Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 112. stav 1. Zakona o administrativnoj službi u upravi Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 16/02 i 62/02), člana 82. stav 1. tačke 1. i stava 2. Zakona o prometu eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti i gasova ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 16/96), ministar unutrašnjih poslova, donosi

PRAVILNIK

O STRUČNOJ SPREMI I NAČINU PROVJERE STRUČNOG ZNANjA LICA KOJA MOGU RUKOVATI EKSPLOZIVNIM MATERIJAMA I ZAPALjIVIM TEČNOSTIMA I GASOVIMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 9 od 20. februara 2003)

I- OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se stručna sprema i način provjere stručnog znanja lica koja mogu rukovati eksplozivnim materijama i lica koja mogu rukovati zapaljivim tečnostima i gasovima u vršenju poslova čuvanja, utovara, istovara, uskladištenja, i trgovinskog prometa ovim materijama u preduzećima, drugim pravnim licima i kod samostalnih preduzetnika, kod kojih se ti poslovi vrše u okviru njihove djelatnosti (u daljem tekstu: rukovanje).

Član 2.

Pod stručnom spremom u smislu ovog pravilnika podrazumijevaju se osnovna znanja o fiziko-hemijskim osobinama eksplozivnih materija odnosno zapaljivih tečnosti i gasova, neophodna za samostalno bezbjedno obavljanje povjerenih poslova u vezi sa rukovanjem eksplozivnim materijama, odnosno zapaljivim tečnostima i gasovima u preduzeću, drugom pravnom licu ili kod samostalnog preduzetnika, kao i potrebno poznavanje propisa o prometu tih materija i propisa o odgovarajućim tehničkim normativima.

Član 3.

Samostalno vršenje poslova iz člana 1. ovog pravilnika može se povjeriti samo radniku koji ispunjava zakonom propisane uslove za rukovanje eksplozivnim materijama, odnosno zapaljivim tečnostima i gasovima i koji je zadovoljio na provjeri stručnog znanja po odredbama ovog pravilnika.
Pripremu radnika za provjeru stručnog znanja iz člana 1. ovog pravilnika, može se povjeriti samo preduzeću i drugom pravnom licu koje je registrovano za tu djelatnost kod nadležnog suda, i koji imaju stručne kadrove sa visokom stručnom spremom odgovarajućeg smjera.
Izuzetno, preduzeća i druga pravna lica mogu vršiti pripremu svojih radnika za provjeru stručnog znanja iz člana 1. ovog pravilnika, pod uslovom da imaju radnike sa najmanje visokom stručnom spremom odgovarajuće struke.
Preduzeća, druga pravna lica koja vrše poslove iz člana 1. ovog pravilnika mogu opštim aktom propisati i druge posebne uslove za vršenje poslova u vezi sa rukovanjem eksplozivnim materijama, odnosno zapaljivim tečnostima i gasovima (zdravstveni uslovi, stručna sprema i sl.), kao i način stručnog osposobljavanja za vršenje tih poslova i način pripremanja za provjeru stručnog znanja (asistencija, rad pod nadzorom, kursevi, seminari i drugi oblici stručne pomoći).

II- POSTUPAK PROVJERE STRUČNOG ZNANjA

Član 4.

Provjeru stručnog znanja radnika koji vrše poslove iz člana 1. ovog pravilnika vrši komisija koju obrazuje preduzeće ili drugo pravno lice iz člana 3. st. 2. i 3. ovog pravilnika.
Članovi komisije mogu biti lica koja imaju najmanje odgovarajuću visoku školsku spremu. Kod obrazovanja komisije treba nastojati da smjer školske spreme članova komisije odgovara programskom gradivu iz koga se vrši provjera stručnog znanja radnika. Jedan član komisije je republički inspektor za zaštitu od požara iz centra javne bezbjednosti na čijem području se vrši provjera stručnog znanja.
Prije imenovanja članova komisije potrebno je pribaviti mišljenje nadležnog centra javne bezbjednosti da li predviđeni kandidati za članove komisije ispunjavaju propisane uslove.
U aktu o obrazovanju komisije određuje se i vrijeme na koje se imenuju članovi (na neodređeno vrijeme, na određeno vrijeme ili za određenu provjeru znanja), kao i iznos naknade članovima komisije i eventualnim drugim učesnicima u radu komisije ukoliko pojedinim od njih, prema opštem aktu preduzeća, ta naknada pripada.

a) Prijava za polaganje stručnog ispita

Član 5.

Pismenu prijavu za polaganje ispita - provjeru stručnog znanja radi vršenja poslova iz člana 1. ovog pravilnika (u daljem tekstu: prijava), radnik podnosi preduzeću ili samostalnom privredniku gdje je zaposlen. Prijava sadrži: ime, očevo ime i prezime kandidata, dan, mjesec i godinu rođenja, mjesto rođenja, opštinu i republiku, podatke o završenoj školi, odnosno stručnoj - radnoj kvalifikaciji (vrste školske spreme i smjer koji je kandidat završio) naziv preduzeća u kome je zaposlen i njeno sjedište, vrijeme stupanja na rad u to preduzeće, detaljan popis poslova iz člana 1. ovog pravilnika koje će radnik obavljati i za koje se vrši provjera stručnog znanja, te potpis i adresu podnosioca prijave.
Odgovarajuća služba preduzeća, drugog pravnog lica (opšta, pravna, zaštite od požara ili zaštite na radu) ovjerava u prijavi navedene podatke o poslovima za čije vršenje se kandidat priprema i prijavu dostavlja komisiji.

Član 6.

Ako dostavljena prijava nema bitnih nedostataka, komisija određuje rok za provjeru stručnog znanja i o tome obavještava kandidata.
Kandidat mora biti obavješten o mestu i vremenu provjere stručnog znanja najkasnije 15 dana prije dana određenog za provjeru. Komisija i kandidat mogu se sporazumjeti da ovaj rok bude kraći, ali ne kraći od deset dana.
Prijavu bez bilo kojeg od podataka iz stava 1. ili bez utvrđivanja po odredbi stava 2. prethodnog člana, komisija će vratiti odgovarajućoj službi preduzeća, drugog pravnog lica ili samostalnom preduzetniku koji je prijavu dostavio, sa potrebnim primjedbama.

b) Komisija za polaganje stručnog ispita

Član 7.

Provjeru stručnog znanja za rukovanje eksplozivnim materijama u prometu, komisija vrši prema Programskom gradivu za provjeru stručnog znanja za vršenje poslova čuvanja i rukovanja eksplozivnim materijama u prometu, a provjeru stručnog znanja za rukovanje zapaljivim tečnostima i za rukovanje gasovima u prometu komisija vrši prema Programskom gradivu za provjeru stručnog znanja za vršenje poslova čuvanja i rukovanja zapaljivim tečnostima i gasovima u prometu.
Programsko gradivo iz prethodnog stava dato je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni dio.

Član 8.

Komisija ispituje kandidata dok ne stekne uvjerenje da je kandidat osposobljen da samostalno obavlja poslove za koje se provjerava stručnog znanja vrši. O trajanju ispitivanja odlučuje svaki član ispitne komisije koji vrši ispitivanje, odnosno ispitivač, a predsjednik ispitne komisije može u tom pogledu da interveniše u toku cijelog trajanja provjere znanja.
U toku provjere stručnog znanja treba imati u vidu praktičnu svrhu provjere i kandidata ispitivati iz onog dijela programskog gradiva koji odgovara poslovima koje će kandidat obavljati na radnom mjestu.
Radnici koji se predviđaju samo za rad sa zapaljivim tečnostima ne ispituju se iz materije koja se odnosi na rad sa zapaljivim gasovima i obratno.

Član 9.

Pitanja u vezi sa radom komisije koja nisu obuhvaćena ovim pravilnikom, uređuju se opštim aktom pravnog lica koje obrazuje komisiju.

c) Tok polaganja stručnog ispita

Član 10.

U toku provjere stručnog znanja predsjednik i članovi ispitne komisije, kao i ispitivač, svaki za sebe ocjenjuju odgovor kandidata na postavljena pitanja, a po završetku provjere komisija kao cjelina ocjenjuje pojedinačno odgovore na pitanja, a zatim ukupan rezultat provjere. Uspjeh kandidata ocjenjuje se ocjenama "položio" ili "nije položio".
Komisija svoju ocjenu daje većinom glasova.
Kandidat koji nije zadovoljio može se ponovo prijaviti za provjeru stručnog znanja, ali ponovnoj provjeri ne može pristupiti prije isteka vremena od 30 dana od dana posljednje provjere.

Član 11.

Ako komisija ocijeni da je kandidat zadovoljio iz većeg dijela Programskog gradiva koji se odnosi na poslove za koje se vrši provjera stručnog znanja, ali da mu


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: