Na osnovu člana 39. Zakona Bosne i Hercegovine o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera ("Službeni glasnik BiH", broj 13/05), ministar pravde Bosne i Hercegovine donosi
PRAVILNIK
O SLUŽBENOJ TAJNI SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA MINISTARSTVA PRAVDE BOSNE I HERCEGOVINE I ZAVODA ZA IZVRŠENjE KRIVIČNIH SANKCIJA, PRITVORA I DRUGIH MJERA BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 42 od 28 juna 2005)
OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovim Pravilnikom bliže se određuje šta se smatra službenom tajnom, način čuvanja službene tajne i oslobađanje od obaveze čuvanja službene tajne službenika i namještenika Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ministarstvo pravde BiH) i Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Zavod).
Član 2.
Kao službena tajna, u smislu ovog zakona, smatraju se:
1. podaci i dokumenti do kojih je službenik i namještenik došao u vršenju ili povodom vršenja službenih poslova, odnosno radnih zadataka koji su zakonom, odnosno propisom donesenim na osnovu zakona i općeg akta, predviđeni kao službena tajna;
2. podaci, dokumenti, mjere i radnje do kojih je službenik i namještenik došao u vršenju ili povodom vršenja službenih poslova, odnosno radnih zadataka, a čijim saopštavanjem ili odavanjem na drugi način neovlaštenom licu bi se mogao osujetiti ili otežati rad Zavoda i Ministarstva pravde BiH, ili bi to bilo štetno po interes Zavoda i Ministarstva pravde BiH, ili opravdan interes pojedinca ili pravnog lica;
3. podaci i dokumenti koji se po propisima o upravi smatraju službenom tajnom.
Član 3.
Kao isprava ili dokument, u smislu ovog zakona smatra se svaki predmet koji je podoban ili određen da služi kao dokaz kakve činjenice koja je od značaja za pravne odnose.
PRAVA I OBAVEZE
Član 4.
Službenici i namještenici Ministarstva pravde BiH i Zavoda, dužni su čuvati službenu tajnu.
Obaveza čuvanja službene tajne traje i po prestanku radnog odnosa.
Član 5.
Podaci i dokumenti koji se smatraju službenom tajnom u smislu Zakona Bosne i Hercegovine o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera (u daljnjem tekstu: Zakon), ovog Pravilnika, kao i drugog zakona kojim se štite lični podaci građana, ne smiju se saopštavati niti činiti dostupnim neovlaštenim licima.
Član 6.
Kad je to u javnom interesu ili kad nađe za potrebno, radi upoznavanja javnosti, ministar pravde ili lice koje on ovlasti, može davati informacije o pojedinim pitanjima u vezi s izvršenjem pritvora i kazne zatvora predstavnicima štampe i drugih sredstva javnog informisanja.
Davanje obavještenja i podataka uskratit će se kad se radi o državnoj ili službenoj tajni, kad bi to bilo nepoželjno zbog održavanja reda u Zavodu ili ako bi to štetilo ostvarivanju svrhe izvršenja pritvora ili kazne zatvora.
Član 7.
Ne smatraju se povredom čuvanja službene tajne saopštavanja podataka i dokumenata, koji se smatraju službenom tajnom, ako se ti podaci, odnosno dokumenti saopštavaju licima ili organima kojima se oni moraju saopštavati na osnovu zakona ili ovlaštenja koja proizlaze iz nadležnosti tih organa.
Član 8.
Povredom čuvanja službene tajne ne smatra se ni saopštavanje na sjednicama Ministarstva pravde BiH i Zavoda podataka i dokumenata koji se smatraju službenom tajnom, ako je takvo saopštavanje neophodno radi vršenja službenih poslova i zadataka.
Rukovodilac ili lice koje on odredi, koji na sjednicama organa iz stava 1 ovog člana, saopštava takve podatke, dužan je da upozori prisutne na to da se podaci i dokumenti smatraju službenom tajnom, a prisutni su dužni da ono što tom prilikom saznaju čuvaju kao službenu tajnu.
Član 9.
Ombudsmen može tražiti od Ministarstva pravde BiH ili Zavoda, da mu preda dokumente koje smatra potrebnim za obavljanje svoje dužnosti, uključujući i one koji su zavedeni kao povjerljivi ili tajni u skladu sa zakonom.
U takvim slučajevima ombudsmen će primijeniti potrebnu diskreciju za njih i neće ih učiniti dostupnim javnosti.
Član 10.
Pored podataka koji su zakonom proglašeni za službenu tajnu, službenom tajnom u Zavodu, smatraju se:
1. podaci iz osobnog lista, dosjea i načina tretmana zatvorenika,
2. knjiga evidencija o prijemu zatvorenika,
3. knjiga posjeta, primljenih pisama i druge prepiske,
4. evidencije o izrečenim disciplinskim sankcijama zatvorenika,
5. podaci o izdržanoj kazni, premještaju zbog bezbjednosnih razloga i slično,
6. podaci o ličnom zdravlju, hospitalizaciji, težim oboljenjima, psihijatrijskom tretmanu, psihičkim smetnjama i dr.,
7. knjiga otpusta sa izdržavanja kazne,
8. izvještaji o izvršenom inspekcijskom pregledu rada Zavoda,
9. planovi i mjere za postupanje u slučaju vanrednih okolnosti u Zavodu,
10. kao i drugi povjerljivi podaci i isprave koji se pojave u vršenju službe.
Kao službena tajna prema maloljetnim licima prema kojima se primjenjuju odgojne mjere, zavodske mjere ili kazna maloljetničkog zatvora, smatraju se podaci i dokumenti iz člana 2. i 10. ovog Pravilnika, kao i drugi podaci koji proizlaze iz Zakona, Krivičnog zakona BiH i Zakona o krivičnom postupku BiH .
Evidencije koje se vode u Ministarstvu pravde BiH, u vezi podataka iz člana 10. ovog Pravilnika, smatraju se povjerljivim podacima.
: