Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 113. stava 4. Zakona o veterinarstvu ("Službene novine Federacije BiH", broj 46/00), federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, donosi

PRAVILNIK

O STRUČNIM ISPITIMA DOKTORA VETERINARSKE MEDICINE I VETERINARSKIH TEHNIČARA

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 2 od 27 januara 2003)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuje se program i način polaganja stručnih ispita doktora veterinarske medicine i veterinarskih tehničara i laboranata, obrazovanje ispitnih komisija, obrazac uvjerenja o položenom stručnom ispitu, visina troškova kao i izdavanje uvjerenja o položenom stručnom ispitu.

Član 2.

Po ovom pravilniku doktori veterinarske medicine, veterinarski tehničari i veterinarski laboranti, polažu stručni ispit iz zaštite zdravlja životinja, veterinarsko-zdravstvene preventive u prometu i proizvodnji te nadzora nad izvršavanjem: Zakona o veterinarstvu ("Službene novine Federacije BiH", broj 46/00), Zakona o lijekovima koji se upotrebljavaju u veterinarstvu ("Službene novine Federacije BiH", broj 15/98) i drugih podzakonskih propisa proizašlih iz navedenih zakona, odredaba o pojedinim pitanjima unapređenja stočarstva, i drugih propisa o zdravstvenoj zaštiti životinja i ljudi od bolesti koje se prenose sa životinja na ljude, kao i zdravstvene kontrole i kontrole kvaliteta životinja, proizvoda životinjskog porijekla, konfiskata, proizvoda namjenjenih utilizaciji i otpadnih životinjskih materija.

Član 3.

Doktori veterinarske medicine, veterinarski tehničari i veterinarski laboranti obavezni su nakon završenog školovanja obaviti pripravnički ili volonterski staž.
Pripravnički ili volonterski staž se obavlja u veterinarskim organizacijama, veterinarskim ustanovama, veterinarskim službama i u samostalnoj veterinarskoj praksi.
Navedeni subjekti iz veterinarske djelatnosti su obavezni da obezbjede i mogućnost obavljanja volonterskog staža doktorima veterinarske medicine, veterinarskim i laboratorijskim tehničarima sa područja na kojem djeluju.
Pripravnički i volonterski staž se sprovodi po programu, koji utvrđuje organ upravljanja organizacije u kojoj pripravnik obavlja staž, a isti mora biti u skladu sa programom utvrđenim ovim pravilnikom po kome se vrši polaganje stručnog ispita.
Program mora biti uručen pripravniku prilikom zasnivanja pripravničkog ili volonterskog odnosa.
Kandidat za polaganje stručnog ispita za vrijeme pripravničkog ili volonterskog staža vodi dnevnik rada.

Član 4.

Doktori veterinarske medicine, veterinarski tehničari i laboranti sa radnim iskustvom na poslovima veterinarstva koji na dan stupanja na snagu ovog pravilnika nemaju položen stručni ispit dužni su ga položiti u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu istog.

Član 5.

Po završetku pripravničkog ili volonterskog staža pripravnik polaže stručni ispit po programu koji se sastoji iz usmenog i praktičnog dijela ispita.

Član 6.

Program usmenog dijela stručnog ispita za doktore veterinarske medicine obuhvata slijedeće predmete:
1. Zarazne i invazione bolesti životinja sa ekonomikom kontrole bolesti,
2. Higijena namirnica životinjskog porijekla,
3. Fiziologija i patologija razmnožanja, porodiljstvo i bolesti vimena,
4. Zoohigijena,
5. Propisi iz oblasti veterinarstva,
6. Veterinarska služba u oružanim snagama, zaštita i spašavanje životinja i namirnica životinjskog porijekla od opasnosti i posljedica prirodnih i drugih nesreća te ratnih djelovanja.
Program usmenog dijela stručnog ispita za veterinarske tehničare i laborante obuhvata slijedeće predmete:
1. Zarazne i parazitarne bolesti domaćih životinja,
2. Higijena i tehnologija namirnica animalnog porijekla,
3. Porodiljstvo, suzbijanje neplodnosti i vještačko osjemenjavanje,
4. Zoohigijena,
5. Propisi iz oblasti veterinarstva,
6. Veterinarska služba u oružanim snagama, zaštita i spašavanje životinja i namirnica životinjskog porijekla od opasnosti i posljedica prirodnih i drugih nesreća te ratnih djelovanja.
Program praktičnog dijela stručnog ispita za doktore veterinarske medicine iz predmeta:
1. Higijena namirnica životinjskog porijekla.
Program praktičnog dijela stručnog ispita za veterinarske tehničare i laborante iz predmeta:
1. Higijena namirnica životinjskog porijekla.

Član 7.

Gradivo, pravni izvori i osnovna literatura programa stručnog ispita prilog su ovom pravilniku i čine njegov sastavni dio.

Član 8.

Doktori veterinarske medicine i veterinarski tehničari i laboranti polažu stručni ispit pred Komisijom za polaganje stručnih ispita (u daljem tekstu: Komisija) koju obrazuje Federalno ministarstvo poljoprivrede,vodoprivrede i šumarstva (u daljem tekstu: Federalno ministarstvo).
Komisija se sastoji od predsjednika i pet članova. Članovi komisije su istovremeno i ispitivači. Presjednik i članovi komisije imenuju se iz reda istaknutih stručnih radnika koji imaju visoku školsku spremu odnosno posjeduju jedan od naučnih stepena veterinarskih nauka.
Komisija ima sekretara.
Članovi komisije i ispitivači se imenuju aktom o obrazovanju komisije.

Član 9.

Presjedniku, članovima, ispitivačima i sekretaru komisije pripada naknada za rad u komisiji. Visinu naknade iz stava 1. ovog člana određuje federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva (u daljem