aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 40., a u vezi sa članom 5. stav (12) i članom 11. stav (5) Zakona o radnom vremenu, obaveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za bilježenje u cestovnom prijevozu ("Službeni glasnik BiH", broj 48/10), ministar prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine donosi

PRAVILNIK

O PRIJENOSU PODATAKA O RADNOM VREMENU MOBILNIH RADNIKA I O VOĐENjU EVIDENCIJE

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 105 od 21 decembra 2010)

(Predmet Pravilnika)

Član 1.

Ovim pravilnikom se propisuju načini i uvjeti prijenosa podataka pohranjenih u digitalnim tahografima i karticama vozača u bazu podataka prijevoznika, čuvanje zapisnih listova i ispisa koje zapisuju kontrolni uređaji, zapisa koje sastavlja vozač u skladu sa Zakonom o radnom vremenu, obaveznim odmorima mobilnih radnika i uređaja za bilježenje u cestovnom prijevozu (u daljnjem tekstu: Zakon), te način vođenja evidencije o radnom vremenu mobilnih radnika.

(Prijenos podataka)

Član 2.

(1) Prvi prijenos podataka iz kartice vozača i digitalnog tahografa u bazu podataka prijevoznika obavlja se najkasnije 21 dan nakon prve upotrebe kartice vozača i digitalnog tahografa.
(2) Vremenski period između dva prijenosa elektronskih podataka s kartice istog vozača u bazu podataka ne smije biti duže od 21 dan.
(3) Vremenski period između dva prijenosa elektronskih podataka iz memorije digitalnog tahografa za isto vozilo ne smije biti duže od 90 dana. Svaki prijenos podataka u bazu podataka odnosi se na podatke zapisane u periodu od prijethodnog prijenosa nadalje. Poslodavac mora osigurati stalan i potpun prijenos podataka.
(4) Prije prodaje ili uništenja vozila te u slučaju vraćanja unajmljenog vozila, zakupljenog vozila bez vozača ili testnog vozila, poslodavac obavlja prijenos podataka iz memorije digitalnog tahografa u bazu podataka.
(5) Preneseni podaci čuvaju se u bazi podataka najmanje 24 mjeseca nakon isteka perioda na koje se odnose.

(Upisna polja)

Član 3.

(1) Pri prijenosu podataka iz digitalnog tahografa, baza podataka mora sadržavati 24 upisna polja i to:
a) tri upisna polja za kod države registracije vozila,
b) 13 upisnih polja za registracijski broj,
c) osam upisnih polja za datum unošenja u mrežu (u obliku GGGGMMDD/ godina, mjesec, dan).
(2) Pri prijenosu podataka iz kartica vozača, baza podataka mora sadržavati 25 upisnih polja i to:
a) tri upisna polja za kod države koja izdaje kartice,
b) 14 upisnih polja za broj kartice,
c) osam upisnih polja za datum unošenja u mrežu (u obliku GGGGMMDD/ godina, mjesec, dan).
(3) U bazi podataka upotreba znakova ograničava se na:
- brojeve od 0 do zaključno 9,
- velika štampana slova od A do zaključno Ž,
- podcrtavanje (_) za ispunjavanje polja.

(Čuvanje zapisnih listova)

Član 4.

(1) Poslodavac je dužan preuzeti i u svom sjedištu pravilno arhivirati, prema datumu u pojedinačnom vozilu, upotrebljene zapisne listove te ispise koje mu vozač predaje.
(2) Vremenski period između dva preuzimanja zapisnih listova u firmi ne smije biti duže od 35 dana.
(3) Prije prodaje ili uništenja vozila poslodavac dokumentaciju iz stava (1) ovog člana prenosi iz vozila u arhiv. Dokumentacija se prenosi i u slučaju vraćanja unajmljenog vozila, zakupljenog vozila bez vozača ili testnog vozila.
(4) Dokumentacija iz st. (1) i (3) ovog člana čuva se kod poslodavca najmanje 24 mjeseca nakon isteka perioda na koje se odnosi.

(Čuvanje ispisa iz digitalnog tahografa)

Član 5.

(1) U posebnim slučajevima iz člana 8. ovog pravilnika, odredbe člana 4. ovog pravilnika se primjenjuju i na ispise iz digitalnog tahografa.
(2) Ispis mora biti čitljiv cijelo vrijeme trajanja obaveze čuvanja podataka.

(Evidencija radnog