Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 153. stav 2. Zakona o uređenju prostora ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 19/96, 25/96 i 10/98)) ministar za urbanizam, stambeno komunalne delatnosti, građevinarstvo i ekologiju doneo je

PRAVILNIK

O SADRŽINI I NAČINU VOĐENjA GRAĐEVINSKOG DNEVNIKA I KNjIGE INSPEKCIJE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 15 od 25. marta 2002)

I- ZAJEDNIČKE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se sadržina i način vođenja građevinskog dnevnika i knjige inspekcije.

Član 2.

Građevinski dnevnik i knjiga inspekcije vode se na gradilištima na kojima se grade objekti, odnosno izvode radovi za koje je propisano pribavljanje odobrenja za građenje.
Građevinski dnevnik i knjiga inspekcije vode se od dana početka pripremnih radova do dana završetka građenja objekta, odnosno izvođenja radova.
Tokom građenja objekta, odnosno izvođenja radova građevinski dnevnik i knjiga inspekcije moraju biti na gradilištu i dostupni predstavnicima ugovornih strana, licima koja vrše stručni nadzor i inspekcijskom organu radi unošenja potrebnih podataka i nalaza vezanih za građenje objekta, odnosno izvođenje radova.

Član 3.

Građevinski dnevnik i knjigu inspekcije vodi izvođač, odnosno njegov odgovorni rukovodilac gradilišta ili lice koje on odredi.
Sve podatke koji se unose u građevinski dnevnik i knjigu inspekcije overava lice određeno ovim pravilnikom.

II- GRAĐEVINSKI DNEVNIK

Član 4.

Građevinski dnevnik je dokument o toku građenja kojim se dokazuje usklađenost uslova i način građenja, odnosno izvođenja radova s pretpostavkama i zahtevima iz tehničke dokumentacije, propisa i normi.

Član 5.

Građevinski dnevnik se vodi za gradilište u celini, a ako se u okviru gradilišta grade objekti koji su prostorno izdvojeni, predstavljaju nezavisnu funkcionalnu celinu i zahtevaju specifičnu organizaciju građenja, građevinski dnevnik za takve objekte se može voditi odvojeno.
Ako radove na izgradnji objekta izvodi više izvođača, a ti se radovi izvode odvojeno po stopama ili po vrstama, dnevnik radova vodi svaki od izvođača za deo koji izvodi. Za radove koji se izvode na način utvrđen posebnim propisima (izrada, montaža, zavarivanje i zaštita čelične konstrukcije od korozije) ili radovi koji su specifičnog karaktera (specijalno temeljenje, injektiranje, prednapregnute i spregnute konstrukcije, spojnice pri montaži armirano-betonskih konstrukcija, montaža opreme, postrojenja i uređaja i dr.), vodi se poseban dnevnik radova koji je sastavni deo građevinskog dnevnika.

Član 6.

Građevinski dnevnik se vodi u obliku povezane i pečatom izvođača radova overene sveske sa dvostruko numerisanim stranama (original i kopija) čija se kopija može iz sveske kidati.

Član 7.

Pravo upisivanja odgovarajućih podataka i zapažanja u građevinski dnevnik imaju odgovorni rukovodilac gradilišta, odnosno posebnih radova, lica koja vrše stručni nadzor, kao i projektant ako učestvuje u vršenju stručnog nadzora.

Član 8.

Odgovorni rukovodilac gradilišta, odnosno lice koje on pismeno ovlasti, svakodnevno unosi u građevinski dnevnik:
1. datum unošenja podataka;
2. vremenske prilike (temperatura vazduha, padavine, vodostanje, nivo i količina podzemne vode i sl.);
3. radno vreme;
4. angažovanu radnu snagu, mehanizaciju i prevozna sredstva;
5. druge okolnosti pod kojima se izvode radovi, a od značaja su za sagledavanje i kontrolu uslova i ispravnosti izvođenja radova;
6. vrstu i količinu prispelog materijala, opreme i postrojenja;
7. proizvođača materijala, opreme i postrojenja;
8. postojanje propisanih certifikata o kvalitetu isporučenog materijala, opreme i postrojenja;
9. vrstu i položaj (poziciju) radova koji se izvode;
10. izvršenu kontrolu radova koji su prethodili radovima koji se izvode (regulaciona i investiciona linija, temeljna jama, vlažnost i stepen nabijenosti podloga, oplata, skela, armatura, izolacija, oprema i dr.) i svih onih radova čiji pregled se više ne može izvršiti (skriveni radovi);
11. način ugrađivanja odgovarajućih materijala, opreme i postrojenja (ručno, uz primenu odgovarajuće mehanizacije i dr.);
12. način nege i zaštite već izvedenih radova (negovanje betona, zaštita od padavina i dr.);
13. uzorke materijala koji su dostavljeni na kontrolu sa oznakom položaja (pozicije) radova na koja se odgovarajući uzorak odnosi;
14. nedostatke ili greške u tehničkoj dokumentaciji po kojoj se radovi izvode;
15. nepredviđene okolnosti koje zahtevaju izmenu postojećih tehničkih rešenja, odnosno povećan obim ugovorenih radova ili izvođenje naknadnih radova (nepredviđena svojstva tla, aktiviranje klizišta, arheološki nalazi i dr.);
16. podatke o izvršenim inspekcijskim pregledima gradilišta i osnovnim nalazima i nalazima inspekcijskih organa, sa naznakom mera koje, po tim nalozima, treba preduzeti.
U građevinski dnevnik ulažu se i pismeni nalozi i dokumentacija koja je gradilištu dostavljena od strane investitora, projektanta i drugih lica.

Član 9.

Rukovodilac pojedinih radova unosi podatke iz člana 7. ovog pravilnika, koji se odnose na radove kojima on rukovodi.
Pojedine radove kojima rukovodi lice iz stava 1. ovog člana svojim potpisom overava odgovorni rukovodilac gradilišta.

Član 10.

Nadzorni organ unosi u građevinski dnevnik podatke, zapažanja i naloge koji se odnose na:
1. kvalitet i postojanje certifikata za materijale i produkte koji se ugrađuju;
2. kvalitet i postupak izvršenja pojedinih radova;
3. izvršeni pregled radova koji se u kasnijim fazama ne mogu kontrolisati (temeljna jama, oplata,


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: