Na osnovu člana 79. Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 18/99), ministar zdravlja i socijalne zaštite donosi
PRAVILNIK
O SPECIJALIZACIJI PORODIČNE MEDICINE
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 22 od 6. septembra 1999; 46/02, 42/03, 40/07)
Član 1.
Ovim pravilnikom utvrđuje se trajanje, plan i program, način izbora kandidata i dodela specijalizacije porodične medicine za doktore medicine, kao i način i uslovi evaluacije plana i programa specijalizacije porodične medicine, te polaganje specijalističkog ispita.
Specijalizacija porodične medicine je osnovna specijalizacija i traje 36 meseci.
Specijalizacija porodične medicine može se odobriti doktoru medicine koji ispunjava sledeće uslove:
- završen medicinski fakultet,
- položen stručni ispit,
- poznavanje stranog jezika.
PREKID SPECIJALIZANTSKOG STAŽA
Član 1a.
Specijalizantski staž obavlja se u pravilu bez prekida. U slučaju spriječenosti za rad u trajanju dužem od mjesec dana i odazivanju na poziv vojnih organa i u drugim opravdanim slučajevima, prekida se specijalizantski staž i produžuje za vrijeme koliko je prekid trajao.
Prekid specijalizantskog staža ne može biti duži u jednokratnom trajanju od dvanaest mjeseci, osim u slučajevima predviđenim zakonom.
Zahtjev za prekid specijalizantskog staža podnosi se u momentu nastupanja okolnosti za prekid staža na osnovu čega se izdaje odobrenje za prekid specijalizantskog staža.
Uz zahtjev za prekid specijalizantskog staža potrebno je priložiti i dokaze o uzroku prekida specijalizantskog staža (poziv vojnih organa, doznaka i bolovanju i slično).
Konačno rješenje o prekidu specijalizantskog staža odobrava rješenjem ministar zdravlja i socijalne zaštite na zahtjev zdravstvene ustanove za koju specijalizant specijalizira, a uz prethodnu ocjenu Odbora za evaluaciju i certifikaciju specijalizacije porodične medicine.
EVALUACIJA
Član 1b.
Specijalizant će biti evaluiran nakon završavanja svakog individualnog predmeta standardizovanom evaluacionom formom koja će testirati znanja, vještine i stavove iz pojedinačnih oblasti porodične medicine.
Standardizovana evaluaciona forma će zamijeniti postojeći sistem vođenja specijalizantskih knjižica.
Tokom obavljanja specijalizantskog staža specijalizant je dužan uraditi specijalistički rad koji mora biti odobren od šefa Katedre porodične medicine.
Svaki specijalizant ima pravo da bude blagovremeno informisan o minimumu standarda koje treba zadovoljiti prilikom procesa evaluacije, a to su: znanje osnovnih i kliničkih nauka odgovarajućih medicinskih disciplina, odgovarajuće kliničke vještine i znanja usko vezane za specijalizaciju porodične medicine, profesionalan i etički stav prema pacijentima i ostalim zdravstvenih radnicima, te aktivno učešće u procesu edukacije.
Za svaku komponentu programa biće imenovan mentor za taj predmet. Mentore za kliničke predmete imenuje direktor kliničkog centra ili doma zdravlja, odnosno direktor druge zdravstvene ustanove u kojoj se sprovodi odgovarajuća komponenta plana i programa za specijalizaciju iz porodične medicine. Mentora za porodičnu medicinu imenuje šef Katedre porodične medicine. Mentori su zaduženi za predmet svih evaluacija, kao i blagovremeno popunjavanje standardizovanih evaluacionih izvještaja, te pružanje stručne pomoći specijalizantima prilikom izrade specijalističkog rada.
Pregledane evaluacije i evaluacioni izvještaji su sastavni dio dosijea svakog specijalizanta. Vođenje pojedinačnih dosijea o evaluaciji tokom programa specijalizacije je obaveza šefa Katedre porodične medicine, odnosno lica koje on ovlasti.
Uspješna evaluacija iz svih komponenti programa je preduslov za izdavanje preporuke za pristupanje polaganju specijalističkog ispita.
NEGATIVNO OCJENjIVANjE EVALUACIJE I POSTUPAK PO ŽALBI
Član 1c.
Specijalizant ima pravo žalbe u slučaju negativno ocjenjene evaluacije i s tim u vezi nezadovoljavajućeg evaluacionog izvještaja.
Žalba se podnosi šefu Katedre porodične medicine, u roku od 8 dana od dana prijema evaluacionog izvještaja. Šef Katedre porodične medicine je dužan riješiti žalbu u roku od mjesec dana, od dana prijema žalbe.
Protiv odluke šefa Katedre može se podnijeti žalba u drugom stepenu Odboru za evaluaciju i certifikaciju specijalizacije porodične medicine Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.
Odluka Odbora je konačna.
Ukoliko u drugom stepenu od strane Odbora iz stava 3. ovog člana bude potvrđena prvostepena odluka o negativno ocjenjenoj evaluaciji, specijalizantu se oduzima pravo na dalje obavljanje specijalizacije porodične medicine.
Donošenje rješenja o oduzimanju prava daljeg obavljanja specijalizacije na osnovu prethodne ocjene Odbora u nadležnosti je Ministarstva zdravlja.
ORGAN ODGOVORAN ZA EVALUACIJU I CERTIFIKACIJU SPECIJALIZACIJE PORODIČNE MEDICINE
Član 1d.
Organ odgovoran za evaluaciju i certifikaciju specijalizacije porodične medicine je Odbor za evaluaciju i certifikaciju specijalizacije porodične medicine Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite (u daljem tekstu: Odbor).
Odbor broji 5 članova i čine ih predstavnici edukativnih centara porodične medicine i predstavnici Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.
Članove Odbora imenuje ministar zdravlja i socijalne zaštite na prijedlog šefa Katedre porodične medicine.
Mandat odbora traje tri godine s mogućnošću reizbora za još jedan mandatni period.
Predsjednik Odbora bira se iz reda članova Odbora na prvoj sjednici.
Mandat predsjednika odbora traje jednu godinu uz mogućnost reizbora za još jedan mandatni period.
Odbor može imati u svom sastavu i počasne članove (strani eksperti za oblast porodične medicine). Oni mogu učestvovati u radu Odbora, te mu pružati stručnu pomoć u formiranju i implementiranju procesa evaluacije i certifikacije.
Zadaci Odbora su:
- daje preporuke i upute u vezi politike evaluacije i certifikacije specijalizacije porodične medicine,
- cijeni opravdanost prekida specijalizantskog staža te svaki pojedinačni zahtjev zajedno sa svojom ocjenom prosljeđuje Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite u čijoj je nadležnosti donošenje rješenja o odobravanju prekida specijalizantskog staža,
- na osnovu prijedloga Katedre porodične medicine sastavlja se lista kvalifikovanih specijalizanata koji su praktično i teoretski sposobni za polaganje specijalističkog ispita i podnosi je ministru zdravlja i socijalne zaštite u čijoj je nadležnosti izdavanje rješenja o odobrenju za polaganje specijalističkog ispita,
- rješava u drugom stepenu po žalbi izjavljenoj na odluku šefa Katedre porodične medicine, o negativno ocjenjenoj evaluaciji i nezadovoljavajućem evaluacionom izvještaju,
- donosi ocjenu o oduzimanju prava na dalje obavljanje specijalizacije, te istu prosljeđuje ministru zdravlja i socijalne zaštite u čijoj je nadležnosti donošenje rješenja o oduzimanju prava na dalje obavljanje specijalizacije,
- određuje datume održavanja specijalističkog ispita za slijedeću akademsku godinu,
- daje prijedlog ministru zdravlja i socijalne zaštite za visinu troškova specijalističkog ispita koja se isključivo koristi za podmirenje organizacijskih troškova i vođenje specijalističkog ispita za jednu akademsku godinu,
- daje prijedlog ministru zdrava i socijalne zaštite za formiranje ispitnih komisija za jednu akademsku godinu,
- obavlja i druge poslove i zadatke koji su od uticaja na evaluaciju i certifikaciju specijalizacije porodične medicine.
Odbor ima pravo na naknadu za svoj rad.
Troškove naknade rada Odbora, određuje rješenjem ministar zdravlja i socijalne zaštite.
Član 2.
Specijalista porodične medicine je doktor medicine koji pruža ličnu, primarnu, kontinuiranu i sveobuhvatnu zdravstvenu zaštitu pojedincima i porodicama u lokalnoj