Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 8. stav 2, a u vezi sa članom 13. stav 4. i članom 15. stav 2. Zakona o zaštiti na radu ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 1/08 i 13/10) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10 i 86/10), ministar rada i boračko-invalidske zaštite donosi

PRAVILNIK

O PREVENTIVNIM MJERAMA ZA BEZBJEDAN I ZDRAV RAD U PROSTORU UGROŽENOM EKSPLOZIVNOM ATMOSFEROM

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 79 od 5. avgusta 2011)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje poslodavci treba da ispunjavaju u pogledu ispunjavanja osnovnih zahtjeva bezbjednosti i zaštite zdravlja radnika u prostoru ugroženom eksplozivnom atmosferom, procjene rizika koji nastaju ili mogu nastati usljed nastanka eksplozivne atmosfere, preventivnih i periodičnih pregleda i ispitivanja sredstava za rad i ispitivanja uslova radne sredine u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom i obaveze u pogledu osposobljavanja radnika koji rade u prostoru ugroženom eksplozivnom atmosferom.

Član 2.

(1) Izrazi koji se koriste u ovom pravilniku imaju sljedeće značenje:
a) eksplozivna atmosfera je smjesa zapaljivih materija u obliku gasova, isparenja, maglice ili prašine sa vazduhom u atmosferskim uslovima, kod kojih se nakon paljenja proces sagorijevanja prenosi na cjelokupnu nesagorjelu smjesu,
b) postrojenje je skup opreme, uređaja i sredstava koji su povezani instalacijama u jedan ili više sistema, te zajedno čine tehnološku cjelinu,
v) prostor ugrožen eksplozivnom atmosferom je prostor u kojem postoji eksplozivna atmosfera ili se može očekivati u tolikoj količini da zahtijeva posebne mjere za konstrukciju, instaliranje i upotrebu uređaja, postrojenja, opreme, instalacija i drugih sredstava za rad,
g) zapaljive i/ili gorive materije su materije koje mogu stvoriti eksplozivnu atmosferu, osim ako je ispitivanjem njihovih svojstava dokazano da u smješi sa vazduhom ne mogu samostalno prouzrokovati eksploziju,
d) protiveksplozivno zaštićeni uređaji i oprema su uređaji i oprema koji su konstruisani i izrađeni za upotrebu u prostoru ugroženom eksplozivnom atmosferom i koji su prošli propisane procedure ocjenjivanja usaglašenosti i označavanje u skladu sa važećim propisima,
đ) procjena posebnih rizika je procjena rizika koji nastaju ili mogu nastati usljed nastanka eksplozivne atmosfere koja predstavlja dio cjelokupne procjene rizika i posebno se iskazuje u aktu o procjeni rizika,
e) elaborat zona opasnosti (eksplozivnosti) sa procjenom rizika od eksplozije je dokument koji se odnosi na procjenu rizika radnog i životnog prostora s aspekta protiveksplozivne zaštite, sačinjava se prije početka rada i trajnog je karaktera, čija je izmjena obavezna samo kada dođe do izmjene ili rekonstrukcije razmatranog tehnološkog procesa, odnosno razmatrane tehnološke cjeline i
ž) stručni nalaz je pisani izvještaj o izvršenom pregledu i ispitivanju sredstva za rad i uslova radne sredine u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom.
(2) Ostali pojmovi u ovom pravilniku definisani su u standardima BAS IEC 60050-426 i BAS EN 60079-10.
(3) Lista standarda iz oblasti protiveksplozivne zaštite koji se odnose na odredbe ovoga pravilnika data je u Prilogu 4 ovog pravilnika, koji čini njegov sastavni dio.

Član 3.

(1) Odredbe ovog pravilnika ne primjenjuju se na:
a) prostore i opremu kojima se obavlja medicinski tretman pacijenata,
b) uređaje za upotrebu gasa u domaćinstvima,
v) proizvodnju, rukovanje, upotrebu, skladištenje i prevoz eksplozivnih ili hemijski nestabilnih sastojaka koji su regulisani propisima u toj oblasti,
g) dio zaštite i zdravlja radnika na radu u rudarstvu, koji je regulisan propisima o rudarstvu i geologiji,
d) upotrebu prevoznih sredstava, drumskog, pomorskog, riječnog, željezničkog i vazdušnog transporta, kada se ne nalaze u prostoru ugroženom eksplozivnom atmosferom, koja je regulisana propisima o prevozu opasnih materija, i
đ) uređaje i opremu za potrebe oružanih snaga i policije.
(2) Za prostor na kojem se ne očekuje nastanak eksplozivne atmosfere u takvim količinama (mjerenim u vol.% ili u ppm) da je potrebno preduzimanje posebnih mjera zaštite smatra se da nije opasan u smislu ovog pravilnika.

Član 4.

(1) U cilju osiguranja bezbjednosti i zaštite zdravlja radnika u prostoru koji je ugrožen eksplozivnom atmosferom, bezbjednosti tehnoloških cjelina i objekata, poslodavac treba da preduzme sve tehničke i organizacione mjere sprečavanja nastanka eksplozije i zaštite od eksplozije i provjeriti rizik mogućeg nastanka eksplozije, a naročito:
a) spriječiti stvaranje eksplozivne atmosfere,
b) ako zbog prirode same aktivnosti nije moguće spriječiti stvaranje eksplozivne atmosfere, spriječiti eksploziju i zapaljenje nastale eksplozivne atmosfere i
v) ublažiti štetno dejstvo eksplozije za to predviđenim mjerama zaštite.
(2) Mjere sprečavanja nastanka eksplozije i zaštite od eksplozije poslodavac, po potrebi, treba da kombinuje i/ili dopunjava mjerama za sprečavanje širenja eksplozije.
(3) Poslodavac je dužan redovno provjeravati efikasnost svih preduzetih mjera, a u slučaju nastanka značajnijih promjena, mjere se moraju detaljno preispitati i korigovati u cilju obezbjeđivanja najvišeg nivoa bezbjednosti i zdravlja.
(4) Preduzetim mjerama poslodavac je obavezan spriječiti povrede trećih lica, te spriječiti nastanak štete za treća lica.

Član 5.

Na mjestima gdje eksplozivne atmosfere mogu nastati u takvim količinama da ugrožavaju bezbjednost i zdravlje radnika ili drugih lica poslodavac treba da preduzme sve potrebne mjžere tako da radna sredina bude takva da se rad može bezbjedno odvijati i da bude obezbijeđen odgovarajući nadzor u toku rada, kada je to potrebno u skladu sa izvršenom procjenom rizika, primjenom odgovarajućih tehničkih sredstava.

Član 6.

(1) Poslodavac obezbjeđuje osposobljavanje u oblasti protiveksplozivne zaštite svim radnicima koji rade ili borave u prostorima gdje se eksplozivna atmosfera može pojaviti.
(2) Osposobljavanje za bezbjedan rad u smislu stava 1. ovog člana obavlja Komisija za protiveksplozivnu zaštitu Republike Srpske (u daljem tekstu:Exkomisija) u skladu sa Odlukom o osnivanju Komisije za protiveksplozivnu zaštitu Republike Srpske ili pravna lica koja ispunjavaju uslove propisane članom 25. ovog pravilnika.

Član 7.

(1) Poslodavac obezbjeđuje i sprovodi periodično osposobljavanje i provjere osposobljenosti svih radnika koji rade ili borave u prostoru ugroženom eksplozivnom atmosferom i o tome vodi evidenciju.
(2) Poslodavac sačinjava program osposobljavanja radnika za bezbjedan i zdrav rad u prostoru ugroženom eksplozivnom atmosferom.
(3) Period provjere osposobljenosti radnika koji rade ili borave u prostoru ugroženom eksplozivnom atmosferom ne može biti duži od dvije godine.

Član 8.

(1) Kada dva ili više poslodavaca u obavljanju poslova dijele radni prostor, svaki od njih je odgovoran za radnje koje se preduzimaju pod njegovim nadzorom.
(2) Poslodavac koji je odgovoran za određeno radno mjesto u skladu sa važećim propisima će koordinirati primjenu svih mjera za zaštitu i zdravlje na radu.
(3) Poslodavci su dužni da sarađuju u primjeni propisanih mjera za zaštitu i zdravlje radnika.
(4) Način, cilj i mjere koordinacije urediće poslodavac zadužen za koordinaciju, aktom o procjeni rizika.

Član 9.

Za prostore gdje se eksplozivna atmosfera može pojaviti poslodavac će:
a) izvršiti klasifikaciju prostora u kojima se može pojaviti eksplozivna atmosfera u zone opasnosti (eksplozivnosti) u skladu sa definisanom klasifikacijom iz Priloga 1 ovog pravilnika, koji čini njegov sastavni dio,
b) osigurati primjenu osnovnih zahtjeva za bezbjednost i zdravlje radnika u prostorima iz tačke a) ovog člana i
v) znakom upozorenja, kao što je prikazano u Prilogu 3 ovog pravilnika, koji čini njegov sastavni dio, označiti ulazna mjesta prostora u kojima se može pojaviti eksplozivna atmosfera u mjeri da ugrožava bezbjednost i zdravlje radnika.

Član 10.

(1) Poslodavac, u skladu sa propisima o procjeni rizika na radnom mjestu i u radnoj sredini, obezbijediće procjenu specifičnih rizika koji nastaju ili mogu nastati usljed pojave eksplozivne atmosfere (u daljem tekstu: posebni rizici).
(2) Procjena posebnih rizika sastavni je dio ukupne procjene rizika prilikom koje se uzima u obzir:
a) vjerovatnoća da će doći do nastanka eksplozivne atmosfere i njeno trajanje,
b) vjerovatnoća postojanja, aktiviranja i djelovanje uzročnika paljenja, uključujući i elektrostatičko pražnjenje
v) instalacije, supstance koje se koriste, procese i njihova moguća međusobna djelovanja i
g) razmjere očekivanih efekata.
(3) Procjena posebnih rizika mora se izvršiti i za mjesta koja su preko otvora povezana ili bi mogla biti povezana sa mjestima u kojima bi mogla nastati eksplozivna atmosfera.

Član 11.

Sa stanovišta procjene posebnih rizika, aktom o procjeni rizika


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: