aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 8. stav 2. Zakona o zaštiti od požara ("Službene novine Tuzlanskog kantona" broj 9/01), ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, donosi

PRAVILNIK

O PROGRAMU I NAČINU POLAGANjA STRUČNOG ISPITA ZA OBAVLjANjE POSLOVA U OBLASTI ZAŠTITE OD POŽARA

(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 9 od 17 jula 2002)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Sva lica koja obavljaju neposredne poslove zaštite od požara, projektuju, daju intelektualne i stručne usluge u vezi sa zaštitom od požara, obavljaju poslove kontrole ispravnosti, funkcionalnosti i održavanja postrojenja, aparata, opreme i instalacija za gašenje požara i sprječavanje njegovog širenja, kao i lica koja obavljaju poslove kontrole ispravnosti i funkcionalnosti i održavanje postrojenja, uređaja i instalacija koji su u neposrednoj funkciji zaštite od požara i eksplozija, polažu stručni ispit prema programima i na način propisan ovim pravilnikom.
Licima koja obavljaju neposredne poslove zaštite od požara smatraju se lica koja obavljaju poslove zaštite od požara utvrđene opštim aktom u pravnim licima i drugi organi i službe (u daljem tekstu: pravna lica i stručne službe).
Odredbe prethodnog stava odnose se na lica zaposlena kod obrtnika i vlasnika radnji, ukoliko priroda posla kojeg obavljaju odgovara zahtjevima iz stava 1. ovog člana.

Član 2.

Program stručnog ispita za lica koja obavljaju neposredne poslove zaštite od požara (u daljem tekstu: Program), odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni dio.
Program se sastoji od opšteg i posebnog dijela Opšti dio programa je jedinstven za sva lica koja polažu stručni ispit, ali se prilikom ispita vodi računa o školskoj spremi kandidata i o poslovima koje obavlja.
Posebni dio programa utvrđuje se za:
a) lica koja obavljaju neposredne poslove zaštite od požara,
b) lica koja se bave projektovanjem i pružanjem intelektualnih usluga u vezi sa zaštitom od požara,
c) lica koja se bave kontrolom ispravnosti, funkcionalnosti i održavanjem postrojenja, aparata, opreme i instalacija za gašenje požara i sprječavanje njegovog širenja, kao i lica koja obavljaju poslove kontrole ispravnosti i funkcionalnosti i održavanje postrojenja, uređaja i instalacija koji su u neposrednoj funkciji zaštite od požara i eksplozija (u nastavku teksta: poslovi kontrole ispitivanja i održavanja).
Posebni dio programa je jedinstven za sve kandidate u okviru jedne od tri navedene kategorije, ali se prilikom ispita vodi računa o školskoj spremi kandidata i o konkretnim poslovima koje obavlja.

Član 3.

Lica iz člana 1. ovog pravilnika obavezna su stručni ispit položiti u roku jedne godine od dana zasnivanja radnog odnosa, odnosno rasporeda na poslove za koje je propisan stručni ispit.
Ako je lice zasnovalo radni odnos u svojstvu pripravnika, stručni ispit obavezno je položiti u roku od 6 mjeseci od isteka pripravničkog staža.

II. NAČIN POLAGANjA STRUČNOG ISPITA

Član 4.

Stručni ispit propisan ovim pravilnikom kandidati polažu pred Komisijom za polaganje stručnog ispita (u daljem tekstu: Komisija), koju imenuje ministar unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: ministar).

Član 5.

Komisija se sastoji od predsjednika i dva člana. Rješenjem o imenovanju predsjednika i članova Komisije određuje se isti broj zamjenika, sekretar, a po potrebi i promjenljivi članovi Komisije za ispitivanje iz posebnog dijela Programa.
Predsjednik, članovi Komisije i njihovi zamjenici, imenuju se iz reda inspektora za zaštitu od požara, a sekretar iz reda službenika Ministarstva unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo), minimalno srednje stručne spreme.
Za promjenljive članove Komisije mogu se imenovati lica koja imaju visoku školsku spremu, koja odgovara posebnom dijelu Programa iz kojeg se vrši ispitivanje i položen stručni ispit po ovom pravilniku.
Rješenjem o imenovanju Komisije određuje se koje će predmete ispitivati predsjednik i članovi Komisije, odnosno promjenljivi članovi.
Prema potrebi, ministar može imenovati više Komisija.
Komisija se obavezuje za period od dvije godine.

Član 6.

Prijavu za polaganje stručnog ispita kandidat podnosi Ministarstvu. Prijava za polaganje stručnog ispita sadrži:
1. ime i prezime kandidata, JMBG,
2. datum, mjesto i državu rođenja,
3. mjesto prebivališta i adresu stanovanja,
4. vrstu i stepen stručne spreme,
5. podatke o radnom mjestu i iskustvu u struci.
Uz prijavu se prilaže ovjerena kopija ili prepis svjedočanstva ili diplome o završenoj školskoj spremi.
Zaposleni kandidat prilaže kopiju rješenja o zasnivanju radnog odnosa sa opisom poslova koje obavlja.
Nezaposleni kandidat prilaže opis poslova za koji želi da polaže stručni ispit.
O prijavi za polaganje stručnog ispita odlučuje Ministarstvo.
Protiv rješenja iz prethodnog stava može se podnijeti žalba ministru u roku od 15 dana.

Član 7.

Kandidat, kome je odobreno polaganje stručnog ispita, mora biti obaviješten o danu polaganja ispita najmanje 30 dana prije određenog roka za polaganje ispita.
Kandidat može odustati od polaganja stručnog ispita u roku koji mu je određen, ali je obavezan o tome obavijestiti Komisiju najmanje tri dana prije dana određenog za polaganje stručnog ispita.
Polaganje stručnog ispita može se odgoditi ako je kandidat zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga spriječen da dođe na ispit ili da nastavi polaganje započetog ispita, o čemu odlučuje Komisija na zahtjev kandidata.

Član 8.

Stručni ispit sastoji se od pismenog i usmenog dijela.
Pismeni dio (zadatak) odnosi se na praktična pitanja iz posebnog dijela Programa stručnog ispita vezano za poslove koje kandidat obavlja, a sastavlja ga član Komisije ili promjenljivi član Komisije koga odredi predsjednik Komisije.
Vrijeme izrade zadatka određuje Komisija. To vrijeme ne može biti kraće od jednog, niti duže od tri sata.
Kandidatu se saopštava kojim se pomoćnim sredstvima pri izradi zadatka može služiti. Zadatak se izrađuje na papiru sa otisnutim pečatom Ministarstva.

Član 9.

Usmenom dijelu ispita kandidat pristupa nakon izrade pismenog zadatka.
Na usmenom dijelu ispita kandidat se ispituje iz gradiva utvrđenog Programom.
Kandidat polaže ispit tokom jednog dana.
Usmenom ispitivanju prisustvuju predsjednik, dva člana Komisije, po potrebi i promjenljiv član i sekretar kao zapisničar.

Član 10.

Uspjeh kandidata na ispitu ocjenjuje se ocjenom "položio" ili "nije položio".
Kandidat se ocjenjuje ocjenom "položio" ako je iz svih predmeta dao zadovoljavajuće odgovore i pokazao zadovoljavajući rezultat na pismenom dijelu ispita. O ocjeni odlučuje Komisija većinom glasova, a saopštava je kandidatu usmeno predsjednik Komisije.

Član 11.

O toku ispita vodi se zapisnik u koji se unosi:
1. sastav Komisije,
2. ime i prezime promjenljivog člana Komisije,
3. ime i prezime kandidata,
4. datum polaganja stručnog ispita,
5. poseban program po kojem kandidat polaže ispit,
6. pitanja postavljena kandidatu,
7. odluka Komisije o uspjehu kandidata.
Zapisnik potpisuju predsjednik i svi članovi Komisije.

Član 12.

Kandidat koji na usmenom dijelu ispita ne postigne zadovoljavajući uspjeh iz jednog ili dva predmeta, može polagati popravni ispit iz tih predmeta u roku koji odredi Komisija. Taj rok ne može biti kraći od mjesec dana, niti duži od tri mjeseca od dana polaganja ispita. Kandidatu koji ne postigne zadovoljavajući uspjeh iz jednog ili dva predmeta i pismenog zadatka, dat će se ponovo i pismeni zadatak na popravnom ispitu.
Kandidat koji ne zadovolji samo na pismenom dijelu ispita, polaže kao popravni samo taj dio.
Ako kandidat ne položi popravni ispit ili određenog dana bez opravdanog razloga ne pristupi polaganju popravnog ispita, smatrat će se da ispit nije položio.

Član 13.

Ako kandidat bez opravdanog razloga odustane od započetog polaganja ispita, smatrat će se da ispit nije položio.
O opravdanosti razloga za odustajanje odlučuje Komisija većinom glasova članova Komisije.

Član 14.

Kandidatu koji je položio stručni ispit Ministarstvo izdaje uvjerenje o položenom stručnom ispitu sa naznakom na koju vrstu poslova se odnosi.
Uvjerenje iz stava 1. ovog člana potpisuje ministar ili lice kojeg on ovlasti, a dostavlja se kandidatu lično ili pravnom licu ili stručnoj službi kod koje je kandidat u radnom odnosu.

Član 15.

Komisija je obavezna voditi evidenciju o stručnim ispitima, u koju se unose podaci o kandidatu (ime i prezime, datum, mjesto i država rođenja, JMBG i stručna sprema), naziv pravnog lica ili stručne službe kod koje je kandidat u radnom odnosu, vrsta i datum polaganja stručnog ispita i ocjena.
Evidencija iz stava 1. ovoga člana čuva se u Ministarstvu.

Član 16.

Polaganje ispita organizuje se van radnog vremena u službenim prostorijama Ministarstva, uz mogućnost da se pismeni dio ispita zakaže i u toku radnog vremena.
Izuzetno, polaganje se može organizovati i u radnom vremenu uz dopuštenje ministra.
Pravna lica, organi i službe, koje istovremeno upućuju više kandidata, mogu tražiti da se polaganje ispita organizuje u njihovom sjedištu, uz obavezu da osiguraju adekvatne uslove za rad Komisije i pokrivanje putnih troškova za članove Komisije u skladu sa važećim propisima.
Rad Komisije je javan.

Član 17.

Predsjednik i članovi Komisije, promjenljivi članovi