Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu Memoranduma o razumijevanju o Pravilniku o izgledu i sadržaju obrasca vozačke dozvole i registrovanja vozila u Bosni i Hercegovini, potpisanog od strane Vijeća ministara Bosne i Hercegovine,Vlade Republike Srpske i Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Ministarstvo prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine, donosi

PRAVILNIK

O OBRASCU I SADRŽAJU OBRASCA VOZAČKE DOZVOLE U BOSNI I HERCEGOVINI

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 8 od 03 aprila 2003)

I- OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se obrazac i sadržaj obrasca vozačke dozvole u Bosni i Hercegovini, utvrđuju kategorije i potkategorije motornih i priključnih vozila i način upisa kategorije i potkategorija u vozačku dozvolu.

II- OBRAZAC VOZAČKE DOZVOLE

Član 2.

Vozačka dozvola ima oblik kartice, formata 8,5 cm dž 5,4 cm, debljine 0,81 mm, izrađena višeslojnom tehnologijom od bijelog i transparentnog polikarbonatnog materijala, s primjesama ružičaste boje različitih tonova.
Obrazac vozačke dozvole sadrži rubrike na prednjoj strani i poleđini obrasca u koje se upisuju određeni podaci.

Član 3.

Naslov na obrascu vozačke dozvole ispisan je na jezicima konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine, francuskom i engleskom jeziku.
Tekst naslova na jezicima konstitutivnih naroda ispisan je latiničnim i ćiriličnim pismom. Pojedinačni podaci koji se unose u obrazac vozačke dozvole ispisuju se elektronskim putem latiničnim pismom.

III- SADRŽAJ OBRASCA VOZAČKE DOZVOLE

Član 4.

Prednja strana obrasca vozačke dozvole sadrži međunarodnu oznaku Bosne i Hercegovine i naslov" Bosna i Hercegovina " i "Vozačka dozvola".
Ispod naslova "Bosna i Hercegovina" nalazi se prostor za fotografiju i potpis vlasnika vozačke dozvole.
Desno od fotografije nalaze se rubrike numerisane brojevima u koje se upisuju: prezime, ime, datum i mjesto rođenja, datum izdavanja, rok važnosti vozačke dozvole, naziv organa koji je izdao vozačku dozvolu, serijski broj, općina prebivališta i oznaka kategorije ili potkategorije za koju važi vozačka dozvola.
Ispod naslova "Vozačka dozvola" nalazi se ispisani tekst vozačka dozvola na jezicima sljedećih država: Švedske, Finske, Francuske, Grčke, Holandije, Španije, Njemačke, Velike Britanije, Irske, Islanda, Danske, Norveške, Jugoslavije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije i Portugala.
Na poleđini obrasca vozačke dozvole u gornjem lijevom uglu nalazi se rubrika "Napomena" u koju se unose podaci o obaveznom korištenju određenih pomagala u toku vožnje ili korištenja prilagođenih vozila i drugih ograničenja.
Ispod rubrike "Napomena" upisuje se jedinstveni matični broj vlasnika vozačke dozvole i jednodimenzionalni bar code PDF-417, a ispod tog nalazi se tekstualno opisan sadržaj numerisanih rubrika vozačke dozvole ispisane latiničnim i ćiriličnim pismom na jezicima konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine.
Na preostalom dijelu poleđine obrasca vozačke dozvole nalazi se tabela sa označenim kategorijama i potkategorijama sa simbolima vozila odgovarajuće kategorije i potkategorije, te rubrike u koje se upisuje datum polaganja određene kategorije ili potkategorije i rubrika u koju se upisuje vrijeme trajanja izrečene mjere bezbjednosti ili zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom.

Član 5.

Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje motornim i priključnim vozilima koja se razvrstavaju u kategorije: A, B, C, D, BE, CE i DE i potkategorije: A1, B1, C1, D1, C1E i D1E.

Član 6.

Vozačka dozvola izdaje se za slijedeće kategorije vozila:
U kategoriju A spadaju motocikli sa ili bez bočne prikolice.
U kategoriju B spadaju motorna vozila, osim vozila kategorije A, čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od 8 sjedišta ne računajući sjedište za vozača.
U kategoriju BE spadaju skupovi vozila čija vučna vozila spadaju u kategoriju B, a priključna vozila su najveće dozvoljene mase do 750 kg i motorno vozilo B kategorije s prikolicom čija najveća dozvoljena masa je veća od 750 kg a koja nije veća od mase vučnog vozila bez tereta, a ukupna dozvoljena masa vučnog i priključnog vozila nije veća od 3.500 kg.
U kategoriju C spadaju motorna vozila za prijevoz tereta čija je najveća dozvoljena masa veća od 3.500 kg.
U kategoriju CE spadaju skupovi vozila čija vučna vozila spadaju u kategoriju C, a priključna vozila su najveće dozvoljene mase veće od 750 kg.
U kategoriju D spadaju motorna vozila za prijevoz lica koja osim sjedišta za vozača imaju više od 8 sjedišta.
U kategoriju DE spadaju skupovi vozila čija vučna vozila spadaju u kategoriju D, a priključna vozila su najveće dozvoljene mase veće od 750 kg, i da se priključno vozilo ne koristi za prijevoz osoba.

Član 7.

Vozačka dozvola izdaje se za sljedeće potkategorije


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: