Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 26. stav 2. tačke 16., a u vezi sa članom 63. stav 1. Zakona o Poreskoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 51/01) i člana 73. Zakona o državnoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 11/94), direktor Poreske uprave Republike Srpske donosi

PRAVILNIK

O PRINUDNOJ NAPLATI

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 10 od 4. marta 2002; 105/06)

OPŠTE ODREDBE

Regulisanje poreskih obaveza

Član 1.

1) Ovim pravilnikom (u daljem tekstu: Pravilnik) Poreska uprava Republike Srpske (u daljem tekstu: PU) utvrđuje postupak prinudne naplate poreza (u daljem tekstu: obaveza) u smislu člana 4. Zakona o Poreskoj upravi (u daljem tekstu: Zakon).

Period prinudne naplate

Član 2.

1) Period prinudne naplate je period u kojem se naplata vrši prinudnim putem iz imovine poreskog obveznika koji nije izmirio obaveze u roku utvrđenom članom 61. Zakona.
2) Poreski obveznik koji ne izmiri dospele obaveze u roku iz prethodnog stava postaje dužnik za te obaveze.

Organi za naplatu

Član 3.

1) Za naplatu obaveze nadležno je, u okviru PU, Odeljenje za kontrolu i naplatu u područnim centrima (u daljem tekstu: Odeljenje).

Lica odgovorna za plaćanje obaveza

Glavni dužnik

Član 4.

1) Glavni dužnik, u smislu ovog pravilnika, je pravno ili fizičko lice koje je u skladu sa poreskim zakonima definisano kao poreski obveznik (u daljem tekstu: dužnik).

Solidarna i pojedinačna odgovornost

Član 5.

1) Fizička i pravna lica koja su solidarno odgovorna za izmirenje obaveze, imaju solidarnu i pojedinačnu odgovornost za plaćanje obaveze.
2) Solidarna i pojedinačna odgovornost daje PU ovlašćenje da naplati celokupan iznos obaveze od bilo kojeg solidarno odgovornog lica.

Srazmerna odgovornost

Član 6.

1) Srazmerna odgovornost je odgovornost naslednika za deo obaveze koji je srazmeran vrednosti imovine koju je nasledio od preminulog lica.

Alternativna odgovornost

Član 7.

1) Alternativna odgovornost je odgovornost lica iz čl. 50. 51. i 53. stav 3. Zakona.
2) Alternativna odgovornost iz prethodnog stava utvrđuje se nakon što PU utvrdi da naplata obaveze od glavnog dužnika nije moguća.

Pravo na plaćanje

Član 8.

1) Svako lice, može platiti obavezu umesto dužnika.
2) Lice koje plaća obavezu za dužnika, ne uživa prava dužnika, kao što su pravo podnošenja žalbe na utvrđenu obavezu porez ili bilo koje drugo pravo koje pripada dužniku.

Način plaćanja

Član 9.

1) Osnovni način plaćanja obaveze dužnika je bezgotovinsko plaćanje posredstvom organizacija ovlašćenih za obavljanje platnog prometa (u daljem tekstu: OOPP).

Priznanice o plaćanju

Član 10.

1) Izuzetno od prethodnog člana, PU je ovlašćena da primi uplatu u gotovini u valuti za koju Centralna banka objavljuje službeni devizni kurs, a uplaćuje je odmah ili najkasnije narednog dana na odgovarajući račun.
2) PU izdaje dužniku priznanicu kao dokaz o izvršenom plaćanju, koja sadrži sledeće podatke:
- dužnikovo ime i prezime, odnosno lice koje vrši uplatu, ili naziv preduzeća,
- jedinstveni identifikacioni broj (JIB) i adresu dužnika,
- vrstu obaveze, uplaćeni iznos i period na koji se obaveza odnosi,
- datum uplate,
- identifikaciju lica koje izdaje priznanicu.
3) Priznanica se može izdati sa podacima iz prethodnog stava, označenim šiframa ili skraćenicama pod uslovom da je jasno naznačen dužnik i obaveza, te da postoje objašnjenja za šifre i skraćenice.

Garancije za plaćanje

Član 11.

1) Pod garancijom za plaćanje podrazumeva se bankarska garancija i druga sredstva obezbeđenja propisana Pravilnikom o uslovima za produženje roka za izmirenje obaveza (u daljem tekstu: garancije).

Obaveštenje o zakonskoj hipoteci

Član 12.

1) PU obaveštava nadležne organe koji vode evidenciju o vlasništvu nad nekretninama o nameri uknjižbe zakonske hipoteke na nekretninama dužnika, sa zahtevom za dostavljanje izvoda iz evidencije o tim nekretninama, zbog neplaćenih obaveza.

Učinak uplata

Član 13.

1) Uplatama koje se izvrše na način propisan Zakonom i ovim pravilnikom prestaju obaveze, a dužnik i ostala odgovorna lica oslobađaju se svih daljih obaveza, čime se obustavlja postupak prinudne naplate.
2) Plaćanje obaveza sa kasnijim dospećem, ne utiče na obavezu dužnika da plati obaveze koje dospevaju ranije.

Princip autonomnosti obaveze

Član 14.

1) Obaveza se smatra autonomnom.
2) Posebna taksa od 10% obračunava se na utvrđene a neizmirene obaveze početkom postupka prinudne naplate.

Produženje roka za izmirenje obaveze

Član 15.

1) Na zahtev dužnika direktor PU, u skladu s članom 74. Zakona i Pravilnikom o produženju roka za izmirenje obaveza, može odobriti da plaćanje obaveze bude odgođeno ili da se vrši u ratama.
2) U slučaju iz prethodnog stava postupak prinudne naplate se obustavlja.

Drugi način izmirenja obaveze

Član 16.

1) Izmirenje druge vrste obaveze može se izvršiti u slučajevima kada dužnik ima utvrđeno pravo na povrat.
2) U slučaju iz prethodnog stava dužnik podnosi zahtev Odeljenju, koje o zahtevu odlučuje posebnim rešenjem.
3) Rešenjem iz prethodnog stava postupak prinudne naplate se obustavlja ukoliko je dužnikovo utvrđeno pravo jednako ili veće od obaveze, a ukoliko je obaveza veća od njegovog prava, postupak prinudne naplate se nastavlja za preostali deo neizmirene obaveze.

PRINUDNA NAPLATA

Postupak prinudne naplate

Član 17.

1) PU vodi upravni postupak za prinudnu naplatu.
2) Postupak prinudne naplate pokreće se po službenoj dužnosti, a isti se može obustaviti jedino u slučajevima i pod uslovima propisanim Zakonom i ovim pravilnikom.

Rok za sprovođenje mera prinudne naplate

Član 18.

1) Područni centri po službenoj dužnosti paze da rok za sprovođenje mera prinudne naplate ne istekne.
2) Istekom roka od 10 godina od dana utvrđivanja obaveze nastupa zastara i ne mogu se preduzimati nikakve radnje niti mere radi naplate obaveze.
3) Rok iz prethodnog stava prekida se u sledećim slučajevima:
1. ako se dužnik ili njegov ovlašćeni zastupnik u pismenoj formi saglasi da se prekine rok za izvršenje naplate;
2. ako se dužnik, u skladu sa članom 93. stav 3. Zakona, nalazi izvan Republike Srpske u neprekidnom trajanju više od šest meseci;
3. ako je postupak obustavljen jer je dužnik nedostupan, a preduzete su mere da se isti pronađe, uključujući i upućivanje zahteva za pružanje pomoći od strane Ministarstva unutrašnjih poslova;
4. ako se sprovodi postupak stečaja dužnika;
5. ako je odobreno produženje roka za izmirenje obaveze
6. dok traje postupak naplate obaveze, preduzimajući bilo koju radnju u postupku


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: