Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 47. Zakona o cestama Federacije BiH ("Službene novine Federacije BiH", broj 12/10 i 16/10), federalni ministar prometa i komunikacija donosi

PRAVILNIK

O ODRŽAVANjU JAVNIH CESTA

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 69 od 25 oktobra 2010)

I- OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim Pravilnikom se uređuje popis poslova redovnog i vanrednog održavanja, rokovi za izvođenje tih radova, pravila i tehnički uvjeti za radove, podaci o javnim cestama o kojima se vodi evidencija i način vođenja tih podataka, stalni nadzor nad stanjem javnih cesta, način i uvjeti obavljanja cestarske službe.

Član 2.

Aktivnosti održavanja cesta odvijaju se u okviru tehnološkog jedinstva cijelog sistema gazdovanja i upravljanja cestama i objektima, te na strategiji razvoja i programu građenja i održavanja cesta, a prema slijedećim jedinstvenim preduvjetima:
- referentni sistem označavanja cesta,
- baza cestovnih podataka,
- praćenje stanja cesta i objekata,
- modeli odlučivanja.

1. Ciljevi održavanja

Član 3.

Osnovni ciljevi održavanja cesta su:
- sprečavanje propadanja cesta,
- omogućavanje sigurnog saobraćaja,
- smanjenje troškova korisnika dobrim stanjem cesta,
- dovođenje ceste u projektovano stanje uzimajući u obzir izmijenjene potrebe saobraćaja,
- zaštita ceste od korisnika i trećih osoba, zaštita okoliša od štetnog utjecaja ceste i cestovnog saobraćaja.

2. Standard održavanja cesta

Član 4.

Standardima redovnog održavanja cesta osigurava se neometan i siguran saobraćaj na cestama. Primjenom standarda redovnog i vanrednog održavanja cesta u punom iznosu osigurava se trajno očuvanje građevinske, saobraćajne i privredne vrijednosti ceste.
Standardi održavanja cesta uredit će se u skladu sa stavom 1. ovog člana o čemu će Federalno ministarstvo prometa i komunikacija na prijedlog Upravljača javnih cesta, donijeti poseban provedbeni propis.
Standarde održavanja cesta Upravljači javnih cesta primjenjuju za cijelu mrežu javnih cesta.

3. Planiranje održavanja cesta

Član 5.

Održavanje cesta obavlja se na osnovu godišnjeg plana održavanja.
Godišnji plan održavanja naročito sadrži:
- prikaz zatečenog stanja cesta na početku planskog razdoblja,
- određivanje nivoa prednosti održavanja cesta,
- planirana ulaganja u održavanje cesta ovisno o zatečenom stanju cesta, utvrđenom nivou prednosti i standardu održavanja,
- prikaz očekivanog stanja cesta na kraju planskog razdoblja obzirom na zatečeno stanje i planirana ulaganja.

4. Nivoi prednosti održavanja cesta

Član 6.

Nivo prednosti određuje se godišnjim planom iz člana 5. ovog Pravilnika za svaku cestu ili dionicu ceste ovisno o:
- vrsti ceste,
- namjeni ceste,
- saobraćajnoj funkciji,
- obimu i vrsti saobraćaja

5. Provedba održavanja cesta

Član 7.

Održavanje javnih cesta planiraju, organizuju i provode Upravljači ceste, definisani članom 13. Zakona o cestama F BiH, osim dijela ceste kojim prolazi tramvajska ili željeznička pruga čije održavanje u cijelom gabaritu provode preduzeća koja obavljaju tramvajski - željeznički promet u skladu sa važećim Zakonom o željeznicama. Za provedbu godišnjeg plana održavanja cesta izrađuje se operativni program radova održavanja cesta. Operativni program izrađuje se posebno za održavanje cesta u zimskom periodu na osnovu plana rada zimske službe. Operativnim programom radova određuju se potrebna financijska sredstva, materijali, količina i vrsta radova i rokovi izvršenja za svaku cestu ili dionicu ceste.

Član 8.

Upravljači javnih cesta donose opće akte kojima se upućuju Izvođači sa kojima je ugovoreno izvođenje radova održavanja cesta, na postupak izvođenja i evidenciju pojedinih radova na održavanju cesta kao i upute u vezi sa navedenim općim aktima.

6. Vrste održavanja cesta

Član 9.

Vrste održavanja cesta su:
- redovno održavanje,
- vanredno održavanje.

Član 10.

Redovno održavanje čini skup mjera i radnji koje se obavljaju tokom većeg dijela ili cijele godine na cestama uključujući i sve objekte i instalacije sa svrhom održavanja prohodnosti i tehničke ispravnosti cesta isigurnosti saobraćaja na njima.

Član 11.

Vanredno održavanje cesta obuhvata obimnije radove koji se izvode u cestovnom pojasu, i izvode se samo na osnovu tehničke dokumentacije i bez pribavljanja saglasnosti i druge dokumentacije prema Zakonu o prostornom uređenju.
Ovi radovi se obavljaju i zbog mjestimičnog poboljšanja elemenata ceste, stabilnosti i trajnosti ceste i cestovnih objekata i povećanja sigurnosti saobraćaja.

Član 12.

Tehnička dokumentacija radova vanrednog održavanja mora biti izrađena u skladu s odgovarajućim tehničkim propisima.
Dokumentaciju iz stava 1. ovog člana izrađuje ovlaštena institucija u čijem djelokrugu je projektovanje cesta, a navedeni poslovi mogu se obavljati i u okviru Upravljača javne ceste.
Upravljač javne ceste odredit će posebnim aktom stručno lice koje će izraditi navedenu dokumentaciju.

7. Posebni uvjeti za redovno održavanje javnih cesta

Član 13.

Način i postupak planiranja, provedbe, nadzora, kontrole i evidencije radova na održavanju cesta, stručna osposobljenost i materijalno-tehnička opremljenost izvođača radova, utvrđuje se u okviru posebnih uvjeta za redovito održavanje cesta.

Član 14.

Upravljači javnih cesta dužni su osigurati stručni nadzor nad izvedbom radova održavanja, obračun i primopredaju radova, evidenciju o izvedenim radovima, te kontrolu kvaliteta izvedenih radova, ugrađenih materijala, uređaja i opreme, u skladu sa ovim Pravilnikom.

8. Ustupanje radova

Član 15.

Upravitelji cesta direktno ne izvode radove održavanja javnih cesta.
Izuzetno, subjekti iz prethodnog stava mogu izvoditi navedene radove, ako imaju potrebne kapacitete i ukoliko je to u funkciji racionalnosti, boljeg funkcionisanja sistema i ako je tehnološki i ekonomski opravdano.
Izvođenje radova održavanja javnih cesta upravitelji cesta ustupaju po postupku i na način utvrđen članom 48., 49. i 50. Zakona o cestama Federacije BiH, te odredbama Zakona o javnim nabavkama ("Službeni glasnik BiH," br: 49/04, 19/05, 52/05, 8/06, 24/06, 70/06 i 12/09).
Za tendersku dokumentaciju za izbor Izvođača radova redovnog održavanja javnih cesta Upravitelji cesta su dužni pribaviti prethodna saglasnost nadležnog ministarstva.
Izvođenje radova na održavanju javnih cesta smije se ustupiti samo Izvođaču koji je registrovan, specijaliziran i opremljen za te poslove i koji raspolaže osposobljenim kadrovima za izvođenje tih radova i mora biti licenciran za tu vrstu poslova u skladu sa Pravilnikom o licenciranju koji donosi ministar.
Za učestvovanje na natječaju za ustupanje radova redovnog održavanja, kandidati trebaju zadovoljavati i slijedeće kriterije:
OSNOVNI KRITERIJI
Radi utvrđivanja sposobnosti za preuzimanje ugovornih obaveza, ponuđači moraju dokazati svoju:
1. pravnu sposobnost,
2. poslovnu sposobnost,
3. financijsku i privrednu sposobnost,
4. tehničku sposobnost,
5. kadrovsku sposobnost.
Svi dokazi moraju biti dostavljeni ili u originalu ili ovjerenoj kopiji ne stariji od tri mjeseca. Oblik i sadržaj obrazaca, potvrda i izjava koje se dostavljaju uz ponudu, sastavni su dio tenderske dokumentacije.
NAČIN DOKAZIVANjA SPOSOBNOSTI PONUĐAČA
Sposobnost ponuđača za uspješno izvršenje ugovora ocjenjivat će se na osnovu svih podataka iz ponude i priložene dokumentacije.
1. Da bi dokazao svoju pravnu sposobnost ponuđač treba biti registrovan, specijaliziran, opremljen za obavljanje poslova redovnog održavanja, te posjedovati licencu za izvođenje radova redovnog održavanja javnih cesta u skladu sa odredbama Zakona o cestama Federacije BiH i Pravilnikom o licenciranju.
2. Da bi dokazao svoju poslovnu sposobnost, odnosno iskustvo na izvođenju istih vrsta poslova redovnog održavanja cesta, ponuđač treba imati prosječnu godišnju realizaciju na tim poslovima u posljednjih pet godina, najmanje jednaku prosječnoj godišnjoj vrijednosti ponuđenih poslova iz ponude.
3. Da bi dokazao svoju finansijsku i privrednu sposobnost, ponuđač mora priložiti dokaz o solventnosti na dan objave konkursa.
4. Da bi dokazao svoju tehničku sposobnost, u skladu sa Zakonom o cestama Federacije BiH i ovim Pravilnikom, ponuđač mora imati, za svaku ugovornu grupu, najmanje sljedeću opremu, vozila i mašine:
Broj potrebnih pojedinih sredstava rada, koje ponuđači moraju posjedovati za određenu ugovornu grupu, odredit će Upravljači u tenderskoj dokumentaciji, ovisno o dužini ceste, tehničkim i klimatskim karakteristikama ceste, vrsti i vrijednosti planiranih radova, i drugim faktorima.
5. Da bi dokazao svoju kadrovsku sposobnost u skladu sa Zakonom o cestama i ovim Pravilnikom, ponuđač mora imati za svaku ugovornu grupu, na svakih 100 km javnih cesta, određen broj stalno zaposlenih osoba sa završenom visokom, višom ili srednjom stručnom spremom građevinske i saobraćajne struke cestovnog smjera, poslovođa, certificiranih cestara sa srednjom


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: