Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 55. stav 2. Zakona o geološkim istraživanjima Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 9/10 i 14/10), federalni ministar energije, rudarstva i industrije donosi

PRAVILNIK

O PROGRAMU I NAČINU POLAGANjA STRUČNOG ISPITA ZAPOSLENIKA GEOLOŠKE STRUKE

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 38 od 22 juna 2011)

I. OPĆE ODREDBE

Član 1.

(1) Ovim pravilnikom propisuje se način i program polaganja stručnog ispita zaposlenika geološke struke za samostalno obavljanje poslova za koje je Zakonom o geološkim istraživanjima Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Zakon) propisano obavezno polaganje stručnog ispita.

Član 2.

(1) Stručni ispit (u daljnjem tekstu: ispit) polaže zaposlenik geološke struke radi sticanja uslova, odnosno provjere stručne osposobljenosti za samostalno obavljanje poslova, zadataka i rukovođenja: geološkim istraživanjima; izradom projektne, tehničke i druge dokumentacije; istraživačkim timom; geološkom službom; nadzorom nad izvođenjem geoloških istražnih radova; vršenja tehničke kontrole, revizije programa, projekata i elaborata geoloških istraživanja.

Član 3.

(1) Pravo na polaganje ispita, u skladu sa odredbama Zakona i ovog Pravilnika ima lice sa visokom stručnom spremom i višom stručnom spremom, odnosno završen stepen prvog ciklusa (dodiplomskog studija), drugog i trećeg ciklusa univerzitetskog studija kao i srednju stručnu spremu geološke struke.

Član 4.

(1) Ispit se sastoji iz pismenog i usmenog dijela.
(2) Pismeni dio ispita sastoji se od izrade pismenog rada.
(3) Usmeni dio ispita sastoji se iz posebnog i općeg dijela.

Član 5.

(1) Posebni dio usmenog dijela ispita obuhvata odbranu pismenog rada pri čemu kandidat treba da pokaže praktično iskustvo, teorijsko znanje, poznavanje tehničkih propisa i standarda korištenih pri izradi pismenog rada.
(2) Opći dio usmenog dijela ispita dijeli se na stručni dio i dio koji obuhvata provjeru poznavanje propisa iz člana 31. alineja b. ovog Pravilnika.

Član 6.

Gramatička terminologija korištenja muškog roda u ovom Pravilniku podrazumijeva ravnopravno uključivanje oba roda.

II. PRIJAVA ZA POLAGANjE ISPITA

Član 7.

(1) Prijava za polaganje ispita podnosi se Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Prijava za polaganje ispita sadrži podatke navedene u Obrascu 1. koji je sastavni dio ovog Pravilnika.
(3) Uz zahtjev za polaganje ispita prilaže se:
a) Ovjerena kopija diplome, odnosno svjedočanstva o završenoj školskoj spremi;
b) Potvrda poslodavca kojom se dokazuje da kandidat posjeduje najmanje godina dana radnog iskustva u struci na poslovima geoloških istraživanja, odnosno vrijeme provedeno u obavljanju pripravničkog staža. U potvrdi se obavezno navode osnovni podaci i zadaci koje je kandidat obavljao do podnošenja zahtjeva za polaganje ispita;
c) Prijedlog od tri teme za izradu pismenog rada. Pod rednim brojem 1. navodi se tema koja je prioritetna za potrebe i interese privrednog društva.

Član 8.

(1) Na osnovu prijave za polaganje ispita i dostavljenih dokaza Ministarstvo donosi rješenje o odobravanju polaganja ispita.
(2) Rješenjem o odobravanju polaganja ispita utvrđuje se: tema i rok izrade pismenog dijela ispita; određuje se mentor / ispitivač; rok polaganja ispita; troškovi polaganja ispita, način i rok plaćanja.

Član 9.

(1) Visinu naknade za polaganje ispita utvrđuje ministar energije, rudarstva i industrije (u daljnjem tekstu: federalni ministar) posebnim rješenjem.

Član 10.

(1) Ispit se polaže u redovnim ispitnim rokovima: februar, april, juni, septembar i novembar.
(2) U slučaju potrebe može se odrediti i vanredni ispitni rok, o čemu odlučuje Ministarstvo na prijedlog Komisije za polaganje ispita (u daljnjem tekstu: Komisija).
(3) O terminu polaganja ispita kandidat se obavještava pismeno.

III. KOMISIJA ZA POLAGANjE ISPITA

Član 11.

(1) Ispit se polaže pred Komisijom.
(2) Komisija se sastoji od predsjednika, četiri člana i sekretara Komisije.
(3) Komisiju imenuje federalni ministar na period od dvije godine.

Član 12.

(1) Predsjednik i tri člana Komisije imenuju se iz reda diplomiranih inžinjera geologije sa radnim iskustvom u struci najmanje deset godina i položenim stručnim ispitom.
(2) Jedan član Komisije imenuje se iz reda diplomiranih pravnika sa radnim iskustvom najmanje deset godina.
(3) Sekretar Komisije imenuje se iz Ministarstva sa najmanje deset godina radnog iskustva na administrativnim poslovima u Ministarstvu.
(4) Članovi Komisije iz stava 1. ovog člana imenuju se iz Ministarstva, kantonalnog ministarstva nadležnog za geologiju, federalnog geološkog inspektora i stručno lice geološke struke iz privrednog društva/javne ustanove.

Član 13.

Predsjedniku, članovima Komisije i sekretaru pripada naknada za rad čiju visinu rješenjem utvrđuje federalni ministar.

Član 14.

Administrativno tehnički poslovi za potrebe Komisije obavlja sekretar Komisije i poslovi se obavljaju u Ministarstvu.

IV. POLAGANjE ISPITA

Član 15.

(1) Kandidat pristupa ispitu preuzimanjem Rješenja o odobravanju polaganja ispita iz člana 8. ovog Pravilnika.
(2) Izrada pismenog rada traje najduže 30 dana.
(3) Na zahtjev kandidata iz opravdanih razloga rok za dostavljanje pismenog rada može se produžiti, s tim da se pismeni rad mora dostaviti najkasnije 15 dana prije polaganja ispita.

Član 16.

(1) Pismeni rad obuhvata izradu pismenog-stručnog rada iz oblasti geoloških istraživanja.
(2) Kandidat sa srednjom stručnom spremom radi pismeni rad koji obuhvata jednostavnija geološka istraživanja i izradu odgovarajuće geološke dokumentacije.

Član 17.

(1) Temu pismenog rada utvrđuje Komisija na prijedlog člana Komisije koji je određen kao mentor / ispitivač.
(2) Pri određivanju teme i ocjene izrađenog pismenog rada vodi se računa da isti ima praktičnu primjenu pri geološkim istraživanjima.

Član 18.

(1) Pismeni rad predaje se na adresu Ministarstva u dva uvezana primjerka.
(2) Na osnovu pismenog izvještaja i prijedloga ispitivača/mentora, Komisija ocjenjuje uspjeh kandidata iz pismenog rada.
(3) Pismeni rad se ocjenjuje sa ocjenama "zadovoljava" ili "ne zadovoljava".
(4) Ako se pismeni rad ocijeni ocjenom "zadovoljava" kandidat može pristupiti usmenom dijelu ispita.
(5) Ako se pismeni rad ocijeni ocjenom "ne zadovoljava" smatra se da kandidat nije položio ispit, o čemu se pismeno obavještava.

Član 19.

(1) Usmeni, odnosno posebni dio ispita započinje upoznavanjem kandidata sa izvještajem mentora o stručnoj izradi pismenog rada.
(2) Odbrana pismenog rada obuhvata provjeru stečenog iskustva, teorijskog znanja i poznavanje tehničkih propisa, normativa i standarda korištenih pri izradi pismenog rada propisanom članom 31. alineja b. Pravilnika.
(3) O toku polaganja ispita vodi se zapisnik na Obrascu 2. koji je sastavni dio ovog pravilnika.

Član 20.

(1) Kandidat koji ne odbrani pismeni rad smatra se da nije položio ispit i neće pristupiti daljnjem toku ispita.
(2) Kandidat iz stava 1. ovog člana može pristupiti ponovnom polaganju ispita u narednom ispitnom roku.

Član 21.

(1) Opći dio ispita kandidat


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: