Na osnovu člana 270. stav 1. tačka a) Zakona o tržištu vrijednosnih papira ("Službene novine Federacije BiH", broj 85/08), člana 11. tačka 1. i člana 12. stav 1. tačka 3. i 23., a u vezi sa članom 13. Zakona o Komisiji za vrijednosne papire ("Službene novine Federacije BiH", broj 39/98, 36/99 i 33/04), Komisija za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine, na 230. sjednici održanoj 10. marta 2009. godine, donijela je
PRAVILNIK
O POSEBNIM POSLOVIMA I OGRANIČENjIMA PROMETA VRIJEDNOSNIH PAPIRA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 18 od 25 marta 2009)
I. OPĆA ODREDBA
Član 1.
Ovim Pravilnikom bliže se uređuje način zaključivanja i obavezni elementi ugovora kojim se ustanovljava pravo plodouživanja, otkupa i pravo preče kupovine vrijednosnih papira, kao i ograničenja prometa vrijednosnih papira.
II. PLODOUŽIVANjE
Član 2.
(1) Plodouživanje na vrijednosnom papiru je pravo trećeg lica na isplatu dividende, odnosno drugog prava iz vrijednosnog papira.
(2) Pravo plodouživanja na vrijednosnom papiru može se prenijeti na treće lice posebnim ugovorom ili drugim ugovorom koji zaključe u vezi s nekim pravnim poslom, vlasnik vrijednosnog papira i treće lice na koje se ovo pravo prenosi.
Član 3.
Plodouživanje se može ustanoviti na svim vrijednosnim papirima iz Zakona o tržištu vrijednosnih papira (u daljnjem tekstu: ZTVP).
Član 4.
Ugovor kojim se pravo plodouživanja prenosi na treće lice mora biti zaključen u pisanoj formi, bez obzira da li se radi o posebnom ugovoru ili drugom ugovoru iz člana 2. stav 2. ovog Pravilnika.
Član 5.
Ugovorom iz člana 2. stav 2. ovog Pravilnika uređuje se naročito:
a) obim plodouživanja i eventualna ograničenja isključenjem određenih koristi, uz navod podataka o emitentu i vrijednosnim papirima koji su predmet ugovora;
b) obaveze vlasnika vrijednosnih papira i prava i obaveze plodouživaoca;
c) trajanje plodouživanja;
d) prestanak plodouživanja osim protekom roka na koje je prenijeto plodouživanje ugovorom;
e) drugo u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom.
Član 6.
Plodouživalac je dužan da obavijesti vlasnika vrijednosnog papira bez odlaganja o pokušaju uzurpiranja prava od strane nekog trećeg, kao i o svakom događaju koji je od uticaja na nominalnu vrijednost vrijednosnih papira.
Član 7.
(1) Vlasnik vrijednosnog papira je dužan da plodouživaocu dopusti uživanje prava, ali ne i da mu to uživanje organizuje i nema nikakve pozitivne obaveze prema plodouživaocu.
(2) U slučaju povrede prava plodouživanja plodouživalac može tražiti sudsku zaštitu kako protiv vlasnika vrijednosnog papira tako i protiv bilo kojeg trećeg lica.
Član 8.
Razlozi za prestanak plodouživanja, pored slučajeva predviđenih zakonom, su:
a) sporazum između vlasnika vrijednosnog papira i plodouživaoca;
b) odricanje od strane plodouživaoca kao jednostranim pravnim poslom, za koje nije potreban pristanak vlasnika vrijednosnog papira, s tim što plodouživaočevi povjerioci mogu tražiti poništenje odricanja koje je izvršeno na njihovu štetu;
c) ako se vlasnik vrijednosnog papira protivi vršenju plodouživanja, a plodouživalac svoje pravo ne vrši tri uzastopne godine;
d) prestanak pravne egzistencije vrijednosnog papira u skladu sa zakonom, izuzev u slučaju zamjene vrijednosnih papira iz člana 55. ZTVP- a i statusne promjene emitenta, s tim da ukoliko prestane pravna egzistencija vrijednosnog papira samo djelimično plodouživanje ne prestaje, a ukoliko su vrijednosni papiri bili osigurani ili je prestanak pravne egzistencije posljedica građanskopravne odgovornosti, plodouživanje se produžava na sumi osiguranja, odnosno na iznosu koji je isplaćen na ime naknade štete, što važi i za bilo koju drugu isplatu vrijednosnog papira kojem prestane pravna egzistencija ili prelazi na novog vlasnika;
e) konsolidacija, odnosno ukoliko je plodouživalac stekao vlasništvo na svim vrijednosnim papirima koji su predmet plodouživanja.
III. PRAVO OTKUPA
Član 9.
(1) Obaveznik kod prava otkupa za prodaju vrijednosnih papira može biti samo banka, a imalac prava otkupa može biti bilo koje pravno ili fizičko lice.
(2) Registar vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Registar) ne može izvršiti bilo koji prijenos vrijednosnih papira koji je protivan ZTVP- u, drugim zakonima ili stavu 1. ovog člana.
Član 10.
(1) Ugovor kojim se ustanovljava pravo otkupa mora biti sačinjen u pisanoj formi.
(2) Ugovorom iz stava 1. ovog člana uređuje se naročito:
a) prijenos vlasništva na vrijednosnim papirima i plaćanje ugovorene cijene, uz navod podataka o emitentu i vrijednosnim papirima koji su predmet ugovora;
b) kamata,
c) pravo namargin call(pravo jedne ugovorne strane da od druge ugovorne strane traži usklađivanje odnosa "vrijednosni papiri-novac", u slučajevima promjene vrijednosti vrijednosnih papira: pravo poziva na izjednačavanje odnosno usaglašavanje);
d) pravo supstitucije;
e) prijeboj;
f) u skladu sa zakonom i drugim propisima.
Član 11.
(1) Model ugovora iz člana 10. ovog pravilnika daje se u prilogu pravilnika koji predstavlja njegov sastavni dio.
(2) Ugovorne strane mogu i drugačije urediti svoje odnose u vezi sa pravom otkupa u odnosu na predviđeno modelom ugovora iz stava 1. ovog člana, ali ne protivno zakonu i drugim propisima, kao i prirodi i svrsi ovog ugovora.
IV. PRAVO PREČE KUPOVINE
Član 12.
Pravo preče kupovine, osim u slučajevima predviđenim zakonom i drugim propisima, može se ustanoviti posebnim ili drugim ugovorom koji zaključe u vezi s nekim pravnim poslom vlasnik vrijednosnog papira i treće lice na koje se ovo pravo prenosi.
Član 13.
Ugovor iz člana 12. ovog pravilnika mora biti zaključen u pisanoj formi.
Član 14.
Ugovorom iz člana 12. ovog pravilnika uređuje se naročito:
a) dejstvo prava preče kupovine, uz navod podataka o emitentu i vrijednosnim papirima koji su predmet ugovora,
b) očitovanja vlasnika o namjeravanoj ponudi vrijednosnih papira,
c) rok za izjašnjavanje imaoca prava preče kupovine o ponudi koji ne može biti duži od 30 dana,
d) uslovi za kupovinu,
e) drugo predviđeno zakonom i drugim propisima.
Član 15.
(1) Pravo preče kupovine ne može se prenijeti niti naslijediti.
(2) Ugovorom se može predvidjeti rok trajanja prava preče kupovine s tim što on ne može biti duži od zakonskog.
V. OGRANIČENjA PROMETA VRIJEDNOSNIH PAPIRA
Član 16.
(1) Komisija za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine može ograničiti promet vrijednosnih papira u svim slučajevima predviđenim zakonom i svojim općim aktima.
(2) Emitent može ograničiti promet vrijednosnih papira samo u slučajevima predviđenim statutom, u skladu sa zakonom.
(3) Registar ne može izvršiti upis ograničenja prometa vrijednosnih papira koji je protivan stavu 2. ovog člana.
VI. ZAVRŠNA ODREDBA
Član 17.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".
Broj 01-02-871/09
10. marta 2009. godine
Predsjednik Komisije za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine Mr. Hasan Ćelam, s. r.
PRILOG
PRAVILNIKU O POSEBNIM POSLOVIMA I OGRANIČENjIMA PROMETA VRIJEDNOSNIH PAPIRA OKVIRNI UGOVOR O PRAVU OTKUPA VRIJEDNOSNIH PAPIRA (OKVIRNI UGOVOR O REOTKUPU- REPO UGOVOR)
zaključen dana..........2000.g.
(u daljnjem tekstu:"Ugovor") između:
(u daljnjem tekstu:"Ugovorna strana A") i
(u daljnjem tekstu:"Ugovorna strana B")
(u daljnjem tekstu zajednički:"Ugovorne strane")
I. Opće odredbe
Član 1.
1.1. Ugovorne strane su saglasne da će povremeno zaključivati transakcije u kojima je jedna ugovorna strana (u daljem tekstu:"Prodavač") saglasna da će drugoj ugovornoj strani (u daljnjem tekstu:"Kupac") prodavati vrijednosne papire, pri čemu se Kupac obavezuje isplatiti Prodavcu kupovnu cijenu. Ugovorne strane također su saglasne da će istovremeno, prilikom ugovaranja prodaje vrijednosnih papira od strane Prodavca Kupcu, ugovoriti povratnu kupovinu istih ili ekvivalentnih vrijednosnih papira od strane Kupca prema Prodavcu i to na tačno određeni dan ili do opoziva pojedine transakcije na budući dan koji će biti naknadno određen, uz istovremeno plaćanje reotkupne cijene od strane Prodavca Kupcu (u daljnjem tekstu:"Transakcije").
1.2. Ugovorne strane nisu u obavezi zaključivati Transakcije koje su predmet ovog Ugovora, već o istome odlučuju ovisno o svojim potrebama, te procjeni kretanja finansijskih i drugih pokazatelja na finansijskom tržištu.
Član 2.
2.1 Pod "Transakcijom" u smislu odredbi ovoga Ugovora smatrat će se sve transakcije reotkupa vrijednosnih papira (u daljnjem tekstu:"repo transakcije", "repo") i transakcije kupovine i