Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 35. stav 9. i člana 199. stav 1. tačka a) Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 13/10) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09 i 74/10), ministar pravde donosi

PRAVILNIK

O PRIMJENI VASPITNIH MJERA POSEBNIH OBAVEZA PREMA MALOLjETNIM UČINIOCIMA KRIVIČNIH DJELA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 101 od 12. oktobra 2010)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se oblici i način izvršenja vaspitnih mjera posebnih obaveza (u daljem tekstu: posebne obaveze) iz člana 35. stav 2. t. od a) do i) Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku (u daljem tekstu: Zakon), određuju organi nadležni za sprovođenje izvršenja posebnih obaveza, uređuju međusobni odnosi tih organa i utvrđuju druga pravila od značaja za ostvarivanje svrhe ove vrste vaspitnih mjera.

Član 2.

(1) Sud može maloljetniku izreći jednu ili više posebnih obaveza, ako ocijeni da je odgovarajućim nalozima ili zabranama potrebno uticati na maloljetnika i njegovo ponašanje.
(2) Sud maloljetniku može, u skladu sa Zakonom, izreći obavezu:
a) da redovno pohađa školu,
b) da ne izostaje s posla,
v) da se osposobljava za zanimanje koje odgovara njegovim sposobnostima i sklonostima,
g) da se uključi u rad humanitarnih organizacija ili poslove socijalnog, lokalnog ili ekološkog sadržaja,
d) da se uzdrži od posjećivanja određenih lokala, odnosno priredbi i kloni društva i određenih lica koja na njega mogu štetno uticati,
đ) da se maloljetnik, uz saglasnost zakonskog zastupnika, podvrgne stručnom medicinskom postupku ili postupku odvikavanja od droge ili drugih vrsta zavisnosti,
e) da se uključi u pojedinačni ili grupni rad u savjetovalištu za mlade,
ž) da pohađa kurseve za stručno osposobljavanje ili da priprema i polaže ispite na kojima se provjerava određeno znanje,
z) da se uključi u određene sportske i rekreativne aktivnosti i
i) da bez posebne saglasnosti suda ne može da napusti mjesto prebivališta ili boravišta.
(3) Pri izboru posebnih obaveza sud vodi računa o kriterijumima sadržanim u čl. 4, 7, 10, 13, 18, 21, 24, 27, 30. i 33. ovog pravilnika.

Član 3.

Jednu ili više posebnih obaveza iz člana 2. stav 2. t. od a) do i) ovog pravilnika sud može izreći i uz vaspitnu mjeru pojačanog nadzora iz čl. 37, 38. i 39. Zakona.

II- POSEBNE OBAVEZE I NjIHOVO IZVRŠENjE

1. Redovno pohađanje škole

Član 4.

Sud može maloljetniku koji u kontinuitetu izostaje sa nastave izreći posebnu obavezu iz člana 2. stav 2. tačka a) ovog pravilnika kada utvrdi da se redovnim pohađanjem škole može ostvariti svrha ove posebne obaveze u okviru opšte svrhe krivičnih sankcija prema maloljetnicima iz člana 31. stav 1. Zakona.

Član 5.

Rješenjem o izricanju posebne obaveze redovnog pohađanja škole određuje se vrijeme njenog trajanja koje ne može biti duže od jedne godine, uz mogućnost da u tom roku naložena vaspitna mjera bude zamijenjena drugom posebnom obavezom, odnosno drugom vaspitnom mjerom ili da bude obustavljena od daljeg izvršenja.

Član 6.

Rješenje o izrečenoj posebnoj obavezi iz člana 2. stav 2. tačka a) ovog pravilnika dostavlja se nadležnom organu starateljstva koji samostalno ili preko određenog stručnog lica prati njeno izvršenje i najmanje jednom mjesečno o tome izvještava sudiju za maloljetnike.

2. Zabrana izostajanja sa posla

Član 7.

Sud može maloljetniku koji u kontinuitetu izostaje s posla izreći posebnu obavezu iz člana 2. stav 2. tačka b) ovog pravilnika kada utvrdi da se redovnim obavljanjem poslova i radnih zadataka može ostvariti svrha ove posebne obaveze u okviru opšte svrhe krivičnih sankcija prema maloljetnicima iz člana 31. stav 1. Zakona.

Član 8.

Rješenjem o izricanju ove posebne obaveze određuje se vrijeme njenog trajanja koje ne može biti duže od jedne godine, uz mogućnost da u tom roku naložena posebna obaveza bude zamijenjena drugom posebnom obavezom, odnosno drugom vaspitnom mjerom ili da bude obustavljena od daljeg izvršenja.

Član 9.

Rješenje o izrečenoj posebnoj obavezi iz člana 2. stav 2. tačka b) ovog pravilnika dostavlja se nadležnom organu starateljstva koji samostalno ili preko određenog stručnog lica prati njeno izvršenje i najmanje jednom mjesečno o tome izvještava sudiju za maloljetnike.

3. Nalaganje osposobljavanja za odgovarajuće zanimanje

Član 10.

Sud može maloljetniku izreći posebnu obavezu iz člana 2. stav 2. tačka v) ovog pravilnika kada utvrdi da se osposobljavanjem za odgovarajuće zanimanje, koje odgovara njegovim sposobnostima i sklonostima, može ostvariti svrha ove posebne obaveze u okviru opšte svrhe krivičnih sankcija prema maloljetnicima iz člana 31. stav 1. Zakona.

Član 11.

Rješenjem o izricanju posebne obaveze osposobljavanja za odgovarajuće zanimanje koje odgovara sposobnostima i sklonostima maloljetnika, po prethodno pribavljenom mišljenju organa starateljstva, određuje se vrijeme njenog trajanja koje ne može biti duže od jedne godine, uz mogućnost da u tom roku naložena posebna obaveza bude zamijenjena drugom posebnom obavezom, odnosno drugom vaspitnom mjerom ili da bude obustavljena od daljeg izvršenja.

Član 12.

Rješenje o izrečenoj posebnoj obavezi iz člana 2. stav 2. tačka v) ovog pravilnika, dostavlja se nadležnom organu starateljstva koji samostalno ili preko određenog stručnog lica prati njeno izvršenje i najmanje jednom mjesečno o tome izvještava sudiju za maloljetnike.

4. Nalaganje obavljanja određenog rada ili posla

Član 13.

Sud može maloljetniku izreći posebnu obavezu iz člana 2. stav 2. tačka g) ovog pravilnika kada utvrdi da se uključivanjem maloljetnog učinioca krivičnog djela u rad humanitarnih organizacija ili u poslove socijalnog, lokalnog ili ekološkog sadržaja može ostvariti svrha ove posebne obaveze u okviru opšte svrhe krivičnih sankcija prema maloljetnicima iz člana 31. stav 1. Zakona.

Član 14.

(1) Izbor rada, odnosno posla vrši, po prethodno pribavljenom mišljenju organa starateljstva, sud vodeći računa da rad, odnosno posao ne može biti usmjeren na postizanje ekonomske koristi, te da ne smije ometati školovanje maloljetnika, odnosno štetiti njegovom ugledu i dostojanstvu.
(2) Svrha rada, odnosno posla, koji maloljetnik treba da obavi mora biti usmjerena prvenstveno na otklanjanje štetnih posljedica krivičnog djela.

Član 15.

Nadležni organ starateljstva, nakon što ministar pravde po njihovom prijedlogu sastavi listu ustanova i organizacija na lokalnom nivou radi izvršenja posebnih obaveza, vrši izbor odgovarajućih ustanova i organizacija i sudiju za maloljetnike upoznaje sa zaključenim sporazumima sa istim.

Član 16.

Rješenjem o izricanju posebne obaveze iz člana 2. stav 2. tačka g) ovog pravilnika određuje se da maloljetnik može da radi najviše 120 časova u periodu od šest mjeseci, ali tako da taj rad ne ometa njegovo školovanje ili zaposlenje i da ne šteti njegovom zdravlju.

Član 17.

(1) Rješenje o izrečenoj posebnoj obavezi iz člana 2. stav 2. tačka g) ovog pravilnika dostavlja se nadležnom organu starateljstva koji određuje predstavnika organa starateljstva, odnosno drugo lice koje posjeduje posebna znanja iz oblasti prava djeteta i prestupništva mladih, a koje postupa pod nadzorom nadležnog organa starateljstva.
(2) Lice koje nadzire maloljetnika dok traje ova posebna obaveza najmanje jednom mjesečno o tome izvještava sudiju za maljoletnike.

5. Uzdržavanje od posjete lokalima, priredbama, društvu i licima koja mogu štetno uticati na maloljetiika.

Član 18.

Sud može maloljetniku izreći posebnu obavezu


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: