posebno,
- sastavlja izvještaj o rezultatu ispita,
- obavlja i ostale poslove u svezi rada Ispitne komisije.

Član 9.

Predsjedniku, članovima, sekretaru i njihovim zamjenicima pripada naknada za rad u Ispitnoj komisiji.
Visinu iznosa naknade za rad u Ispitnoj komisiji kao i visinu iznosa troškova za polaganje stručnog ispita za turističke vodiče, po kandidatu, određuje ministar posebnim aktom koji se objavljuje u "Službenim novinama Federacije BiH".
Oglas o provedbi ispita za turističke vodiče se objavljuje u javnim glasilima.

Član 10.

Kandidat koji želi polagati stručni ispit za turističkog vodiča, nakon objavljenog oglasa o održavanju ispita za turističke vodiče podnosi prijavu Ministarstvu - Ispitnoj komisiji u roku koji će se navesti u oglasu o održavanju ispita.
U prijavi kandidat treba navesti iz kojeg stranog, odnosno kojih stranih jezika želi polagati ispit.
Obaveze iz stava 2. ovoga člana oslobođeni su kandidati koji su stekli zvanje profesora stranog jezika na filozofskom fakultetu.

Član 11.

Uz prijavu za polaganje stručnog ispita za turističkog vodiča kandidat je dužan priložiti:
1. dokaz da je uplaćen iznos naknade troškova ispita,
2. izjavu za koji kanton/županiju želi polagati ispit,
3. izvod iz matične knjige rođenih,
4. dokaz da ima najmanje srednju stručnu spremu.

Član 12.

Opći dio stručnog ispita za turističkog vodiča obuhvaća sljedeća poglavlja:
1. Kratka historija Bosne i Hercegovine,
2. Ustavno uređenje Bosne i Hercegovine i Federacije Bosne i Hercegovine,
3. Zakonodavstvo u oblasti turizma u Federaciji Bosne i Hercegovine,
4. Osnove turizma,
5. Osnovni geografski pojmovi,
6. Prirodna baština Bosne i Hercegovine,
7. Kulturna baština na području BiH,
8. Bosanskohercegovačka privreda,
9. Osnove interpersonalnog i interkulturalnog