aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 252. tačka 13., a u vezi sa članom 177. stav (10) Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 6/06, 75/06, 44/07, 84/09 i 48/10), ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, u saradnji sa organima nadležnim za obrazovanje, donosi

PRAVILNIK

O OSPOSOBLjAVANjU ZA VOZAČA MOTORNIH VOZILA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 46 od 12 juna 2012)

I. OPĆE ODREDBE

(Predmet)

Član 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti, način i vrijeme trajanja osposobljavanja kandidata za vozače motornih vozila, uvjeti i način rada autoškola i obrazovnih ustanova u procesu osposobljavanja, obilježavanje vozila kojima se obavlja osposobljavanje vozača, minimum opreme kojom raspolažu autoškole, program osposobljavanja kandidata, dokumentacija i evidencija koju vode autoškole i nadležni organi.

(Nadležnost)

Član 2.

(1) Osposobljavanje za vozača motornih vozila iz teoretskog i praktičnog dijela obavljaju autoškole i obrazovne ustanove u procesu redovnog obrazovanja učenika prema obrazovnom školskom programu za profesonalne vozače, u skladu sa Zakonom o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: Zakon) i ovim Pravilnikom.
(2) Osposobljavanje kandidata za vozača motornih vozila iz prve pomoći obavlja Crveni krst/križ u Bosni i Hercegovini.

II. OSPOSOBLjAVANjE ZA VOZAČA MOTORNIH VOZILA

(Pristup osposobljavanju)

Član 3.

(1) Osposobljavanju za vozača motornih vozila može pristupiti osoba (u daljem tekstu: kandidat) koja:
a) ima godine života propisane Zakonom, za pojedine kategorije i potkategorije motornih vozila,
b) je zdravstveno sposobno za rješavanje ispitnih testova i upravljanje vozilom odgovarajuće kategorije ili potkategorije, a što se dokazuje ljekarskim uvjerenjem koje ne smije biti starije od godinu dana,
c) ima bosanskohercegovačko državljanstvo, prijavljeno prebivalište ili boravak u Bosni i Hercegovini, kao i strani državljanin koji u Bosni i Hercegovini ima odobren stalni ili privremeni boravak na period ne kraći od šest mjeseci,
d) ispunjava i druge uvjete propisane za određenu kategoriju ili potkategoriju.
(2) U slučaju osposobljavanja za stjecanje prava upravljanja motornim vozilom za kategorije utvrđene članom 184. stav (2) tač. 3. i 4. Zakona kandidat je dužan, prilikom prijave za osposobljavanje za vozača motornog vozila, dostaviti na uvid važeću vozačku dozvolu i priložiti njenu fotokopiju.

(Program osposobljavanja)

Član 4.

(1) Osposobljavanje za vozača motornih vozila (u daljem tekstu: osposobljavanje) obuhvata:
a) poznavanje propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama, sa osnovama poznavanja motornih vozila,
b) program prve pomoći osobama povrijeđenim u saobraćajnoj nezgodi i
c) upravljanje motornim vozilom.
(2) Osposobljavanje iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama i osposobljavanje iz upravljanja motornim vozilom obavlja se na osnovu Programa osposobljavanja kandidata za vozača koji je dat u Prilogu broj 1. i čini sastavni dio ovog Pravilnika.

(Ugovor o osposobljavanju)

Član 5.

Prava i obaveze autoškole i kandidata uređuju se ugovorom u pisanom obliku, koji ima slijedeće osnovne elemente:
a) prava i obaveze autoškole, u cilju osiguranja kvalitetnog osposobljavanja kandidata,
b) pravo i obavezu kandidata, u skladu sa Programom osposobljavanja kandidata za vozača, s pravom promjene autoškole i mogućnosti odustajanja kandidata od obuke,
c) definiranu cijenu nastavnog časa za pojedini nastavni predmet, korištenje vozila na ispitu, te drugih usluga koje autoškola pruža,
d) trajanje osposobljavanja,
e) način raskida ugovora,
f) način rješavanja sporova,
g) nadležnost suda u slučaju spora.

(Osposobljavanje iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama)

Član 6.

(1) Osposobljavanje počinje obukom iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama, sa osnovama poznavanja motornih i priključnih vozila.
(2) Nastavni čas iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama traje 45 minuta. Kandidat u toku jednog dana može imati najviše četiri nastavna časa.
(3) Predavač teoretske nastave je prije nastavnog časa dužan izvršiti pripremu za čas u trajanju od najmanje 10 minuta.
(4) Nastava iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama može se izvoditi istovremeno sa najviše 30 kandidata u jednoj grupi.
(5) Autoškola je obavezna prije početka izvođenja teoretske nastave, za svaku formiranu grupu, organu nadležnom za obrazovanje dostaviti raspored izvođenja teoretske nastave koji sadrži podatke o imenima kandidata, kategorije za koju se kandidat osposobljava, datum i vrijeme izvođenja nastave, najkasnije prije započinjanja teoretske nastave na obrascu datom u Prilogu broj 2. koji čini sastavni dio ovog Pravilnika.

(Trajanje osposobljavanja iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama)

Član 7.

Broj nastavnih časova osposobljavanja iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama utvrđuje se kako slijedi:
TABELA

(Osposobljavanje iz Prve pomoći)

Član 8.

Osposobljavanje iz Prve pomoći može se izvoditi za vrijeme trajanja osposobljavanja iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama.

(Osposobljavanje iz upravljanja motornim vozilom)

Član 9.

(1) Osposobljavanju iz upravljanja motornim vozilom može pristupiti osoba koja položi ispit iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama i ispit iz pružanja prve pomoći.
(2) Nastavni čas iz upravljanja motornim vozilom traje 45 minuta, a nastavni blok čas traje 90 minuta. Kandidat u toku jednog dana može imati najviše dva nastavna časa ili jedan nastavni blok čas.
(3) Instruktor vožnje je prije nastavnog časa ili blok časa dužan izvršiti pripremu za čas u trajanju od najmanje 15 minuta.
(4) Prva četiri časa osposobljavanja izvode se na poligonu ili na cesti sa manjom frekvencijom saobraćaja, kojeg odredi nadležni organ općine, nakon čega se osposobljavanje vrši na javnoj cesti.
(5) Instruktor vožnje za vrijeme osposobljavanja kandidata obavlja obuku samo sa jednim kandidatom u vozilu.
(6) Za vrijeme obuke u vozilu, pored kandidata i instruktora vožnje, može se nalaziti i vlasnik autoškole ili osoba ovlaštena za nadzor nad radom autoškole.

(Osposobljavanje iz upravljanja motornim vozilom A kategorije i A1 potkategorije)

Član 10.

(1) Instruktor vožnje za vrijeme osposobljavanja kandidata za kategoriju A i potkategoriju A1 daje uputstva kandidatu uz pomoć uređaja za komunikaciju na daljinu (komunikator).
(2) Kandidat za vozača potkategorije A1 i kategorije A, za vrijeme osposobljavanja na javnoj cesti, mora na sebi imati prsluk reflektirajuće boje sa bijelim slovom "L" u plavom polju i na glavi nositi zaštitnu kacigu.

(Trajanje osposobljavanja iz upravljanja motornim vozilom)

Član 11.

Broj sati osposobljavanja iz upravljanja motornim vozilom utvrđuje se kako slijedi:
TABELA

(Potvrda o završenom osposobljavanju)

Član 12.

(1) O završenom osposobljavanju iz poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na cestama, autoškola kandidatu izdaje potvrdu na obrascu koji je dat u Prilogu broj 3. i čini sastavni dio ovog Pravilnika.
(2) O završenom osposobljavanju iz upravljanja motornim vozilom autoškola izdaje potvrdu na obrascu koji je dat u Prilogu broj 4. i čini sastavni dio ovog Pravilnika.

(Dopunski časovi i dodatno osposobljavanje)

Član 13.

(1) Na zahtjev kandidata koji je završio osposobljavanje iz upravljanja motornim vozilom, autoškola organizira dopunske časove osposobljavanja iz upravljanja motornim vozilom, na način utvrđen ovim Pravilnikom, a za što se izdaje potvrda data u Prilogu broj 5. koji čini sastavni dio ovog Pravilnika.
(2) Na zahtjev vozača, autoškola može organizirati i sprovoditi dodatno osposobljavanje za kategoriju ili potkategoriju koju vozač