Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Temeljem članka 23. stavak 3. Zakona o osnovnom školstvu ("Narodne novine Županije Posavske", broj 37/97 i 6/97) , Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa, donosi

PRAVILNIK

o osnovnoškolskom odgoju i obrazovanju darovitih učenika

(Objavljeno u "Nar. novinama Županije Posavske", br. 5 od 22 septembra 1999)

Članak 1.

Ovim Pravilnikom uređuje se način uočavanja, praćenja, poticanja i školovanja darovitih učenika, te uvjeti i postupak pod kojim učenik može završiti osnovnu školu (u daljnjem tekstu: škola) u kraćem vremenu od propisanog.

OPĆE ODREDBE

Članak 2.

Darovitost je sklop osobina koje učeniku omogućavaju trajno postignuće natprosječnih rezultata u jednom ili više područja ljudske djelatnosti, a uvjetovano je visokim stupnjem razvijenosti pojedinih sposobnosti, osobnom motivacijom i izvanjskim poticajem.
Darovitost je spoj triju osnovnih skupina, osobina: natprosječnih općih ili specifičnih sposobnosti, motivacije i visokog stupnja kreativnosti.
Prema sposobnostima, područja darovitosti su:
1. opće intelektualne sposobnosti,
2. stvaralačke (kreativne) sposobnosti,
3. sposobnosti za pojedina nastavna i znanstvena područja,
4. socijalne i rukovodne sposobnosti,
5. sposobnosti za pojedina umjetnička područja,
6. psihomotorne sposobnosti.

UOČAVANjE I UTVRĐIVANjE DAROVITIH UČENIKA

Članak 3.

Uočavanje i utvrđivanje darovitih učenika stručan je i kontinuiran proces koji obuhvaća sve učenike u svim dobnim razinama cjelokupnog odgojno-obrazovnog razvoja.

Članak 4.

Uočavanje i procjenjivanje osobina darovitih učenika ostvaruju učitelji i stručni suradnici škole. Škola će se koristiti podacima i mišljenjima roditelja, odgajatelja u dječjim vrtićima i drugih stručnjaka realizatorima programa u koje je učenik uključen izvan škole.
Na osnovu uočavanja i procjenjivanja osobina darovitih učenika, stručni tim utvrđuje kod učenika darovitost za pojedino područje iz članka 2. stavak 3. ovog Pravilnika.
Stručni tim iz stavka 2. ovog članka osniva Učiteljsko vijeće, a formira se prema potrebi od učitelja razredne nastave i predmetne nastave, psihologa, pedagoga i drugih stručnjaka.
Zavod za školstvo izradit će stručne upute i instrumentarij za utvrđivanje darovitih učenika (skale procjena za učitelje, upitnike za roditelje, sociometrijske tehnike, različite tipove psihometrijski valjanih testova itd).

POTICANjE DAROVITIH UČENIKA

Članak 5.

U cilju razvoja darovitih učenika škola će omogućiti:
1. rad po programima različite težine i složenosti za sve učenike,
2. izborne programe,
3. grupni i individualni rad,
4. rad sa mentorom,
5. raniji upis,
6. akceleraciju ili završavanje osnovnog obrazovanja u kraćem vremenu od propisanog,
7. izvannastavne i izvanškolske aktivnosti,
8. kontakt sa stručnjacima iz područja interesa,
9. pristup izvorima specifičnog znanja.

Članak 6.

Učenici utvrđeni kao daroviti svladavaju redoviti ili diferencirani nastavni program u razrednom odjelu, u posebnoj odgojno-obrazovnoj grupi i individualno.
Diferencirani program iz stavka 1. ovog članka obogaćen je sadržajima i metodama rada značajnim za razvoj darovitosti i napredovanja učenika.
U odgojno-obrazovnoj grupi iz stavka 1. ovog članka ostvaruju se dijelovi nastavnog programa za koje učenici imaju sposobnosti i pokazuju interes. Odgojno-obrazovnu grupu čine učenici podjednake obrazovne razine.
Za učenika koji pokazuje izrazite sposobnosti za pojedino područje, škola organizira individualni rad i osigurava mu mentora.
U odgojno-obrazovnoj grupi iz stavka 1. ovog članka može biti najviše 5 učenika.
Rad u