aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 14. stav 3 Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u Bosni i Hercegovini("Službeni glasnik BiH", br. 44/03 i 52/04) i člana 41.Zakona o porezu na promet proizvoda i usluga ("Službeni glasnik BiH", broj 62/04), Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje, na sjednici održanoj 21. decembra 2004. godine, donio je

PRAVILNIK

O PRIMJENI ZAKONA O POREZU NA PROMET PROIZVODA I USLUGA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 62 od 30 decembra 2004, /)

I- UVODNA ODREDBA

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se primjena poreznih stopa, poreznih oslobađanja, vođenja evidencije o prometu po različitim stopama, odnosno poreznim osnovicama, obračunavanje i plaćanje poreza na promet, obaveza popisa robe za koju se mijenjaju porezne stope, obračunavanje i plaćanje razlike poreza na promet proizvoda pri promjeni stopa, način povrata poreza na promet, te mjesečno i konačno izvještavanje o obračunatom i plaćenom porezu u Bosni i Hercegovini.

II- POREZ NA PROMET PROIZVODA

1. Plaćanje poreza na promet proizvoda za vlastitu potrošnju

Član 2.

Lice koje za vlastitu potrošnju uzme proizvode na koje se plaća porez na promet, što ih je uvezlo ili nabavilo radi daljnje prodaje bez plaćanja poreza na promet proizvoda, obračunava porez na promet u trenutku uzimanja tih proizvoda po propisanim stopama. Smatra se da su proizvodi naplaćeni u trenutku njihovog uzimanja.

Član 3.

Na upotrebljavano motorno vozilo ili plovni objekt koji podliježe obavezi godišnje registracije, a građanin ga daje bez naknade drugom građaninu, plaća se porez na promet po stopi od 10%.
Poreznu osnovicu utvrđuje nadležna organizaciona jedinica entitetske Porezne uprave i Porezna uprava Brčko Distrikta u mjestu prebivališta primaoca.
Poreznu osnovicu pri uvozu upotrebljavanih motornih vozila čini procijenjena vrijednost koju je utvrdila Uprava za indirektno oporezivanje (u daljem tekstu: Uprava), uvećana za carinu i druge uvozne dažbine.
Poreznu osnovicu u prometu upotrebljavanih motornih vozila utvrđuje nadležna porezna uprava prema Katalogu orijentacionih vrijednosti upotrebljavanih motornih vozila.
Izuzetno, od odredbe stava 4. ovog člana, poreznu osnovicu karamboliranih vozila ili vozila koja se ne nalaze u Katalogu može utvrditi ovlašteni procjenitelj.

2. Plaćanje poreza na promet na vrijednost manjka i rashoda

Član 4.

Porez na promet proizvoda plaća se na manjak proizvoda.
Manjak proizvoda utvrđuje se zapisnikom o popisu.
Manjak proizvoda čini i rashod na osnovu kala, rastura, loma i kvara iznad visine utvrđene opštim aktom pravnog lica, odnosno aktom ovlaštenog strukovnog udruženja u Federaciji Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta.
Dopuštenim rashodom na koji se ne plaća porez na promet proizvoda smatra se remitenda vlastitih izdanja.
Utvrđeni manjak i rashod u prodavnici ili drugom poslovnom objektu koji se za proizvode zadužuju po prodajnim cijenama s uračunatim porezom na promet, razvrstava se po poreznim stopama na osnovu koeficijenta učešća utvrđenog manjka, odnosno rashoda u ukupnom zaduženju prodavnice ili drugog poslovnog objekta na slijedeći način:
Koeficijent učešća = Vrijednost manjka / Vrijednost ukupnog zaduženja
Koeficijent iz stava 5. ovog člana primjenjuje se na vrijednost zaduženja prodavnice, odnosno poslovnog objekta po stopama poreza na promet proizvoda.
Iznos poreza na promet koji je sadržan u vrijednosti manjka po stopama poreza na promet utvrđuje se primjenom preračunatih propisanih poreznih stopa.
Na vrijednost manjka proizvoda nastalog djelovanjem više sile, ne plaća se porez na promet proizvoda.
Višom silom, u smislu ovog pravilnika, smatraju se elementarne nepogode (poplava, požar, potres i dr.), ratna razaranja i provale krađe, a na osnovu zapisnika nadležnog organa.
Porez na promet proizvoda sadržan u vrijednosti manjka koji je nastao djelovanjem više sile obračunava se na osnovu podataka o ukupnom zaduženju prodavnice, odnosno drugog poslovnog objekta (preneseno stanje iz prošle godine i zaduženja tokom godine) i podataka o prodaji proizvoda od dana nastanka štete, kojim se utvrđuje vrijednost proizvoda koji su trebali biti na zalihama prije nastanka štete. Poređenjem ovako utvrđene vrijednosti proizvoda koji su trebali biti na zalihama i vrijednosti zaliha utvrđenim popisom na dan nastanka štete dobiva se iznos manjka u kojem je sadržan i obračunati porez na promet proizvoda.
Učešće štete po pojedinim vrstama proizvoda utvrđuje se na osnovu učešća pojedinih vrsta proizvoda razvrstanih po stopama poreza na promet proizvoda, te proizvoda na koje se ne plaća porez na promet proizvoda u ukupnom zaduženju prije nastanka štete.
Utvrđeno učešće primjenjuje se na vrijednost zaduženja po stopama poreza na promet proizvoda i vrijednosti proizvoda na koje se ne plaća porez na promet proizvoda.
Iznos poreza na promet proizvoda koji je sadržan u vrijednosti utvrđene štete po stopama poreza na promet utvrđuje se primjenom preračunatih propisanih poreznih stopa.
Obaveza obračunavanja poreza na promet proizvoda u slučaju iz stava 3. ovog člana, nastaje u trenutku utvrđivanja manjka odnosno rashoda, a to je datum pod kojim je obavljen popis proizvoda.
Obračunati porez na promet proizvoda plaća se u roku iz čl. 23. i 24. Zakona o porezu na promet proizvoda i usluga - u daljem tekstu Zakona.
Obračun poreza na promet proizvoda obavljen po odredbama ovog člana konačan je za svaki nastali manjak, odnosno rashod proizvoda.

3. Komisiona prodaja

Član 5.

Pri komisionoj prodaji proizvoda krajnjem potrošaču koju je obavilo pravno lice u svoje ime, a za račun komitenta (u daljem tekstu: komisionar) plaća se porez na promet proizvoda osim na promet upotrebljavanih stvari iz člana 4. stav 1. tačke 7. Zakona.
Porezni obveznik za promet proizvoda iz stava 1. ovog člana je komisionar koji je prodao proizvode krajnjem potrošaču. Poreznu osnovicu čini krajnja prodajna cijena komisionara s uključenom komisionom provizijom.
Pri komisionoj prodaji proizvoda plaća se porez na promet po odgovarajućim stopama, ovisno o vrsti proizvoda.
Izuzetno, od odredbe stava 2. ovog člana pri komisionoj prodaji korištenih putničkih automobila, ostalih motornih vozila i plovnih objekata koji podliježu obavezi godišnje registracije, a u vlasništvu su građana, drugom građaninu, porezni obveznik je kupac, a porez na promet plaća se po stopi od 10%.Ako su ti proizvodi u vlasništvu pravnog lica, a prodaju se građanima, porezni obveznik je kupac, a porez na promet proizvoda plaća se po stopi od 10%.

4. Prodaja proizvoda s konsignacionog skladišta

Član 6.

Na promet proizvoda s konsignacionog skladišta držalac konsignacionog skladišta obračunava porez na promet proizvoda primjenom propisanih poreznih stopa na prodajnu cijenu proizvoda u kojoj su osim carine, akciza i drugih uvoznih dažbina koje se plaćaju pri uvozu, sadržani i zavisni troškovi i konsignaciona marža.
Držalac konsignacionog skladišta za promet na veliko, odnosno na malo plaća porez na promet po odredbama čl. 23. 24. i 25 Zakona.

5. Prodaja proizvoda javnim nadmetanjem

Član 7.

Na proizvode koji se prodaju krajnjim potrošačima javnim nadmetanjem (licitacija i sl.), osim proizvoda koji podliježu godišnjoj registraciji, porezni obveznik koji ih prodaje obračunava porez na promet proizvoda primjenom propisanih poreznih stopa na prodajnu cijenu postignutu javnim nadmetanjem. Ako je javnim nadmetanjem određeno da se proizvodi prodaju po cijenama u koje je uključen porez na promet proizvoda, porezni obveznik obračunava taj porez primjenom preračunate porezne stope.

6. Uvoz proizvoda za krajnju potrošnju

Član 8.

Uvozom proizvoda koji služe krajnjoj potrošnji smatra se uvoz proizvoda što ih potrošač uvozi neposredno za vlastite potrebe ili što ih za njegov račun uvoze pravna lica