Temeljem članka 53. stavak 2. i članka 54. stavak 2. Zakona o osnovnom školstvu ("Narodne novine Županije Posavske" broj 3/97 i 6/97), Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa Županije Posavske, donosi
PRAVILNIK
o osnovnoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama u razvoju
(Objavljeno u "Nar. novinama Županije Posavske", br. 4 od 06 jula 1998)
Članak 1.
Ovim pravilnikom uređuju se oblici integracije učenika s teškoćama u razvoju u osnovne škole, kriteriji prema kojima općinski organ uprave nadležan za poslove školstva, utvrđuje i način osnivanja odgojno-obrazovnih grupa i razrednih odjela u kojima su integrirani učenici s teškoćama u razvoju i školovanje učenika s teškoćama u razvoju u posebnim školama, organizacijama socijalne skrbi i drugim organizacijama.
Orijentacijska lista vrsta i stupnjeva teškoća u razvoju sastavni je dio ovog pravilnika (prilog 1.)
I. ŠKOLOVANjE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU U REDOVNOJ ŠKOLI
Članak 2.
Osnovno školovanje učenika s lakšim teškoćama u razvoju provodi se u osnovnoj školi prema organizacijskim oblicima koji osiguravaju potpunu ili djelomičnu integraciju.
Članak 3.
Općinski organ uprave nadležan za poslove školstva utvrdit će osnovne škole u kojima će se realizirati i oblici integracije iz članka 2. ovog pravilnika.
Članak 4.
Potpuna odgojno-obrazovna integracija ostvaruje se uključivanjem učenika s lakšim teškoćama u razvoju u razredni odjel osnovne škole, u pravilu odI. doIV. razreda.
U razredni odjel mogu se uključiti do tri učenika s teškoćama u razvoju, a takav odjel ne može imati sveukupno više od 25 učenika.
Učenik s teškoćama u razvoju iz stavka 1. ovoga članaka svladava redovne i prilagođene nastavne programe individualiziranim postupcima i posebnom dodatnom pomoći defektologa odgovarajuće specijalnosti.
Članak 5.
Prilagođeni program iz članka 4. ovog pravilnika je program primjeren osnovnim karakteristikama teškoće u djeteta, a u pravilu pretpostavlja smanjivanje intenziteta i ekstenziteta pri izboru nastavnih sadržaja obogaćenih specifičnim metodama.
Prilagođeni program izrađuje učitelj u suradnji s defektologom odgovarajuće specijalnosti.
Posebna dodatna pomoć iz članka 4. ovog pravilnika ostvaruje se u posebno opremljenom prostoru u školi, s defektologom odgovarajuće specijalnosti i trajnim i povremenim uključivanjem u rehabilitacijske programe specijaliziranih organizacija.
Članak 6.
Za učenike sa senzoričkim i motoričkim oštećenjima (vida i sluha, tjelesna oštećenja sa cerebralnom paralizom) koji su integrirani na način iz članka 4. ovoga pravilnika, organizira se produženi stručni postupak ovisno stupnju oštećenja u djeteta.
Produženi stručni postupak organizira se u posebnim odgojno-obrazovnim grupama nakon redovite nastave, a ostvaruju ga defektolozi odgovarajuće specijalnosti.
Program produženog stručnog postupka sasatavni je dio prilagođenog programa i posebnog programa prema vrsti i stupnju teškoća u razvoju. Te programe donosi Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Članak 7.
Za učenike na stupnju lake mentalne retardacije organizira se i djelomična integracija u posebnim odgojno-obrazovnim grupama.
U posebnoj odgojno-obrazovnoj grupi učenici iz stavka 1. ovog članka svladavaju dijelove nastavnog programa, a preostali program u matičnom razrednom odjelu.
Dijelove nastavnog programa koje učenici iz stavka 1. ovog članka ne mogu svladati, svladavaju prema posebnom nastavnom planu i programu za učenike s lakom mentalnom retardacijom, a preostali program u matičnom razrednom odjelu uz maksimalnu individualizaciju.
Članak 8.
Rad u odgojno-obrazovnim grupama iz članka 7. ovog pravilnika realizira se u specijaliziranoj učionici s primjerenom opremom prema pedagoškom standardu.
Program u posebnoj odgojno-obrazovnoj grupi iz članka 7. ovog pravilnika ostvaruju defektolozi odgovarajuće specijalnosti, a dijelove programa u matičnom razrednom odjelu učitelji.
Rehabilitacijske programe, koji su sastavni dio posebnog nastavnog plana i programa za učenike s lakom mantalnom retardacijom iz članka 7. ovog pravilnika, ostvaruju defektolozi odgovarajuće specijalnosti u školi, posebnoj organizaciji odgoja i obrazovanja ili organizaciji socijalne skrbi.
Članak 9.
Rad defektologa u posebnoj odgojno-obrazovnoj grupi ostvaruje se:
1. kao rad sa stalnom grupom u specijaliziranoj učionici od 6 do 15 školskih sati do 3 dana tjedno;
2. kao rad s promjenjivom grupom tako što se u specijaliziranoj učionici prema utvrđenom rasporedu svakog dana preuzima učenike iz matičnih razrednih odjela.
Posebnu odgojno-obrazovnu grupu, u pravilu, čine učenici podjednake obrazovne razine, a broj učenika u grupi može biti od 5 do 10.
U posebne odgojno-obrazovne grupe iz članka 7. ovog pravilnika uključuju se, u pravilu, učenici s teškoćama u razvoju odV. doVIII. razreda temeljem odluke učiteljskog vijeća.
Članak 10.
Za učenike s organskim uvjetovanim poremećajima u ponašanju može se, ovisno od stupnja teškoće, organizirati osnovno školovanje u posebnim razrednim odjelima pri osnovnoj školi.
U posebnim razrednim odjelima iz stavka 1. ovoga članka učenici svladavaju posebni program za učenike s organski uvjetovanim poremećajima u ponašanju, a ostvaruju ga defektolozi odgovarajuće specijalnosti.
Broj učenika u posebnom razrednom odjelu iz stavka 1. ovoga članka može biti od 5 do 10.
U redovnu osnovnu školu može se uključiti do 8% učenika s organski uvjetovanim poremećajima u ponašanju u odnosu na ukupan broj učenika škole.
Članak 11.
Učenici s teškoćama u razvoju uključuju se u jedan od integracijskih oblika iz članka 4., 6., 7. i 10. ovog pravilnika na temelju rješenja općinskog organa uprave nadležnog za poslove školstva prema Pravilniku o upisu djece u osnovne škole.
Općinski organ uprave nadležan za poslove školstva utvrdit će osnovne škole ili obvezati posebne organizacije na svom području koje će provoditi produženi stručni postupak iz članka 6. stavka 1. i škole u kojima će se ostvariti integracijski oblici iz članka 7. i 10. ovog pravilnika.
II. ŠKOLOVANjE UČENIKA S VEĆIM TEŠKOĆAMA U RAZVOJU U POSEBNIM ORGANIZACIJAMA
Članak 12.
Za učenike s većim teškoćama u razvoju osnovno školovanje ostvaruje se u posebnim organizacijama odgoja i obrazovanja, a može se obavljati i u drugim organizacijama (zdravstva, socijalne skrbi i pravosuđa).
Učenici s većim teškoćama u razvoju su:
- učenici na stupnju lake mentalne retardacije s utjecajnim teškoćama u razvoju,
- učenici na stupnju umjerene i teže mentalne retardacije,
- učenici s oštećenjem vida i utjecajnim teškoćama u razvoju,
- učenici s oštećenjima sluha i utjecajnim teškoćama u razvoju,
- učenici s tjelesnom invalidnošću i utjecajnim teškoćama u razvoju,
- učenici s organski uvjetovanim poremećajima u ponašanju i utjecajnim teškoćama u razvoju,
- autistični učenici s utjecajnim teškoćama u razvoju.
Utjecanje teškoće iz stavka 2. ovoga članka su teškoće koje bitno smanjuju sposobnost djeteta za savlađivanje odgojno-obrazovnog programa redovne osnovne škole.
U posebne odgojno-obrazovne organizacije uključuju se učenici s većim teškoćama u razvoju iz stavka 2. ovog članka.
Članak 13.
U posebnim odgojno-obrazovnim organizacijama iz članka 12. ovoga pravilnika ostvaruje se odgojno-obrazovni i rehabilitacijski rad posebnim planovima i programima primjerenim potrebama i mogućnostima učenika s većim teškoćama u razvoju u skladu s pedagoškim standardom.
Posebni plan i program može biti modificirani redovni plan i program ili posebno strukturirani program, ovisno o stupnju teškoća u razvoju, kojeg je sastavni dio programa produženog stručnog postupka.
Planove i programe iz stavka 1. ovoga članka donosi Ministarstvo.
U posebnim odgojno-obrazovnim organizacijama timski se rješavaju odgojno-obrazovne, zdravstvene, socijalne i druge potrebe učenika s većim teškoćama u razvoju. Tim čine: liječnik i defektolog odgovarajuće specijalnosti, psiholog, fizioterapeut i socijalni radnik.
Članak 14.
U razrednom odjelu ili grupi broj učenika s većim teškoćama u razvoju, ovisno o vrsti i stupnju, može biti:
-a)- )za učenike na stupnju lake mentalne retardacije s utjecajnim teškoćama u razvoju od 5 do 9,
-b)- )za učenike na stupnju umjerene i teže mentalne retardacije od 3 do 7,
-c)- )za učenike s oštećenjem vida i utjecajnim teškoćama u razvoju od 5 do 8,
-d)- )za učenike s oštećenjem sluha i utjecajnim teškoćama u razvoju od 5 do 8,
: