Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 5. stav 1. Zakona o željeznicama Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 58/01, 110/03 i 59/08) i člana 69. st. 1. i 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/08), ministar saobraćaja i veza donosi

PRAVILNIK

O OSNOVNIM USLOVIMA ZA PROJEKTOVANjE, GRAĐENjE, REKONSTRUKCIJU I PUŠTANjE U POGON SIGNALNO-SIGURNOSNIH POSTROJENjA (405)

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 17 od 11. marta 2009)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se osnovni uslovi i način projektovanja, građenja, rekonstrukcije i puštanja u pogon signalno-sigurnosnih postrojenja, kao i izbor sistema i tipova signalno-sigurnosnih uređaja na prugama Republike Srpske.

Član 2.

(1) Pod signalno-sigurnosnim postrojenjima (u daljem tekstu: postrojenja) u smislu ovog pravilnika podrazumijevaju se:
a) stanični signalno-sigurnosni uređaji,
b) pružni signalno-sigurnosni uređaji,
v) uređaji za osiguranje ranžirnih stanica,
g) uređaji za osiguranje putnih prelaza u nivou,
d) uređaji za automatsko vođenje vozova (auto-stop uređaji i uređaji za kontinualnu kontrolu brzina),
đ) uređaji za daljinsko upravljanje saobraćajem (telekomanda saobraćaja) i
e) dopunski signalno-sigurnosni uređaji posebnih namjena (uređaji za javljanje broja voza, uređaji za registrovanje hoda voza po redu vožnje, uređaji za javljanje odrona i uslova, uređaji za detekciju zagrijanih osovina, uređaji za grijanje skretnica, uređaji za detekciju ravnih mesta na točkovima i dr.).
(2) Signalno-sigurnosni uređaji (u daljem tekstu: uređaji) sastoje se od sklopova, a sklopovi od elemenata.
(3) Prema tehnološkom sastavu, razlikuju se mehanički, elektromehanički, elektrorelejni i elektronski signalno-sigurnosni uređaji.

Član 3.

(1) Na osnovu dugoročnog i srednjoročnog plana razvoja željezničke infrastrukture, koji donosi menadžer infrastrukture uz saglasnost vlasnika, u kome se nalaze planovi razvoja pruga Republike Srpske za određene periode, definiše se i razvoj osiguranja saobraćaja, tj. ugradnja signalno-sigurnosnih uređaja.
(2) U okviru planova iz stava 1. ovog člana definišu se:
a) vrsta osiguranja službenih mjesta,
b) vrsta osiguranja saobraćaja na otvorenoj pruzi: automatski pružni blok (APB) ili uređaji međustanične zavisnosti (MZ),
v) način vođenja saobraćaja (automatsko vođenje vozova, telekomanda saobraćaja, auto-stop uređaji, kabinska signalizacija, kontinualna kontrola i sl.),
g) osiguranje putnih prelaza u nivou,
d) ugradnja ostalih signalno-sigurnosnih uređaja (grijanje skretnica, detektori zagrijanih osovina, zaštita od odrona i sl.) i
đ) dinamika ugradnje signalno-sigurnosnih uređaja po pojedinim prugama ili dijelovima pruge.

II- IZBOR SISTEMA I TIPOVA SIGNALNO-SIGURNOSNIH UREĐAJA

Član 4.

(1) Ugradnja tipa uređaja ili opreme koji se prvi put ugrađuju na prugama Republike Srpske vrši se nakon provjere usaglašenosti sa postojećim tehničko-tehnološkim sistemom osiguranja i upravljanja saobraćajem na prugama.
(2) Provjeru usaglašenosti iz stava 1. ovog člana vrši komisija koju imenuje ministar saobraćaja i veza (u daljem tekstu: ministar).
(3) Za primjenu novog sistema ili tipa uređaja potrebna je saglasnost Ministarstva saobraćaja i veza (u daljem tekstu: Ministarstvo), pri čemu novi tipovi uređaja moraju biti kompatibilni sa postojećim tipovima uređaja na mreži pruga Republike Srpske.
(4) Uređaj se bira tako da je isti ili sličan sa već postojećim savremenim tipovima uređaja na toj pruzi, što je u duhu tipizacije, unifikacije i standardizacije.

Član 5.

Ukoliko se iz ekonomskih razloga ili razloga znatnog poboljšanja tehničkih ili tehnoloških karakteristika želi uvesti novi tip signalno-sigurnosnih uređaja, mora se sprovesti procedura iz čl. 6, 7, 8. i 9. ovog pravilnika.

Član 6.

(1) Uz pisani zahtjev za dobijanje saglasnosti podnose se kompletna tehnička dokumentacija, sa naznakom mjesta i vremena buduće ugradnje, sigurnosna analiza i atest ovlašćene organizacije za atestiranje signalno-sigurnosnih uređaja.
(2) U domenu neremećenja tehničko-tehnološkog jedinstva i kompatibilnosti novih rješenja sa postojećim sistemima utvrđuje se opravdanost zahtjeva iz stava 1. ovog člana iz aspekta:
a) inoviranja i poboljšanja tehničkih i tehnoloških rješenja,
b) povoljnih finansijskih uslova i
v) osvajanja domaće proizvodnje i dr.
(3) Komisija iz člana 4. ovog pravilnika prati tok ispitivanja i verifikuje dobijene rezultate.
(4) Po dobijanju pozitivnih rezultata ispitivanja u laboratoriji i kod proizvođača, komisija predlaže Ministarstvu da se izda saglasnost privremenog karaktera o probnoj ugradnji radi ispitivanja u eksploatacionim uslovima.
(5) Izuzetno, probna ugradnja uređaja može izostati samo u slučaju ako je isti tip uređaja već provjeren u pogonu kod željezničkih preduzeća iz bližeg okruženja pod istim uslovima rada kao i na prugama Željeznica Republike Srpske (u daljem tekstu: ŽRS).
(6) U slučaju da u pojedinim detaljima postoje odstupanja prilikom primjene novog uređaja na prugama Republike Srpske, potrebno je izvršiti provjeru samo tih detalja.

Član 7.

U toku probne ugradnje od tri mjeseca do godinu dana prati se rad uređaja, a posebno se ispituju uticaji koji se nisu mogli ispitati kod proizvođača:
a) uticaj od elektrovuče,
b) uticaj kablovske mreže i
v) uticaj spoljnih faktora i slično.

Član 8.

(1) Interna komisija menadžera infrastrukture, zajedno sa komisijom iz člana 4. ovog pravilnika i proizvođačem opreme za vrijeme probne ugradnje stalno prate rad uređaja i vode posebnu knjigu smetnji i kvarova.
(2) Po dobijanju pozitivnih rezultata svih ispitivanja, ispunjenja svih zahtjeva sigurnosne analize i uspješno obavljenog testnog rada u propisanom vremenu i dobijanju pozitivnih rezultata ovlašćene organizacije za atestiranje uređaja, komisija iz člana 4. ovog pravilnika daje prijedlog za izdavanje saglasnosti o primjeni novog sistema ili tipa uređaja na prugama Republike Srpske.

Član 9.

Naknadne izmjene ili dopune u konstruktivnom izvođenju, izmjeni tehnologije i sl. sprovode se po proceduri iz člana 6. ovog pravilnika, s tim što će za manje modifikacije, koje nemaju uticaja na sigurnost i funkcionalnost rada i ne mijenjaju karakteristike tipa uređaja, komisija iz člana 4. ovog pravilnika sprovesti proceduru ispitivanja i verifikacije.

Član 10.

Uređaji predviđeni za ugradnju moraju zadovoljavati tehničke uslove propisane ovim pravilnikom, odnosno tehničke uslove propisane za pojedine pruge u Republici Srpskoj, koji ne mogu biti u suprotnosti sa željezničkim standardima i propisima iz oblasti željezničkog saobraćaja.

Član 11.

(1) U slučaju vršenja kapitalnog remonta na pruzi ili dijelu pruge, ugrađuju se novi ili rekonstruišu postojeći uređaji, tako da imaju savremene tehničke karakteristike i odgovaraju nivou osiguranja najmanje za brzine za koje se vrši i kapitalni remont ili veće brzine.
(2) Tipovi uređaja biraju se u skladu sa članom 10. ovog pravilnika.

III- PROJEKTOVANjE, GRAĐENjE I REKONSTRUKCIJA SIGNALNO-SIGURNOSNIH POSTROJENjA

1. Investiciono-tehnička dokumentacija

Član 12.

Investicioni program definiše


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: