aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 51. stav 4. Zakona o zaštiti od požara ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 71/12) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10, 86/10, 24/12 i 121/12), ministar unutrašnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O PROGRAMU I NAČINU POLAGANjA STRUČNOG ISPITA ZA PROFESIONALNE VATROGASCE I RUKOVODIOCE AKCIJE GAŠENjA POŽARA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 69 od 14. avgusta 2013)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se program, uslovi i način polaganja stručnog ispita za zvanje profesionalni vatrogasac i zvanje rukovodilac akcije gašenja požara (u daljem tekstu: stručni ispit).

Član 2.

Ovaj pravilnik primjenjuje se i na članove dobrovoljnih vatrogasnih jedinica, vatrogasce i rukovodioce koji rukovode jedinicom u gašenju požara u pogledu pripremanja i polaganja stručnog ispita, ukoliko te poslove obavljaju profesionalno.

Član 3.

(1) Radnik u toku pripremanja za polaganje stručnog ispita za zvanje profesionalni vatrogasac prolazi kroz stručnu obuku, u skladu sa članom 46. Zakona o zaštiti od požara ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 71/12), (u daljem tekstu: Zakon), koja traje najmanje šest mjeseci.
(2) Svrha stručne obuke je da se radnik vatrogasne jedinice (u daljem tekstu: radnik) osposobi za brzo i efikasno obavljanje poslova na svom radnom mjestu.
(3) Stručna obuka obavlja se u vatrogasnoj jedinici po planu stručne obuke, koji utvrđuju profesionalna vatrogasna jedinica, privredno društvo ili drugo pravno lice u čijem sastavu se profesionalna vatrogasna jedinica nalazi.

Član 4.

(1) Planom stručne obuke iz člana 3. stav 3. ovog pravilnika utvrđuje se naročito:
a) u kojim radnim jedinicama i na kojim radnim mjestima se obuka vrši,
b) vrijeme trajanja obuke na pojedinim poslovima,
v) da li će se obuka vršiti i u nekom drugom privrednom društvu, odnosno pravnom licu, na kojim poslovima i vrijeme trajanja te obuke i
g) način izvođenja stručne obuke (upoznavanje sa poslovima na pojedinim radnim mjestima, kao i neposredno angažovanje na poslovima, prisustvovanje izvođenju pojedinih mjera i radnji, upoznavanje sa procesom rada i organizacijom vatrogasne jedinice, samostalno vršenje poslova i vršenje poslova pod nadzorom, upoznavanje propisa i stručne literature iz oblasti zaštite od požara, izvođenje nastave, kao i upućivanje radnika na odgovarajuće kurseve, seminare i sl.).

Član 5.

(1) Vrijeme trajanja stručne obuke na pojedinim radnim mjestima u vatrogasnoj jedinici u kojoj se radnik nalazi na radu, kao i u drugom privrednom društvu ili pravnom licu određuje se prema stvarnoj potrebi, s obzirom na prirodu poslova.
(2) Prije početka izvođenja stručne obuke radnik se upoznaje sa planom sprovođenja stručne obuke i programom stručnog ispita.
(3) Plan sprovođenja stručne obuke dostavlja se nadležnom centru javne bezbjednosti (u daljem tekstu: Centar), na čijem području se obuka vrši.

Član 6.

O sprovođenju plana i programa stručne obuke i pravilnom izvođenju obuke brine se starješina vatrogasne jedinice ili drugi stručni radnik koga on za to odredi.

Član 7.

(1) Radniku koji je završio stručnu obuku o završenoj stručnoj obuci izdaje se potvrda.
(2) Potvrda iz stava 1. ovog člana sadrži:
a) naziv vatrogasne jedinice, privrednog društva ili drugog pravnog lica,
b) ime i prezime radnika,
v) dan, mjesec i godinu rođenja,
g) mjesto i opštinu rođenja,
d) vrijeme koje je radnik proveo na stručnoj obuci,
đ) datum izdavanja potvrde,
e) potpis starješine vatrogasne jedinice, drugog organa ili drugog stručnog radnika koga on za to ovlasti i
ž) pečat nadležnog organa, odnosno vatrogasne jedinice.
(3) Po završenoj stručnoj obuci stručni ispit se polaže pred ispitnom komisijom (u daljem tekstu: Komisija) u Centru.
(4) Vatrogasna jedinica, privredno društvo ili drugo pravno lice u kojem je radnik zaposlen opštim aktom može odrediti rok u kome je radnik dužan da se za polaganje stručnog ispita prijavi, kao i krajnji rok do kada je stručni ispit dužan da položi.

Član 8.

Program stručnog ispita za zvanje profesionalni vatrogasac i zvanje rukovodilac akcije gašenja požara sastoji se iz opšteg, posebnog i praktičnog dijela.

Član 9.

Program stručnog ispita za zvanje profesionalni vatrogasac obuhvata:
a) opšti dio:
1) osnovna znanja iz propisa o zaštiti od požara,
2) osnovna znanja iz propisa o prometu i smještaju eksplozivnih materija, zapaljivih tečnosti i gasova;
b) posebni dio:
1) osnovni fizičko-hemijski procesi gorenja i gašenja,
2) poznavanje vatrogasnih sprava i opreme,
z) osnovi građevinarstva i snabdijevanje vodom u vezi sa zaštitom od požara,
4) taktika gašenja požara i spasavanje lica i imovine u elementarnim i drugim nepogodama,
5) preventivna zaštita od požara;
v) praktični dio:
1) praktične aktivnosti na radnom mjestu vatrogasca u vatrogasnoj jedinici i
2) rukovanje i rad sa svim vrstama ručnih vatrogasnih aparata, vatrogasnim uređajima i opremom (rad sa zaštitnim maskama i zaštitnim odijelom, motornom pumpom, hidrantima, kombinovanim vatrogasnim vozilima, ljestvama, spravama i uređajima za signalizaciju i detekciju, kao i opremom za spasavanje).

Član 10.

Program stručnog ispita za zvanje rukovodilac akcije gašenja požara obuhvata:
a) opšti dio:
1) propisi o zaštiti od požara,
2) propisi o prometu, prevozu i smještaju eksplozivnih materija, zapaljivih tečnosti i gasova,
3) osnovni pojmovi i instituti iz Zakona o opštem upravnom postupku ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 13/02, 87/07 i 50/10):
b) posebni dio:
1) zaštita od požara u oblasti urbanizma i građevinarstva, tehnoloških procesa, elektroenergetskih postrojenja, uređaja i instalacija, procese gorenja materija, raznih agregatnih stanja i fizičko-hemijskih osobina,
2) poznavanje sredstava za gašenje požara, njihova podjela (vrste), osobine i način upotrebe,
3) poznavanje opreme za gašenje požara, spasavanje i zaštitu, snabdijevanje vodom za gašenje požara, taktika gašenja požara i spasavanje, mjere obezbjeđenja prilikom gašenja požara;
v) praktični dio:
1) gradivo navedeno u članu 9. tačka v) ovog pravilnika,
2) taktičke vježbe sa vatrogasnom jedinicom,
3) pismeni rad sa rješavanjem konkretnih taktičkih zadataka na gašenju požara i spasavanju ljudi i imovine ugrožene požarom, uz korištenje vatrogasnih simbola kojima se šematski prikazuju pojedine sprave, uređaji i instalacije za gašenje požara, kao i
4) praktični rad uz korištenje relejnog sistema snabdijevanja vodom.

Član 11.

Stručni ispit polaže se pred Komisijom, koju rješenjem, u skladu sa članom 52. stav 1. Zakona imenuje Centar na čijem području se nalazi vatrogasna jedinica, privredno društvo ili drugo pravno lice u kojem je radnik (u daljem tekstu: kandidat) proveo stručnu obuku.

Član 12.

(1) Zahtjev za polaganje