Na osnovu člana 63. stav 6. Zakona o osnovnom obrazovanju ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 74/08, 71/09 i 104/11) i člana 82. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10 i 86/10), ministar prosvjete i kulture donosi
PRAVILNIK
O OCJENjIVANjU UČENIKA U OSNOVNOJ ŠKOLI
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 44 od 21. maja 2012)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom utvrđuje se način i postupak vrednovanja, praćenja, provjeravanja i ocjenjivanja znanja, uspjeha i obrazovnih ishoda učenja iz nastavnih predmeta i vladanja učenika, uslovi i postupak bržeg napredovanja učenika i druga pitanja od značaja za ocjenjivanje i vrednovanje učenika u osnovnoj školi (u daljem tekstu: škola).
Član 2.
(1) Vrednovanje znanja učenika, u smislu ovog pravilnika, podrazumijeva sistematsko prikupljanje podataka u procesu učenja i postignutom nivou kompetencija učenika iz:
a) znanja,
b) vještina,
v) sposobnosti,
g) samostalnosti i odgovornosti prema radu,
d) postavljenih zadataka i
đ) vaspitnih vrijednosti.
(2) Način, postupak i elemente vrednovanja učenika sa smetnjama u psihofizičkom razvoju, koji savladavaju individualno prilagođene programe, nastavnici treba da prilagode njihovim mogućnostima, primjereno smetnji koju učenik ima.
(3) Pod praćenjem, u smislu ovog pravilnika, podrazumijeva se:
a) kontinuirano uočavanje i bilježenje zapažanja o:
1) razvoju interesa, motivacije i sposobnosti učenika,
2) znanjima i postignućima u usvajanju sadržaja nastavnog predmeta,
3) odnosu prema radu, postavljenim zadacima i vaspitnim vrijednostima i
4) postignutom nivou kompetencija i ishoda definisanih nastavnim planom i programom.
(4) Provjeravanje znanja učenika, u smislu ovog pravilnika, podrazumijeva procjenu nivoa znanja i postignuća u nastavnom predmetu ili području, kao i u svim oblicima rada u školi tokom školske godine.
(5) Ocjenjivanje učenika je kontinuiran postupak kojim nastavnik, na osnovu šireg i kompleksnog poznavanja učenika, ocjenjuje kvalitativnu i kvantitativnu stranu njegovog rada i zalaganja, prema utvrđenim propisima, odnosno prati vaspitno-obrazovni rad i razvoj učenika i procjenjuje vaspitno-obrazovni nivo i napredovanje učenika.
(6) Nastavnik može da vodi evidenciju o svakom učeniku u posebnoj svesci ili rokovniku da bi olakšao realizaciju aktivnosti navedenih u st. 1, 3. i 4. ovog člana.
II- OCJENjIVANjE UČENIKA
Član 3.
Ocjenjivanje je:
a) pridavanje brojčane ili opisne vrijednosti rezultatima kontinuiranog praćenja i provjeravanja znanja i učenikovog rada u toku savladavanja nastavnog programa,
b) sastavni dio procesa nastave kojim se obezbjeđuje stalno praćenje ostvarivanja postavljenih ciljeva, ishoda učenika u toku savladavanja nastavnog programa i
v) kontinuirana pedagoška aktivnost kojom se iskazuje odnos prema učenju i znanju, podstiče motivacija za učenje i učenik osposobljava za objektivnu procjenu sopstvenih postignuća i postignuća drugih učenika i razvija sistem vrijednosti.
Član 4.
(1) Ocjena je, u smislu ovog pravilnika, numeričko i/ili opisno izražavanje mjere učenikovih znanja i postignuća u radu, učenju i savladavanju sadržaja nastavnog plana i programa, kao i vladanju.
(2) Ocjena treba da bude objektivna i da predstavlja pouzdanu mjeru napredovanja i razvoja učenika i efikasnosti u ostvarivanju propisanih ciljeva, ishoda, kao i da bude podsticaj za razvoj učenika.
(3) Opisnom ocjenom izražava se:
a) ostvarenost ciljeva, ishoda učenja u toku savladavanja nastavnog programa,
b) angažovanje učenika u nastavi,
v) napredovanje u odnosu na prethodni period,
g) preporuka za dalje napredovanje učenika i
d) vladanje učenika.
(4) Opisne ocjene su:
a) izuzetno uspješan,
b) uspješan i
v) učestvuje.
(5) Kriterijumi za opisno ocjenjivanje u prvom razredu škole nalaze se u Prilogu broj 1. i čine sastavni dio ovog pravilnika.
(6) Brojčanom ocjenom izražava se: stepen ostvarenosti ciljeva, ishoda učenja u toku savladavanja sadržaja nastavnog plana i programa, angažovanje učenika u nastavi, te vladanje učenika.
(7) Brojčane ocjene su:
a) odličan (5),
b) vrlo dobar (4),
v) dobar (3),
g) dovoljan (2) i
d) nedovoljan (1).
(8) Kriterijumi za brojčano ocjenjivanje učenika nalaze se u Prilogu broj 2. i čine sastavni dio ovog pravilnika.
(9) Prilikom ocjenjivanja stepena ostvarenosti ciljeva i ishoda u toku savladavanja sadržaja nastavnog plana i programa procjenjuju se:
a) vještine izražavanja i saopštavanja,
b) razumijevanje,
v) primjena i vrednovanje naučenih postupaka i procedura,
g) rad sa podacima i rad na različitim vrstama tekstova,
d) umjetničko izražavanje,
đ) vještine,
e) rukovanje priborom, alatom i tehnologijama i izvođenje radnih zadataka i
ž) drugo u skladu sa očekivanim ishodima propisanim nastavnim programom.
(10) Angažovanje učenika podrazumijeva:
a) odgovornost prema radu,
b) odgovornost prema postavljenim zadacima,
v) aktivno učestvovanje u nastavi,
g) saradnju sa drugima i
d) iskazano interesovanje i motivaciju.
Član 5.
(1) Učenike ocjenjuju nastavnici koji izvode nastavu.
(2) Zaključne ocjene na kraju prvog i drugog polugodišta učenicima od drugog do devetog razreda utvrđuju odjeljenska vijeća na prijedlog nastavnika koji izvodi nastavu.
(3) Ukoliko nastavu iz određenog nastavnog predmeta realizuje neverifikovani nastavnik, prije utvrđivanja zaključne ocjene škola je dužna da obezbijedi potvrdu i provjeru ocjena tog nastavnika.
(4) Potvrdu i provjeru ocjena iz stava 3. ovog člana vrši verifikovani nastavnik, te o tome dostavlja pisani izvještaj odjeljenskom vijeću.
(5) U slučaju da škola nema verifikovanog nastavnika, potvrdu i provjeru ocjena izvršiće nastavničko vijeće.
Član 6.
(1) Prilikom ocjenjivanja iz nastavnih predmeta koji zahtijevaju posebne sposobnosti učenika, kao što su:
a) fizičko vaspitanje,
b) muzička i
v) likovna kultura, treba imati u vidu učenikove sposobnosti, stepen spretnosti i umješnosti.
(2) Ukoliko učenik nema razvijene posebne sposobnosti, prilikom ocjenjivanja iz nastavnih predmeta iz stava 1. ovog člana uzima se u obzir individualno napredovanje u odnosu na sopstvena prethodna znanja i postignuća, mogućnosti i angažovanje učenika u nastavnom procesu.
(3) Prilikom ocjenjivanja učenika sa smetnjama u psihofizičkom razvoju u najvećoj mogućoj mjeri treba uvažavati njihovo aktivno učešće u nastavi i vannastavnim aktivnostima koje su predviđene nastavnim planom i programom za određenu vrstu smetnji.
(4) Nastavnik treba da oslobodi učenika pojedinih sadržaja nastave fizičkog vaspitanja zbog tjelesnog nedostatka ili bolesti, privremeno ili za određenu školsku godinu, o čemu donosi odluku na osnovu prijedloga nadležne zdravstvene ustanove.
(5) Učenik koji je zbog tjelesnog nedostatka ili bolesti oslobođen pojedinih oblika fizičkog vaspitanja ne može zbog toga biti neocijenjen, niti dobiti negativnu ocjenu, već se ocjenjuje iz sadržaja fizičkog vaspitanja koje može da obavlja.
Član 7.
Učenik sa izuzetnim sposobnostima koji stiče obrazovanje i vaspitanje na prilagođen način primjenom individualnog plana i programa u skladu sa propisima kojima se propisuje školovanje i stipendiranje mladih talenata ocjenjuje se na osnovu praćenja i ostvarivanja individualnih ciljeva i ishoda učenja.
Član 8.
(1) Učenik kojem je usljed smetnji u psihofizičkom razvoju, teškoća u učenju i drugih razloga potrebna dodatna podrška u obrazovanju i vaspitanju ocjenjuje se na osnovu ostvarenosti ciljeva u toku savladavanja individualnog plana i programa.
(2) Učenik iz stava 1. ovog člana ocjenjuje se na osnovu angažovanja i stepena ostvarenosti ciljeva individualnog plana i programa i postupaka, uzimajući u obzir njegove jezičke,