aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 60. Zakona o sudovima Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 111/04), ministar pravde donosi

PRAVILNIK

O STALNIM SUDSKIM TUMAČIMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 115 od 23. decembra 2005, 32/07, 36/12)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom se utvrđuju uslovi i postupak imenovanja stalnih sudskih tumača (u daljem tekstu: sudski tumač), njihova prava, dužnosti (razrješenje od dužnosti), kao i vođenje Imenika sudskih tumača.

Član 2.

Ministar pravde može, u opravdanim slučajevima, za stalnog sudskog tumača imenovati lice koje nema završen filozofski ili filološki fakultet jezičkog smjera, pod uslovom da takvo lice ima visoku stručnu spremu i valjan dokaz da poznaje odgovarajući strani jezik. Takvo lice će se imenovati na način i po postupku utvrđenim odredbama ovog pravilnika.
Sudski tumač u smislu ovog pravilnika je lice koje je imenovano za poslove prevođenja govora i pisanog teksta sa stranog jezika na jedan od službenih jezika Republike Srpske.

II- STATUSNA PITANjA TUMAČA

Član 3.

Za tumača se može imenovati lice koje ispunjava sljedeće uslove:
1. da je državljanin Bosne i Hercegovine,
2. da ima završen filozofski fakultet jezičkog smjera,
3. da je lice sa dokazanim profesionalnim sposobnostima koje uživa reputaciju pažljivog, objektivnog i ekspeditivnog stručnjaka u ovoj oblasti,
4. da ima radno iskustvo na poslovima prevođenja u trajanju od najmanje 3 (tri) godine.
Ministar pravde može, u opravdanim slučajevima, za stalnog sudskog tumača imenovati lice koje nema završen filozofski ili filološki fakultet jezičkog smjera, pod uslovom da takvo lice ima visoku stručnu spremu i valjan dokaz da poznaje odgovarajući strani jezik. Takvo lice će se imenovati na način i po postupku utvrđenim odredbama ovog pravilnika.
Izuzetno, ministar pravde može imenovati za tumača i lice sa srednjom ili višom stručnom spremom ako ispunjava uslove iz stava 1. ovog člana, ukoliko za određeni jezik nema više od tri postavljena tumača upisanih u Imenik sudskih tumača iz određenog jezika.

Član 4.

Ministar pravde objavljuje oglas za imenovanje sudskih tumača u sredstvima javnog informisanja.

Član 5.

Ministar će objaviti oglas o postavljenju sudskih tumača u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.
Oglas o postavljenju sudskih tumača će se objaviti u "Službenom glasniku Republike Srpske" i u jednim dnevnim novinama koje su dostupne na području cijele Republike Srpske i nawebstranici Ministarstva pravde.
Nakon prvog postavljenja sudskih tumača, ministar pravde će u daljem periodu, zavisno od potreba za određenim tumačima objaviti oglas u skladu sa odredbama stava 1. ovog člana.
Ministar pravde raspisuje oglas za popunu sudskih tumača za određeni strani jezik.

Član 6.

Podnosilac zahtjeva uz zahtjev za postavljenje sudskog tumača podnosi:
a) zahtjev za postavljenje,
b) dokaze o ispunjavanju uslova iz člana 3. ovog pravilnika, uključujući i dokaze o radnom iskustvu na poslovima prevođenja do momenta podnošenja zahtjeva.

Član 7.

Radi utvrđivanja prijedloga liste sudskih tumača, ministar imenuje komisiju od tri člana iz reda vodećih stručnjaka iz konkretne oblasti, koji predlažu ministru listu kandidata za sudske tumače.
Jedan član komisije se imenuje ispred Ministarstva pravde.
Članove Komisije imenovane iz reda profesora fakulteta za određeni jezik ili iz reda vodećih stručnjaka iz konkretne oblasti ministar pravde može na lični zahtjev imenovati za sudskog tumača.
Komisija ima sekretara koji obavlja stručno-administrativne poslove za Komisiju.
Članovi Komisije imaju pravo na naknadu koju određuje ministar pravde u skladu sa važećim zakonskim propisima, a troškove snosi podnosilac zahtjeva.
Komisija donosi poslovnik o svom radu.
Mandat Komisije traje četiri godine.

Član 8.

Kandidat koji nije imenovan za sudskog tumača može ponovo podnijeti zahtjev za imenovanje, nakon isteka roka od 60 dana, a poslije obavljenog intervjua.
Provjera stručnog znanja prijavljenih kandidata sastoji se od prevođenja usmenog govora i pisanog teksta, te konverzacije u obliku intervjua.
Kandidati koji nemaju završen filološki fakultet jezičkog smjera prije intervjua polažu pismeni test, izuzev kandidata koji polažu test za gestovni jezik.
Ukoliko kandidat ne položi pismeni test, ne može pristupiti konverzaciji.
Komisija iz prethodnog člana će obaviti intervju sa prijavljenim kandidatima prije nego što sačini prijedlog liste sudskih tumača.

Član 9.

Sudskog tumača imenuje i razrješava ministar pravde, na prijedlog komisije iz člana 7. ovog pravilnika.
Kandidat koji nije predložen od strane komisije ne može biti imenovan za tumača.
Rješenje o imenovanju se dostavlja sudskom tumaču.
Kandidat koji nije imenovan za sudskog tumača može ponovo podnijeti zahtjev za imenovanje, nakon isteka roka od 60 dana, a poslije obavljenog intervjua.

Član 10.

Protiv rješenja žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor kod nadležnog suda.

Član 11.

Lice koje je imenovano za sudskog tumača prije početka vršenja dužnosti daje svečanu izjavu pred ministrom pravde.
Tekst svečane izjave glasi: "Izjavljujem da ću dužnost sudskog tumača vršiti časno i savjesno, po svom najboljem znanju i da ću u radu postupati u skladu sa važećim propisima.".
Tekst izjave iz stava 2. ovog člana potpisuje tumač i čuva se u Ministarstvu pravde.

Član 12.

Lista postavljenih sudskih tumača se objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srpske" i "Službenom glasniku Bosne i Hercegovine".
Lista iz prethodnog stava sadrži: prezime i ime sudskog tumača, njegovo prebivalište i adresu, naziv odgovarajućeg stranog jezika.

Član 13.

Ministarstvo pravde vodi evidenciju o imenovanim sudskim tumačima u obliku knjige pod nazivom Imenik stalnih sudskih tumača (u daljem tekstu: Imenik).
U Imenik se unose sljedeći podaci: redni broj upisa, prezime i ime jednog od roditelja i ime sudskog tumača, njegovo prebivalište, adresa stanovanja, uslužni telefonski broj, zanimanje, ako je sudski tumač zaposlen - naziv poslodavca, broj i datum rješenja o imenovanju, broj i podaci o razrješenju dužnosti sudskog tumača, datum i mjesto davanja svečane izjave i napomena. U imenik se prilažu rješenje i ostali relevantni dokumenti o sudskim tumačima, kao i potpisani tekst svečane izjave iz člana 11. ovog pravilnika.
Imenik je javna knjiga.

Član 14.

Sudski tumač je dužan o promjeni podataka iz člana 12. stav 2. obavijestiti Ministarstvo pravde.

Član 15.

Sudski tumač ima pečat okruglog oblika, prečnika 38 mm, koji se može upotrebljavati samo u vršenju dužnosti sudskog tumača.
Tekst pečata je ispisan na jednom od jezika koji su u upotrebi u Republici Srpskoj, latiničnim i ćiriličnim pismom, koji sadrži ime i prezime sudskog tumača, oznaku: sudski tumač sa naznakom odgovarajućeg stranog jezika.
Sudski tumač Ministarstvu pravde dostavlja otisak pečata.

Disciplinska odgovornost

Član 16.

U