aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 43. stav 2. Zakona o zaštiti na radu ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 1/08) i člana 58. Zakona o ministarstvima ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 70/02, 33/04, 118/05 i 33/06), ministar rada i boračko-invalidske zaštite i ministar zdravlja i socijalne zaštite donose

PRAVILNIK

O PRETHODNIM I PERIODIČNIM LjEKARSKIM PREGLEDIMA RADNIKA NA RADNIM MJESTIMA SA POVEĆANIM RIZIKOM

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 68 od 23. jula 2008)

Član 1.

(1) Ovim pravilnikom utvrđuju se način, postupak i rokovi obavljanja prethodnih i periodičnih ljekarskih pregleda radnika na radnim mjestima sa povećanim rizikom (u daljem tekstu: radnik).
(2) Prethodne i periodične ljekarske preglede obavlja služba medicine rada.
(3) U postupku obavljanja prethodnog i periodičnog ljekarskog pregleda radnika služba medicine rada koristi podatke iz akta poslodavca o procjeni rizika i o faktorima rizika na radnom mjestu sa povećanim rizikom i posebnom zdravstvenom stanju koje mora imati radnik.

Član 2.

(1) Prethodni ljekarski pregled vrši se radi utvrđivanja i ocijenjivanja da li radnik koji se zapošljava ima potrebnu zdravstvenu sposobnost za rad na radnom mjestu sa povećanim rizikom, odnosno sposobnost radnika za rad na radnom mjestu sa povećanim rizikom ili za upotrebu, odnosno rukovanje određenom opremom za rad u odnosu na faktore rizika utvrđene aktom o procjeni rizika kod poslodavca.
(2) Prethodni ljekarski pregled radnika vrši se:
a) prije početka rada na radnom mjestu sa povećanim rizikom,
b) prije premještaja zaposlenog na radno mjesto sa povećanim rizikom,
v) prilikom svakog utvrđivanja novih rizika na radnom mjestu sa povećanim rizikom na kome radnik radi,
g) ukoliko je radnik raspoređen na radno mjesto sa povećanim rizikom, a imao je prekid u obavljanju poslova na tom radnom mjestu duži od 12 mjeseci i
d) kod promjene tehnologije rada.

Član 3.

(1) Periodični ljekarski pregled vrši se radi praćenja i ocjenjivanja zdravstvenog stanja i utvrđivanja da li je došlo do oštećenja zdravlja izazvanih povećanim profesionalnim rizicima i da li je došlo do oboljenja koja su kontraindikovana za rad u uslovima povećanog profesionalnog rizika, odnosno sposobnosti radnika za obavljanje poslova na radnom mjestu sa povećanim rizikom na kome radnik radi ili za upotrebu, odnosno rukovanje određenom opremom za rad u odnosu na faktore rizika tog radnog mjesta.
(2) Osim u slučajevima iz stava 1. ovog člana poslodavac upućuje radnika na periodični ljekarski pregled i u slučajevima:
a) nakon privremene spriječenosti za rad po osnovu teške povrede na radu,
b) poslije bolesti ili povrede koje nisu u vezi sa radom, ako postoji sumnja na smanjenu radnu sposobnost,
v) nakon težih havarija u procesu rada,
g) ako se pojavi veći broj oboljenja sa istim ili sličnim simptomima ili ako postoji opasnost od epidemije i
d) na lični zahtjev radnika kada osjeti da nije zdravstveno sposoban da obavlja poslove na koje je raspoređen.

Član 4.

(1) Prethodni i periodični ljekarski pregled radnika obuhvata:
a) opšti pregled, bez obzira na vrstu rizika i zdravstvene uslove na radnom mjestu sa povećanim rizikom i
b) specifični pregled, zavisno od rizika i zdravstvenih uslova koje mora da ispunjava radnik na tom radnom mjestu.
(2) Opšti i specifični elementi prethodnih i periodičnih ljekarskih pregleda radnika sadržani su u programima koji se nalaze u prilozimaIiIIi čine sastavni dio ovog pravilnika.

Član 5.

(1) Ako služba medicine rada u postupku ocjenjivanja posebnog zdravstvenog stanja radnika utvrdi da je za ocjenjivanje neophodna prethodna medicinska dokumentacija, može je zahtijevati od ljekara kod koga se radnik liječi.
(2) Ljekar koji liječi radnika dužan je da, u roku od tri dana od dana dobijanja zahtjeva, medicinsku dokumentaciju iz stava 1. ovog člana dostavi službi medicine rada, a služba medicine rada dužna je da primljenu dokumentaciju vrati ljekaru narednog dana od dana njenog prijema.

Član 6.

(1) Služba medicine rada, u postupku vršenja prethodnog ili periodičnog ljekarskog pregleda radnika (u daljem tekstu: ljekarski pregled), može da koristi već postojeće laboratorijske rezultate, koji u momentu vršenja pregleda nisu stariji od mjesec dana.
(2) Ako poslodavac angažuje drugu službu medicine rada, ta služba može, u roku od osam dana od dana angažovanja, podnijeti zahtjev službi medicine rada koja je bila ranije angažovana da joj dostavi originalnu medicinsku dokumentaciju o izvršenim ljekarskim pregledima radnika.
(3) Ranije angažovana služba medicine rada dužna je da novoangažovanoj službi medicine rada traženu dokumentaciju dostavi u roku od 30 dana od dana prijema zahtjeva, kao i da sačuva fotokopije medicinske dokumentacije koju dostavi.

Član 7.

(1) Pri upućivanju radnika na ljekarski pregled poslodavac popunjava Uputnicu za prethodni ljekarski pregled, odnosno Uputnicu za periodični ljekarski pregled.
(2) Poslodavac popunjava uputnicu u dva primjerka i jedan primjerak dostavlja službi medicine rada, a drugi primjerak zadržava za svoje potrebe.

Član 8.

(1) Služba medicine rada obavlja ljekarske preglede u skladu sa ovim pravilnikom i elementima utvrđenim u članu 4. stav 2. ovog pravilnika.
(2) Po završetku periodičnog ljekarskog pregleda grupe radnika koji rade na istim ili sličnim poslovima ili u jednoj tehnološkoj cjelini (više od 20 radnika), zdravstvena organizacija dužna je da u roku od 60 dana dostavi izvještaj sa pokazateljima zdravstvenog stanja pregledane grupe radnika sa prijedlogom mjera prevencije i zaštite zdravlja radnika.

Član 9.

(1) Izvještaj o izvršenom prethodnom ljekarskom pregledu radnika, odnosno izvještaj o izvršenom periodičnom ljekarskom pregledu radnika popunjava služba medicine rada u tri primjerka.
(2) Služba medicine rada u roku od 15 dana od dana izvršenog prethodnog, odnosno periodičnog ljekarskog pregleda dostavlja po jedan primjerak izvještaja poslodavcu i radniku, a jedan primjerak zadržava za svoje potrebe.
(3) Izvještaj o izvršenom prethodnom ljekarskom pregledu radnika sadrži ocjenu da li je radnik zdravstveno sposoban, odnosno da li je zdravstveno sposoban za rad na radnom mjestu sa povećanim rizikom ili za upotrebu rukovanjem određenim sredstvima za rad, da li je privremeno nesposoban i da li je potrebno dodatno ispitivanje ili liječenje.
(4) Izvještaj o periodičnom ljekarskom pregledu radnika, pored činjenica navedenih u stavu 3. ovog člana, sadrži i ocjenu da li postoje oštećenja zdravlja uzrokovana profesionalnim rizicima.

Član 10.

Kada služba medicine rada u postupku prethodnog ili periodičnog ljekarskog pregleda utvrdi poremećaj zdravstvenog stanja radnika, o tome, bez odlaganja, obavještava poslodavca, radnika i njegovog izabranog ljekara.

Član 11.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o uslovima za utvrđivanje radnih mjesta sa posebnim uslovima rada i ljekarskim pregledima radnika na tim radnim mjestima ("Službeni list SRBiH", broj 2/91).

Član 12.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske".

Broj: 11 /01-020-28/08

7. jula 2008. godine, Banja Luka

Ministar zdravlja i socijalne zaštite, dr