aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 27. stav 2. i člana 34. Zakona o zemljišnim knjigama Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 58/02), federalni ministar pravde, donosi

PRAVILNIK

O POSTUPANjU U ZEMLjIŠNOKNjIŽNIM STVARIMA

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 5 od 10 februara 2003, 80/11)

Prvi dio: Opće odredbe

Predmet regulisanja

Član 1.

Ovim pravilnikom se bliže propisuju pitanja u vezi sa radom zemljišnoknjižnog ureda i to: izgledom i čuvanjem zemljišnih knjiga, postupkom upisa, izlaganja i utvrđivanja prava, podacima o nosiocima prava, međusobnom saradnjom zemljišnoknjižnih ureda i službi nadležnih za poslove katastra i dr.

Naziv zemljišnoknjižnog ureda, pečat i štambilj

Član 2.

(1) Zemljišnoknjižni ured nosi naziv i koristi pečat i štambilj suda kojem pripada.
(2) Na rad zemljišnoknjižnog ureda shodno se primjenjuju odredbe poslovnika o radu suda, osim ako ovim pravilnikom nije drugačije propisano.

Podjela poslova

Član 3.

Rukovodilac zemljišnoknjižnog ureda vrši podjelu zemljišnoknjižnih poslova između zemljišnoknjižnih referenata i ostalih zaposlenih i stara se o blagovremenom i urednom izvršavanju svih poslova i zadataka zemljišnoknjižnog ureda.

Rukovanje zemljišnom knjigom

Član 4.

Zemljišnom knjigom može rukovati samo zemljišnoknjižni referent i osoba koju ovlasti rukovodilac zemljišnoknjižnog ureda.

Drugi dio: Izgled i sadržaj zemljišne knjige

Vanjski izgled zemljišnih knjiga

Član 5.

(1) Glavna knjiga se vodi za jednu katastarsku općinu. Zemljišnoknjižni ulošci jedne katastarske općine čine jednu glavnu knjigu. Glavna knjiga se sastoji iz jednog ili više svezaka. U slučaju potrebe za svaku će se glavnu knjigu osnovati doknadni svesci.
(2) Zemljišnoknjižni ulošci se trajno uvezuju u sveske. Svaki svezak počinje sa naslovnim listom, koji sadrži naziv suda, katastarsku općinu i broj sveska.
(3) Pored podataka iz stava 2. ovog člana naslovni list sadrži zabilješku o broju uložaka i broju stranica sveska. Zabilješka se sastavlja u obliku tekuće liste i mora sadržavati datum sastavljanja i štambilj suda, te mora biti potpisana od strane rukovodioca zemljišnoknjižnog ureda.
(4) Na hrbatu svakog sveska stavlja se pločica (naljepnica) na kojoj se navodi katastarska općina, broj sveska i brojevi u njemu sadržanih uložaka.
(5) Kada se otvori novi zemljišnoknjižni svezak, svi njegovi listovi u cijelom svesku moraju biti označeni tekućim brojevima u gornjem desnom uglu.
(6) Izuzetno od odredbe stava 1 ovog člana zemljišna knjiga može biti vođena u pojedinačnim sveskama sa stranicama koje se mogu vaditi (sistem slobodnih listova). Broj pojedinih stranica pojedinih odjeljaka treba da bude potvrđen na omotu pojedinačne sveske.

Čuvanje zemljišnih knjiga

Član 6.

(1) Zemljišne knjige se čuvaju u sigurnim prostorijama prostorno odvojene od zbirke isprava. One moraju biti zaštićene od vlage, toplote i drugih štetnih uticaja. Ukoliko su zemljišne knjige dijelom ili u cijelosti pohranjene u bazama podataka, moraju se poduzeti odgovarajuće mjere za zaštitu nosača podataka.
(2) Prostorija određena za čuvanje zemljišnih knjiga smije u toku radnog vremena biti pristupačna samo preko prostorije u kojoj se neprekidno nalaze službenici zemljišnoknjižnog ureda ili mora biti stalno zaključana.
(3) Zemljišne knjige se ne smiju iznijeti iz zemljišnoknjižnog ureda, osim u opravdanom slučaju po odobrenju predsjednika suda.
(4) Zatvoreni zemljišnoknjižni ulošci (član 13. stav 2) se moraju čuvati kao i zemljišne knjige.

Treći dio: Zemljišnoknjižni uložak

Izgled zemljišnoknjižnog uloška

Član 7.

(1) Zemljišnoknjižni uložak se sastoji iz naslova i tri odjeljka A, B i C. Naslov sadrži: naziv suda koji vodi zemljišnu knjigu, katastarsku općinu i broj zemljišnoknjižnog uloška. Odjeljci se sastoje od listova koji mogu obuhvatiti jednu ili više strana, a svaki od listova se mora označiti brojem zemljišnoknjižnog uloška i odgovarajućim slovima: A Popisni listI. dio; A UpisiII. dio; B Vlasnički list ili C Tereti. Odjeljak A se sastoji od dva dijela (prvi dio Popisni list i drugi dio Upisi).
(2) U zemljišnoknjižni uložak upisuje se samo jedno zemljišnoknjižno tijelo.
(3) Više katastarskih parcela koje u istoj katastarskoj općini pripadaju istom vlasniku ili suvlasniku spojiće se u jedno zemljišnoknjižno tijelo ako nisu različito opterećene i ako u pogledu ograničenja vlasništva nema nikakve razlike.

Popisni list

Član 8.

(1) U A Popisni list se upisuje:
1. svi sastavni dijelovi zemljišnoknjižnog tijela: broj, naziv, kultura i površina katastarske parcele,
2. stvarna prava koja postoje u korist zemljišno-knjižnog tijela kao i promjene tih prava. Prvi dio popisnog lista obuhvata natpis katastarske općine, broj zemljišnoknjižnog uloška i sastavne dijelove zemljišnoknjižnog tijela po rednim brojevima i prema broju koji katastarska čestica ima u katastru zemljišta. U drugi dio se provode upisi kojim će se učiniti vidljvim svaka promjena sadržaja A popisnog lista, otpisi i pripisi, potom će se učiniti vidljivim služnosti i realni tereti, ako se radi o povlasnom dobru.
(2) U slučaju da se katastarska čestica (parcela) otpisuje iz zemljišnoknjižnog uloška, podvući će se dotični upis u prvom dijelu A popisnog lista crvenom bojom ili na drugi pogodan način označiti kao brisan, ukoliko se zemljišna knjiga vodi elektronskim putem.
(3) U slučaju da se katastarska čestica zemljišnoknjižnom tijelu pripisuje, upisaće se u prvom dijelu A popisnog lista pod rednim brojem koji neposredno slijedi iza rednog broja posljednjeg upisa.
(4) U slučaju iz st. 2. i 3. ovog člana naznačava se broj zemljišnoknjižnog uloška u koji je parcela upisana ili pripisana odnosno iz kojeg je otpisana.

Vlasnički list

Član 9.

U B vlasnički list se upisuje:
1. pravni osnov upisa,
2. ime vlasnika, suvlasnika ili nosioca prava zajedničkog vlasništva,
3. pravo vlasništva, suvlasništva ili zajedničkog vlasništva sa pripadajućim dijelovima,
4. upisi ograničenja koja se odnose na osobu vlasnika u pogledu raspolaganja zemljišnoknjižnim tijelom ili suvlasničkim dijelom (maloljetstvo, oduzimanje poslovne sposobnosti, otvaranje stečaja, privremene mjere i sl.).

Teretni list

Član 10.

(1) U C teretni list se upisuje:
1. pravni osnov upisa,
2. sva stvarna prava kojima je zemljišnoknjižno tijelo opterećeno i zabilježbe koje se odnose na ta opterećenja ili idealni dio nekog suvlasnika, prava stečena na ovim pravima, pravo otkupa, pravo preče kupovine, pravo najma i zakupa, ograničenje raspolaganja zemljišnoknjižnim tijelom ili suvlasničkim dijelom kojem je podvrgnut svagdašnji vlasnik opterećenog dobra,
3. koncesije, ukoliko je zemljišnoknjižno tijelo u vlasništvu države.
(2) Kad se upisuju služnosti ili realni tereti, oni će se vidljivim učiniti i u A popisnom listu povlasnog dobra.
(3) U B vlasničkom listu mogu se učiniti vidljivim ograničenja upisana u C listu.

Iskaz nekretnina

Član 11.

(1) Nekretnine u općoj upotrebi upisuju se u posebne zemljišnoknjižne uloške (iskaz nekretnina).
(2) Iskaz nekretnina sastoji se samo iz A popisnog lista.
(3) Kod elektronskog vođenja zemljišne knjige za upis nekretnina iz stava 1 ovog člana koristiće se obrazac lista A.

Obrasci za upis

Član 12.

Obrasci za upise prema čl. 8. do 10. ovog pravilnika odgovaraju dosada korištenim obrascima za popisni list, vlasnički list i teretni list. Obrasci se nalaze u prilogu ovog pravilnika i čine njegov sastavni dio.

Četvrti dio: Postupak uspostavljanja

Uspostavljanje zemljišnoknjižnih uložaka

Član 13.

(1) Za neku nekretninu ili pravo izjednačeno sa nekretninom zemljišnoknjižni uložak, ukoliko do sada nije bio uspostavljen ili je zemljišna knjiga bila uništena, uspostavlja se po službenoj dužnosti ili na zahtjev zainteresirane osobe.
(2) Uspostavljanje na osnovu zahtjeva vrši se prioritetno u odnosu na uspostavljanje po službenoj dužnosti, osim u slučaju ako je uspostavljanje po službenoj dužnosti potrebno u okviru obavljanja uspostave na osnovu zahtjeva. Obrada zahtjeva vrši se prema redoslijedu njihovog prijema.

Katastarske informacije

Član 14.

U slučaju da treba da bude uspostavljen novi zemljišnoknjižni uložak, zemljišnoknjižni ured će od općinskog organa koji vodi katastar zahtijevati da mu dostavi ovjereni izvod iz katastra nekretnina. Ukoliko je tamo već proveden postupak za utvrđivanje vlasništva, isprave i zapisnici relevantni za taj postupak se dostavljaju takođe zemljišnoknjižnom uredu radi izlaganja i utvrđivanja vlasničkih odnosa.

Načelo provjere i istraživanja po službenoj dužnosti

Član 15.

U cilju utvrđivanja prava vlasništva na nekretnini odnosno postojanja prava izjednačenog sa nekretninom zemljišnoknjižni ured će po službenoj dužnosti poduzeti potrebne provjere i istraživanja i pribaviti odgovarajuće dokaze.

Najava uspostavljanja

Član 16.

Zemljišnoknjižni sud će putem javnog oglasa objavljenog u sredstvima javnog informisanja i na oglasnoj ploči suda najaviti da predstoji uspostava zemljišnoknjižnog uloška. Tom prilikom se mora navesti:
a) najava predstojeće uspostave