aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 18. stav 1. i člana 20. stav 1. Zakona o Garantnom fondu Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 50/10) i člana 30. tačka 17. Statuta Garantnog fonda Republike Srpske, broj 04/1-012-2-1862/10, od 17.09.2010. godine, a na osnovu prijedloga Privremenog nadzornog odbora Garantnog fonda Republike Srpske (broj: 01-62/11, od 15. februara 2011. godine), Vlada Republike Srpske, u funkciji Skupštine akcionara Garantnog fonda Republike Srpske a.d. Banja Luka, na sjednici od 3. marta 2011. godine, donijela je

PRAVILNIK

O ODOBRAVANjU GARANCIJA PO GARANTNO-KREDITNIM LINIJAMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 28 od 22. marta 2011, 48/13)

Član 1.

Pravilnikom o odobravanju garancija po garantno-kreditnim linijama (u daljem tekstu: Pravilnik) Garantnog fonda Republike Srpske a.d. Banja Luka (u daljem tekstu: Garantni fond RS) utvrđuju se: vrste garantno-kreditnih linija, namjena i svrha, korisnici, kamatne stope, troškovi, premija za rizik, maksimalna visina i rok izdavanja garancija, postupak i način izdavanja garancije, te ostala pitanja od značaja za davanje garancija po garantno-kreditnim linijama od strane Garantnog fonda RS.

Član 2.

(1) Odobravanje garancija po garantno-kreditnim linijama vrši se u cilju realizacije strateških i programskih ciljeva utvrđenih Zakonom o Garantnom fondu Republike Srpske.
(2) Garantni Fond RS obavlja poslove izdavanja garancija na ime obezbjeđenja dijela kredita koje komercijalne banke i druge finansijske organizacije odobravaju korisnicima sredstava po garantno-kreditnim linijama, u skladu sa Zakonom, Statutom, ovim pravilnikom, drugim opštim aktima Garantnog Fonda RS, a u okviru garantnog potencijala Garantnog Fonda RS.

Član 3.

Vrste garantno-kreditnih linija su:
a) garantno-kreditna linija zastart-up,
b) garantno-kreditna linija za registrovana poljoprivredna gazdinstva,
v) garantno-kreditna linija za preduzetnike,
g) garantno-kreditna linija za poljoprivredu i
d) garantno-kreditna linija za privredna društva.

Član 4.

(1) Korisnici sredstava po garantno-kreditnim linijama su pravna lica sa sjedištem u Republici Srpskoj i fizička lica i preduzetnici sa prebivalištem u Republici Srpskoj.
(2) Korisnici sredstava po garantno-kreditnim linijama prikazani su u tabeli:
Garantno-kreditna linija (GKL) Korisnici
GKL zastart-upPreduzetnici i pravna lica koja obavljaju registrovanu djelatnost u cilju sticanja dobiti ne dužem od 18 mjeseci.
GKL za poljoprivredna gazdinstva Lica koja su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava kod APIF-a.
GKL za poljoprivredu Pravna lica koja se bave proizvodnjom i preradom u poljoprivredi ili ribarstvu.
GKL za preduzetnike Preduzetnici koji obavljaju registrovanu djelatnost u cilju sticanja dobiti.
GKL za privredna društva Pravna lica koja obavljaju registrovanu djelatnost u cilju sticanja dobiti.

Član 5.

(1) Namjena sredstava po garantno-kreditnim linijama prikazana je u tabeli:
Garantno-kreditna linija (GKL) Namjena
GKL zastart-upNabavka osnovnih sredstava, Nabavka obrtnih sredstava.
GKL za poljoprivredna gazdinstva Nabavka osnovnih sredstava, Nabavka obrtnih sredstava.
GKL za poljoprivredu Nabavka osnovnih sredstava, Nabavka obrtnih sredstava.
GKL za preduzetnike Nabavka osnovnih sredstava, Nabavka obrtnih sredstava.
GKL za privredna društva Nabavka osnovnih sredstava, Nabavka obrtnih sredstava.
(2) Garantni fond RS izdaje garancije za kreditna zaduženja kojima se finansira nabavka osnovnih i obrtnih sredstava u svrhu pokretanja, modernizacije ili proširenja poslovne djelatnosti.
(3) Garantni fond RS ne može izdavati garancije po kreditnim zaduženjima koja se koriste za finansiranje trgovinske djelatnosti koja je pretežno bazirana na uvoznim proizvodima, ugostiteljske djelatnosti koja se isključivo ili pretežno odnosi na točenje pića (barovi, bifei i kafane), priređivanje igara na sreću, kockarnice i kladionice, finansijsko posredovanje i ostale djelatnosti u skladu sa odlukama Garantnog fonda RS.
(4) Garantni fond RS ne može izdavati garancije za refinansiranje ranije negarantovanih kredita.
(5) Garantni Fond RS neće izdavati garancije po garantno-kreditnim zaduženjima kojima bi se finansirale transakcije između klijenta u čije ime se izdaje garancija (u daljem tekstu: Klijent) /korisnika kredita i sa njim povezanih lica zbog visokog stepena rizika, zloupotreba i fiktivnih ugovora.

Član 6.

(1) Garantni fond RS izdaje garancije za kreditna zaduženja korisnika kredita (Klijenta) kod komercijalnih banaka i drugih finansijskih organizacija:
a) koje imaju važeću dozvolu za rad Agencije za bankarstvo Republike Srpske,
b) koje ispunjavaju kriterijume propisane od strane Garantnog fonda RS.
(2) Garantni fond RS zaključuje okvirni ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa komercijalnim bankama i drugim finansijskim organizacijama za izdavanje garancija po garantno-kreditnim linijama iz člana 3. Pravilnika.

Član 7.

(1) Komercijalna banka/druga finansijska organizacija zaključuje ugovor o kreditu sa korisnikom za svaki odobreni kredit.
(2) Garantni fond RS zaključuje ugovor o izdavanju garancije za kreditno zaduženje pojedinačno sa Klijentom, na osnovu koga komercijalnoj banci/drugoj finansijskoj organizacije izdaje garanciju.

Član 8.

(1) Garantni fond RS ograničava minimalan i maksimalan iznos garancije po garantno-kreditnom zaduženju u okviru garantno-kreditnih linija prema namjeni. Pregled iznosa garancije po garantno-kreditnim linijama prema namjeni prikazan je u tabeli:
Garantno-kreditna linija (GKL) Iznos garancije (KM)
GKL zastart-up- od 3.000 do 40.000.
GKL za poljoprivredna gazdinstva - od 3.000 do 40.000.
GKL za poljoprivredu - od 10.000 do 1.500.000, za pravna lica za osnovna (min. 40%) i obrtna sredstva (60%), - od 10.000 do 300.000 za pravna lica samo za obrtna sredstva.
GKL za preduzetnike - od 3.000 do 300.000 za preduzetnike za osnovna (min 40%) i obrtna sredstva (60%), - od 3.000 do 100.000 za preduzetnike samo za obrtna sredstva.
GKL za privredna društva - od 10.000 do 1.500.000 za pravna lica za osnovna (min. 40%) i obrtna sredstva (60%), - od 10.000 do 300.000 za pravna lica samo za obrtna sredstva.
(2) Garancije po garantno-kreditnim linijama iznose najviše 50% od vrijednosti kredita ili druge finansijske obaveze.
(3) Klijenti obezbjeđuju učešće do minimalno 20% od vrijednosti projekta, u novcu, stvarima i pravima.

Član 9.

(1) Klijent po garantno-kreditnim linijama za privredna društva i garantno-kreditnoj liniji za poljoprivredu ima obavezu zapošljavanja dodatnog broja radnika, izuzimajući GKL za obrtna sredstva.
(2) Klijent po ostalim garantno-kreditnim linijama obavezan je održavati broj zaposlenih radnika kako je navedeno u zahtjevu za kredit, odnosno zahtjevu za izdavanje garancije, uvećan za broj novozaposlenih radnika tokom perioda otplate kredita, odnosno perioda korišćenja garancije.

Član 10.

Za odobravanje garancija po garantno-kreditnim linijama neophodno je donošenje sljedećih odluka u skladu sa visinom iznosa za koji se odobrava garancija:
a) za odobravanje garancija, supergarancija i kontragarancija do iznosa od 300.000 KM odluku donosi Garantni odbor Fonda, na prijedlog Uprave,
b) za odobravanje garancija, supergarancija i kontragarancija za iznose veće od 300.001 KM odluku donosi Vlada Republike Srpske, u funkciji Skupštine akcionara Fonda, na prijedlog Uprave.

Član 11.

(1) Period