aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 55. stav 7. Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/97, 7/02, 70/08 i 48/11), Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na 57. sjednici održanoj 26.7.2012. godine, donosi

PRAVILNIK

O POSTUPKU I KRITERIJIMA ZA UTVRĐIVANjE PRIVREMENE SPRIJEČENOSTI ZA RAD ZBOGb BOLESTI, POVREDE ILI DRUGIH OKOLNOSTI

(Objavljen u "Sl. novinama FBiH", br. 66 od 8. avgusta 2012)

I- OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se način, postupak i dijagnostički i drugi kriterijumi za utvrđivanje privremene spriječenosti za rad osiguranika, zbog bolesti, povrede, njege oboljelog člana porodice ili drugih okolnosti (u daljem tekstu: privremena spriječenost za rad), rokovi trajanja privremene spriječenosti za rad, vršenje nadzora u vezi privremene spriječenosti za rad, kao i druga pitanja u vezi sa privremenom spriječenošću za rad.

Član 2.

Pojmovi koji se koriste u ovom pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. Privremena spriječenost za rad, podrazumijeva odsustvovanje sa posla uposlenika-osiguranika, zbog određenih pojava vezanih za zdravstveno stanje uposlenika ili člana njegove porodice - bolesti, povrede, nesreća na poslu, teža urođena degenerativna stanja i oboljenja djece, odnosno njege člana porodice,
2. Osiguranik - podrazumijeva svako uposleno lice koje je saglasno Zakonu o zdravstvenom osiguranju ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/97, 7/02, 70/08 i 48/11) ostvarilo pravo na obavezno zdravstveno osiguranje,
3. Izabrani porodični doktor medicine podrazumijeva doktora medicine u domu zdravlja, odnosno primarnoj zdravstvenoj zaštiti kojeg je osiguranik izabrao radi ostvarivanja zdravstvene zaštite primarnog nivoa i kod koga ima svoj zdravstveni karton,
4. Ljekarska komisija podrazumijeva stručno tijelo, koje cijeni zdravstveno stanje uposlenika u slučaju duže privremene spriječenosti za rad,
5. Nadležni organ PIO/MIO podrazumijeva Institut za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja.

Član 3.

Pravo na privremenu spriječenost za rad ostvaruju zaposleni osiguranici.
Pravo na privremenu spriječenost za rad ostvaruju i zaposleni osiguranici koji rade u inostranstvu, kada za vrijeme boravka u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija BiH), imaju potrebu za utvrđivanjem privremene spriječenosti za rad.

Član 4.

Privremenu spriječenost za rad utvrđuje izabrani doktor medicine - doktor porodične medicine u zdravstvenoj ustanovi primarne zdravstvene zaštite, odnosno u privatnoj praksi sa kojima nadležni kantonalni zavod zdravstvenog osiguranja ima zaključen ugovor o pružanju zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i Prvostepena Ljekarska komisija.
Privremena spriječenost za rad evidentira se u kartonu osiguranika.

Član 5.

Privremena spriječenost za rad po osnovu bolesti, povrede osiguranika ili njege oboljelog člana porodice osiguranika, utvrđuje se prema Dijagnostičkim kriterijima za ocjenu privremene spriječenosti za rad zbog bolesti, povrede ili drugih okolnosti, kao i Rokovima najdužeg trajanja privremene spriječenosti za rad zbog bolesti, povrede ili drugih okolnosti koji se nalaze u Prilogu 1. i 2. ovog pravilnika i čine njegov sastavni dio.

II- NAČIN I POSTUPAK UTVRĐIVANjA PRIVREMENE SPRIJEČENOSTI ZA RAD

Član 6.

Privremena spriječenost za rad utvrđuje se danom javljanja osiguranika izabranom doktoru. Privremenu spriječenost za rad za prvih 42 dana spriječenosti za rad, utvrđuje izabrani porodični doktor medicine, (u daljem tekstu: izabrani doktor).
Privremenu spriječenost za rad preko 42 dana utvrđuje Prvostepena ljekarska komisija, imenovana od strane direktora zdravstvene ustanove primarne zdravstvene zaštite, odnosno medicine rada, sa kojom nadležni kantonalni zavod zdravstvenog osiguranja ima zaključen ugovor o obezbjeđenju zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Prvostepena ljekarska komisija (u daljem tekstu: Ljekarska komisija), ima tri (3) člana od kojih najmanje jedan (1) treba da je ljekar specijalista medicine rada.

Član 7.

Privremena spriječenost za rad utvrđuje se: anamnezom, radnom anamnezom i pregledom osiguranika, uvidom u medicinsku i drugu dokumentaciju osiguranika ili člana porodice kojemu je potrebna njega i davanjem nalaza, ocjene i mišljenja o zdravstvenoj sposobnosti osiguranika, odnosno opravdanosti njege člana porodice.

Član 8.

Ako početak privremene spriječenosti za rad utvrdi doktor koji nije ovlašten u smislu člana 6. ovog pravilnika, dužan je da osiguranika sa svojim izvještajem, nalazom i mišljenjem, kao i potrebnom medicinskom dokumentacijom najkasnije, u roku do tri (3) dana, uputi njegovom izabranom doktoru.
Osiguranik je u obavezi da se u naznačenom roku do tri (3) dana, od dana upućivanja doktora iz stava 1. ovog člana, javi svom izabranom doktoru i dostavi potrebnu medicinsku dokumentaciju, radi postupka dalje ocjene opravdanosti privremene spriječenosti za rad.
Izabrani doktor, nakon pregleda osiguranika i uvida u medicinsku dokumentaciju, cijeni osnovanost potrebe osiguranika za daljom privremenom spriječenošću za rad, te određuje dužinu trajanja dalje privremene spriječenosti za rad.

Član 9.

Ako izabrani doktor ocijeni da postoji potreba za privremenom spriječenošću za rad dužom od 42. dana, osiguraniku izdaje Uputu za Ljekarsku komisiju, na propisanom obrascu, a koji se nalazi u Prilogu broj 4. ovog pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Uz Uputu iz stava 1. ovog člana, izabrani doktor osiguraniku daje izvještaj sa nalazom i mišljenjem o potrebi za daljom privremenom spriječenošću za rad, kao i medicinsku dokumentaciju o dotadašnjem toku liječenja.
Uput i izvještaj izabranog doktora iz stava 2. ovog člana, sa potrebnom medicinskom dokumentacijom, osiguranik dostavlja Ljekarskoj komisiji, prije isteka posljednjeg dana privremene spriječenosti za rad koju je odobrio izabrani doktor, a izuzetno zbog opravdanih okolnosti, najkasnije u roku od dva (2) dana, nakon isteka odobrene privremene spriječenosti za rad.

Član 10.

Izuzetno od odredbe člana 9. stav 1. ovog pravilnika, u slučajevima privremene spriječenosti za rad u slučaju komplikacija u toku trudnoće ili porođaja, izabrani doktor utvrđuje privremenu spriječenost za rad i u trajanju dužem od 42 dana, a na osnovu nalaza, mišljenja i preporuke ljekara specijaliste ginekologa koji vodi trudnoću, odnosno otpusnice iz bolnice nakon porođaja.

Član 11.

U slučaju kada privremena spriječenost za rad, traje neprekidno ili sa prekidima ukupno 12 mjeseci za istu bolest u toku dvije (2) kalendarske godine, izabrani doktor je obavezan osiguranika uputiti radi ocjene radne sposobnosti i invalidnosti Institutu za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja.

Član 12.

Ako potreba za privremenom spriječenošću za rad nastupi narednog dana od dana zaključivanja privremene spriječenosti za rad od strane Ljekarske komisije, izabrani doktor dužan je da osiguranika ponovo uputi Ljekarskoj komisiji radi ocjene potrebe za daljom privremenom spriječenošću za rad.

Član 13.

Ljekarska komisija u obrazac nalaza i mišljenja unosi:
- prvi dan privremene spriječenosti za rad koji je utvrdio izabrani doktor;
- dan kad je osiguranik dužan da se ponovo javi Ljekarskoj komisiji radi ocjene potrebe za daljom privremenom spriječenošću za rad;
- posljednji dan privremene spriječenosti za rad.
U slučaju da privremena spriječenost za rad traje duže od 60 dana, računajući od prvog dana privremene