aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


PRAVILNIK

O PRIMJENI VASPITNIH PREPORUKA PREMA MALOLjETNIM UČINIOCIMA KRIVIČNIH DJELA

(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 1 od 23 januara 2013)

DIO PRVI - OSNOVNE ODREDBE

(Predmet pravilnika)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuje se način primjene vaspitnih preporuka prema maloljetnim učiniocima krivičnih djela (u daljnjem tekstu: maloljetnik), vrste i uslova za njihovu primjenu, ciljevi koji se njima žele postići, rokovi za primjenu i sprovođenje, te organi koji učestvuju u postupku.

DIO DRUGI - VASPITNE PREPORUKE

(Vrste vaspitnih preporuka)

Član 2

Vaspitne preporuke u skladu sa Zakonom o zaštiti i postupanju s djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku (u daljnjem tekstu: Zakon) su:
a) lično izvinjenje oštećenom,
b) naknada štete oštećenom
c) redovno pohađanje škole ili redovan odlazak na posao,
d) uključivanje u rad, bez naknade, u humanitarne organizacije ili poslove socijalnog, lokalnog ili ekološkog sadržaja,
e) liječenje u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi (bolničko ili ambulantno) i
f) uključivanje u pojedinačni ili grupni tretman vaspitnih, obrazovnih, psiholoških i drugih savjetovališta.

(Primjena vaspitnih preporuka)

Član 3

Primjena vaspitnih preporuka zasniva se na principima dobrovoljnosti, nepristrasnosti, neposrednosti, srazmjernosti i poštivanju građanskih i ljudskih prava, a u interesu maloljetnika.

(Cilj vaspitnih preporuka)

Član 4

(1) Vaspitne preporuke imaju za cilj:
a) preusmjeravanje maloljetnika od redovnog krivičnog postupka kako bi se izbjegli negativni efekti na ličnost maloljetnika i obezbijedio njegov pravilan razvoj,
b) da maloljetnik sagleda posljedice svog djela i preuzme odgovornost za ono što je učinio i
c) da se maloljetnik spriječi u ponovnom izvršenju krivičnog djela.
(2) Ciljevi iz stava 1 ovog člana ostvaruju se na slijedeće načine:
a) davanjem mogućnosti maloljetniku i oštećenom da sami riješe slučaj kroz dijalog koji treba da dovede do međusobnog razumijevanja,
b) davanjem mogućnosti maloljetniku da ispravi grešku:
1) vraćanjem stvari oštećenom koja je pribavljena krivičnim djelom,
2) namirenjem štete u visini vrijednosti stvari stečene krivičnim djelom, ili
3) davanjem satisfakcije izvinjenjem oštećenom, ili
4) izvršenjem određene obaveze u korist oštećenog,
c) aktivnim učešćem društvene zajednice u pružanju pomoći u reintegraciji maloljetnika i oštećenog, te prevencijom maloljetničke delikvencije.

(Uslovi za primjenu vaspitnih preporuka)

Član 5

(1) Vaspitne preporuke mogu se primijeniti ako je maloljetni učinilac krivičnog djela počinio krivično djelo za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine.
(2) Vaspitne preporuke se mogu primijeniti i za krivična djela za koja je propisana kazna teža od tri godine samo ako su ispunjeni uslovi iz člana 89 stava 1 Zakona i ako je to srazmjerno okolnostima i težini učinjenog krivičnog djela u skladu s članom 9 Zakona.
(3) Tužilac za maloljetnike (u daljnjem tekstu: tužilac) ili sudija za maloljetnike (u daljnjem tekstu: sudija) može u skladu sa Zakonom, za konkretni slučaj odrediti primjenu jedne ili više vaspitnih preporuka, pod uslovom:
a) da maloljetnik priznaje krivično djelo,
b) da je priznanje dato slobodno i dobrovoljno,
c) da postoji dovoljno dokaza da je maloljetnik učinio krivično djelo,
d) da maloljetnik u pisanoj formi izražava spremnost za pomirenje s oštećenim,
e) da maloljetnik u pisanoj formi da pristanak za primjenu vaspitne preporuke, a mlađi maloljetnik i uz pristanak zakonskih zastupnika maloljetnika i
f) da u pisanoj formi pristanak da i oštećeni u slučaju kada se to po Zakonu zahtijeva.

(Primjena načela oportuniteta)

Član 6

(1) Prije donošenja naredbe za pokretanje pripremnog postupka prema maloljetnom učiniocu iz člana 5 stava 1 ovog pravilnika, tužilac razmatra mogućnost i opravdanost primjene jedne ili više vaspitnih preporuka prema maloljetniku.
(2) Kada tužilac ne primijeni vaspitnu preporuku iz stava 1 ovog člana, obrazlaže razloge za donošenje takve odluke.
(3) Prije donošenja odluke o prijedlogu tužioca za izricanje vaspitne mjere ili kazne maloljetničkog zatvora prema maloljetniku koji je počinio krivično djelo iz člana 5 stava 1 ovog pravilnika, ili nakon što je vijeće donijelo odluku u skladu s članom 105 stavom 2 Zakona, sudija razmatra mogućnost i opravdanost primjene jedne ili više vaspitnih preporuka.

(Primjena drugih vaspitnih preporuka)

Član 7

(1) Prema maloljetniku se, osim vaspitnih preporuka iz člana 2 tački 1 i 2 ovog pravilnika, mogu primjenjivati i druge vaspitne preporuke, i to u slučaju kada maloljetnik i oštećeni ne prihvate posredovanje (medijaciju) ili kada je oštećeni nepoznat, ako je to u najboljem interesu maloljetnika.
(2) U skladu sa stavom 1 ovog člana, primjena vaspitnih preporuka je uvijek opravdana kada se maloljetnik prvi put pojavljuje kao učinilac krivičnog djela, a u ostalim slučajevima kada to opravdava najbolji interes maloljetnika.

(Postupak posredovanja)

Član 8

(1) Kada tužilac ili sudija utvrdi da su ispunjeni uslovi, da postoji mogućnost i opravdanost za primjenu vaspitne preporuke, predmet dostavlja nadležnom organu starateljstva kao organu za sprovođenje postupka posredovanja, praćenja i izvještavanja o uspješnosti primjene vaspitne preporuke.
(2) Rukovodilac nadležnog organa starateljstva određuje stručno lice za sprovođenje postupka posredovanja, praćenja i izvještavanja o uspješnosti primjene vaspitne preporuke (u daljnjem tekstu: posrednik).

(Posrednik)

Član 9

Posrednik treba da ispunjava sljedeće uslove:
a) da je lice sa radnim iskustvom i da ima sklonosti za rad s mladima,
b) da je lice osposobljeno za sprovođenje postupka posredovanja, praćenja i izvještavanja,
c) da je sposobno da procjenjuje, analizira i rješava problem,
d) da poštuje dostojanstvo i osjećaj lične vrijednosti maloljetnika, oštećenog, te poznaje i razumije ljudska prava i potrebe djeteta i
e) da je lice kod kojeg ne postoji sukob interesa.

(Određivanje posrednika od strane sudije ili tužioca)

Član 10

(1) Ako u okviru nadležnog organa starateljstva nema osposobljenog lica iz člana 9 ovog pravilnika, tužilac ili sudija može odrediti da postupak posredovanja između maloljetnika i oštećenog sprovede organizacija ovlaštena za sprovođenje medijacije.
(2) Ako postupak medijacije sprovodi organizacija iz stava 1 ovog člana, službeno lice organa starateljstva prati proces medijacije i o postignutom sporazumu i njegovoj primjeni obavještava tužioca ili sudiju.
(3) U slučajevima iz člana 2 stava 1 tački a) i b) ovog pravilnika u procesu sprovođenja medijacije primjenjuju se odredbe Zakona o postupku medijacije (Službeni glasnik BiH broj 37/04) ako nisu u suprotnosti sa ovim pravilnikom i Zakonom.
(4) Dužina trajanja medijacije prilikom primjene vaspitnih preporuka iz stava 3 ovog člana određena je rokovima koji se primjenjuju u postupku posredovanja kod nadležnog organa starateljstva.

(Izbor, primjena i vrijeme trajanja vaspitnih preporuka)

Član 11

(1) Izbor i primjena vaspitne preporuke vrši se u saradnji sa roditeljem, usvojiocem i staraocem (u daljnjem tekstu: zakonski zastupnici maloljetnika) i nadležnim organom starateljstva uz njihov savjetodavno-terapijski rad i na osnovu procjene dijagnostičkog tima.
(2) Tužilac ili sudija u izboru i primjeni vaspitne preporuke uzima u obzir mišljenje i sveukupne interese maloljetnika i interes oštećenog, pri tome vodeći računa da se primjenom vaspitnih preporuka ne ometa redovno školovanje ili rad maloljetnika, a maloljetniku se prilikom izbora i primjene vaspitne preporuke omogućava savjetovanje i sa braniocem.
(3) Vaspitne preporuke mogu trajati najduže godinu dana i mogu se izricati na pune sate, dane i mjesece.

(Zamjena i ukidanje izrečene vaspitne preporuke)

Član 12

(1) Izrečena vaspitna preporuka može se, na osnovu zajedničkog prijedloga maloljetnika i oštećenog, zamijeniti drugom vaspitnom preporukom ako je izvršenje vaspitne preporuke za maloljetnika preteško, o čemu stručno lice organa starateljstva izvještava tužioca ili sudiju, navodeći razloge za zamjenu izrečene vaspitne preporuke. Ako tužilac ili sudija prihvati prijedlog, zamjena vaspitne preporuke izvršava se u skladu s postignutim sporazumom maloljetnika i oštećenog.
(2) Izrečena vaspitna preporuka može se ukinuti ako se postignuti sporazum ne izvršava, o čemu posrednik izvještava tužioca ili sudiju navodeći u vezi s tim mišljenje maloljetnika i oštećenog. Tužilac u ovom slučaju donosi naredbu za pokretanje pripremnog postupka, a sudija postupa po podnesenom prijedlogu tužioca za izricanje krivične sankcije.
(3) Zamjena i ukidanje vaspitnih preporuka može se izvršiti i na prijedlog zakonskih zastupnika maloljetnika.
(4) Prilikom razmatranja mogućnosti primjene vaspitne preporuke priznanje maloljetnika da je učinio krivično djelo ne može biti korišteno protiv njega u bilo kojem drugom naknadnom postupku.

(Vođenje evidencije o izrečenim vaspitnim preporukama)

Član 13

Evidenciju o izrečenim vaspitnim preporukama, u okviru svoje nadležnosti, vodi Tužilaštvo Brčko distrikta BiH i Osnovni sud Brčko distrikta BiH, a podaci o vaspitnim preporukama mogu se dati samo organima starateljstva, policiji, tužilaštvu i sudu.

DIO TREĆI - PRIMJENA VASPITNIH PREPORUKA

POGLAVLjEI.