aaa bbb
hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 23. stav 8. Zakona o hemikalijama ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 25/09) i člana 82. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10, 86/10, 24/12 i 121/12), ministar zdravlja i socijalne zaštite donosi

PRAVILNIK

O SADRŽAJU BEZBJEDNOSNO-TEHNIČKOG LISTA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 104 od 5. decembra 2013)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se sadržaj informacija u bezbjednosno-tehničkom listu (u daljem tekstu: BTL) o opasnoj hemikaliji ili proizvodu i način izrade BTL, od strane pravnog lica koje stavlja opasnu hemikaliju ili proizvod na tržište Republike Srpske.

Član 2.

(1) BTL treba da sadrži podatke svrstane u 16 naslova datih u Sadržaju bezbjednosno-tehničkog lista, koji se nalazi u Prilogu 1 ovog pravilnika, koji čini njegov sastavni dio.
(2) Informacije u BTL treba da budu u skladu sa informacijama iz Izvještaja o bezbjednosti hemikalije, kada je zahtijevan, a scenario izloženosti u tom slučaju mora biti naveden u prilogu BTL.

Član 3.

(1) BTL treba da omogući korisnicima da preduzmu potrebne mjere koje se odnose na zaštitu ljudskog zdravlja i bezbjednost na radnom mjestu, te zaštitu životne sredine.
(2) Prilikom izrade BTL treba uzeti u obzir da on treba da informiše lica kojima je namijenjen o opasnostima supstance ili smješe, te da pruži informacije o njihovom bezbjednom skladištenju, rukovanju i odlaganju.

Član 4.

(1) Podaci u BTL treba da budu navedeni na jasan i sažet način.
(2) BTL treba da izradi kompetentno lice koje treba da uzme u obzir poznate specifične potrebe i znanja korisnika.
(3) Snabdjevač supstanci i smješa treba da obezbijedi da je kompetentno lice iz stava 2. ovog člana adekvatno obučeno, uz obezbjeđenje kontinuirane edukacije.

Član 5.

(1) Jezik koji se koristi prilikom izrade BTL treba da bude jednostavan, jasan i precizan, izbjegavajući žargon, akronime i skraćenice.
(2) Tvrdnje kao što su: "može biti opasno", "nema efekata na zdravlje", "bezbjedno za većinu načina korišćenja", "bezopasno", odnosno bilo koje tvrdnje kojima se navodi da supstanca ili smješa nije opasna ili druge tvrdnje koje nisu u saglasnosti sa klasifikacijom supstance ili smješe ne smiju da budu korišćene.

Član 6.

(1) Na prvoj stranici BTL treba navesti datum njegove izrade.
(2) Ukoliko je došlo do revizije podataka u BTL i nova verzija BTL se dostavlja korisniku, izmjene je potrebno naznačiti u naslovu 16. BTL, osim ukoliko su već naznačene u nekom drugom naslovu BTL.
(3) U slučaju iz stava 2. ovog člana, nova verzija BTL na prvoj stranici treba da sadrži napomenu "revidiran: (datum)", broj verzije, broj revizije, datum prethodne verzije ili druga oznaku verzije koja se zamjenjuje.

Član 7.

(1) Obim podataka u BTL treba da bude u skladu sa opasnostima od supstanci ili smješa, te dostupnim informacijama.
(2) Sve stranice BTL, uključujući i anekse, treba da budu numerisane i imaju oznaku ukupnog broja stranica (npr. "stranica 1 od 3") ili navod da postoji sljedeća stranica, odnosno da je ta stranica posljednja stranica BTL (npr. "kraj BTL").

Član 8.

(1) Podaci koji se zahtijevaju u ovom pravilniku treba da budu navedeni u odgovarajućem podnaslovu BTL, navedenom u Prilogu 1 ovog pravilnika, ukoliko su dostupni i primjenjivi.
(2) BTL ne smije da sadrži prazne podnaslove.
(3) Pri navođenju podataka u BTL koriste se zakonske mjerne jedinice.

Član 9.

Poslodavac je dužan da radnicima ili njihovim predstavnicima omogući pristup informacijama datim kroz BTL za supstance ili smješe koje koriste ili kojima mogu biti izloženi tokom rada.

Član 10.

(1) BTL izrađen u skladu sa ovim pravilnikom dostavlja se Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite u skladu sa zakonom.
(2) BTL koji je izrađen prije stupanja na snagu ovog pravilnika za supstancu koja je na tržištu nije potrebno mijenjati do 31. decembra 2014. godine, osim ukoliko ne dođe do promjene klasifikacije i obilježavanja supstance.
(3) BTL koji je izrađen prije stupanja na snagu ovog pravilnika za smješu koja je na tržištu nije potrebno mijenjati do 1. juna 2017. godine, osim ukoliko ne dođe do promjene klasifikacije i obilježavanja smješe ili njenog sastojka.

II- SADRŽAJ NASLOVA BTL

1. Identifikacija supstance ili smješe i podaci o licu koje je stavlja u promet

Član 11.

Naslov 1. Identifikacija supstance ili smješe i podaci o licu koje je stavlja u promet pruža podatke o tome kako se supstanca ili smješa identifikuju i kako da se identifikuju odgovarajući načini upotrebe, ime i kontakt podaci snabdjevača supstance ili smješe, te kontakt za hitne slučajeve.

Član 12.

(1) U podnaslovu 1.1. Identifikacija supstance ili smješe za identifikaciju se koristi identifikator u skladu sa Pravilnikom o klasifikaciji, pakovanju i obilježavanju hemikalija i određenih proizvoda ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 50/10), (u daljem tekstu: Pravilnik o klasifikaciji) i identičan je onome koji je naveden na etiketi pojedinačnog pakovanja.
(2) Ako supstanca podliježe registraciji u skladu sa propisima Evropske unije, identifikator mora odgovarati identifikatoru navedenom u registraciji, a registracioni broj treba da bude naveden.
(3) Jedan BTL može se dostaviti za više supstanci ili smješa ukoliko u svim podnaslovima sadrži podatke koji su u potpunosti odgovarajući za te supstance ili smješe, pod uslovom da je u Naslovu 1. navedena identifikacija za sve supstance ili smješe.
(4) U ovom podnaslovu mogu se navesti i drugi nazivi ili sinonimi kojima se supstanca ili smješa obilježava ili je po njima poznata, kao što su alternativni naziv, broj , šifra proizvoda koju je dodijelio proizvođač i sl.

Član 13.

(1) U Podnaslovu 1.2. Identifikovani načini korišćenja supstance ili smješe i načini korišćenja koji se ne preporučuju navode se načini korišćenja supstance ili smješe koji su značajni za korisnika, kao i kratak opis namjene supstance ili smješe (npr. antioksidans, usporivač plamena itd.).
(2) Kada je potrebno, navode se i načini korišćenja koje snabdjevač ne preporučuje i razlog te preporuke, pri čemu ova lista ne mora da bude preopširna.
(3) Ako je propisan Izvještaj o bezbjednosti hemikalije, podaci u ovom podnaslovu BTL treba da budu u skladu sa identifikovanim načinima korišćenja u tom dokumentu, a scenario izloženosti iz Izvještaja o bezbjednosti hemikalije treba da bude dat u prilogu BTL.

Član 14.

(1) U Podnaslovu 1.3. Podaci o snabdjevaču navode se naziv, adresa i broj telefona snabdjevača, bilo da je riječ o proizvođaču, uvozniku, distributeru ili daljem korisniku, te adresa elektronske pošte lica odgovornog za BTL.
(2) Ukoliko se snabdjevač ne nalazi na teritoriji Republike Srpske, navode se podaci o ovlašćenom licu u Republici Srpskoj .

Član 15.

U Podnaslovu 1.4. Broj telefona za hitne slučajeve navodi se broj telefona službe koja pruža informacije u hitnim slučajevima, te broj telefona za medicinske informacije, sa naznakom vremena u kojem je služba dostupna (npr. samo u toku radnog vremena) ili sa naznakom vrste informacija koje služba pruža.

2. Identifikacija opasnosti

Član 16.

Naslov 2. Identifikacija opasnosti opisuje opasnosti koje proizlaze iz supstance ili smješe i odgovarajuća upozorenja u vezi sa tim opasnostima.

Član 17.

(1) U Podnaslovu 2.1. Klasifikacija supstance ili smješe navodi se:
a) za supstance - klasifikacija u skladu saCLP/GHSiDSDsistemom,
b) za smješe - klasifikacija u skladu saDPDsistemom, a ukoliko smješa ne ispunjava kriterijume za klasifikaciju, to je potrebno navesti. Informacije o supstancama u smješi navode se u Podnaslovu 3.2.
(2) Ako u ovom podnaslovu nije naveden pun tekst za klase opasnosti, obavještenja o opasnosti i oznake rizika potrebno je uputiti na Naslov 16, gdje se ovaj tekst navodi.
(3) Najvažniji štetni fizičko-hemijski efekti i štetni efekti na zdravlje ljudi i životnu sredinu moraju biti u saglasnosti sa podacima, navedenim u naslovima 9. do 12, i to na način koji omogućava neekspertima da identifikuju opasnost koja proizlazi iz supstance ili smješe.

Član 18.

(1) U Podnaslovu 2.2. Elementi obilježavanja za supstancu se na osnovu klasifikacije u skladu saCLP/GHSsistemom navode najmanje sljedeći elementi obilježavanja: piktogram opasnosti, riječ upozorenja, obavještenje o opasnosti i obavještenje o mjerama predostrožnosti, a koji moraju biti identični onima koji su navedeni na etiketi.
(2) Crno-bijela grafička reprodukcija piktograma opasnosti ili grafička reprodukcija simbola može biti zamijenjena piktogramom u boji.
(3) U ovom podnaslovu za smješu se na osnovu klasifikacije u skladu saDPDsistemom navode najmanje sljedeći elementi obilježavanja: odgovarajući simbol, znak opasnosti, pisano upozorenje, oznaka rizika i oznaka bezbjednosti, a koji moraju biti identični onima koji su navedeni na etiketi.
(4) Simbol u boji može se prikazati kao grafička reprodukcija u crno-bijeloj boji.
(5) Pored podataka iz st. 1. do 4. ovog člana navode se i dodatne informacije na etiketi, odnosno dodatni elementi obilježavanja, a u skladu sa Pravilnikom o klasifikaciji.

Član 19.

(1) U Podnaslovu 2.3. Ostale opasnosti navodi se da li supstanca ili smješa ispunjava kriterijume za identifikaciju kao perzistentna, bioakumulativna i toksična (u daljem tekstu: PBT) ili veoma

hor002