aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 52. stav 4. Zakona o veterinarstvu ("Službene novine Federacije BiH", broj 46/00), federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, donosi

PRAVILNIK

O OBLIKU I SADRŽAJU OBRASCA PASOŠA ZA ŽIVOTINjE, NAČINU IZDAVANjA, POSTUPANjA SA IZDATIM PASOŠIMA I VOĐENjE REGISTRA O IZDATIM PASOŠIMA

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 24 od 12 juna 2002)

Član 1.

Ovim pravilnikom se uređuje oblik i sadržaj obrasca pasoša za životinje (u daljem tekstu: pasoš), način izdavanja i vođenja evidencije o izdatim pasošima za držaoce životinja u unutrašnjem prometu kopitara, papkara, peradi, kunića, riba iz uzgajališta i ribnjaka, pošiljki žaba, pčela divljači, pasa i mačaka.

Član 2.

Pasoš za kopitare, papkare, perad, kuniće, ribe iz uzgajališta i ribnjaka, pošiljke žaba, pčela, divljači, pasa i mačaka izdaje se na obrascu, koji je sastavni dio ovog pravilnika.
Obrasci pasoša moraju biti vezani u blokove od po 50 originala, a kopije pasoša, koje ostaju u bloku, služe kao evidencija o izdatim pasošima najmanje dvije godine od dana izdavanja posljednjeg pasoša u bloku.
Serija obrasca pasoša označava se sa dva karakteristična slova iz naziva općine u kojoj se nalazi sjedište veterinarske stanice.

Član 3.

Obrasce pasoša obezbjeđuju veterinarske stanice, a pasoš izdaje doktor veterinarske medicine iz veterinske stanice, na čijem području borave životinje.

Član 4.

Obrazac pasoša popunjava se čitljivo, hemijskom olovkom.
Uz vlastoručni potpis lica ovlaštenog za izdavanje pasoša mora biti čitljivo štampanim slovima ispisano ili štambiljem utisnuto ime ovlaštenog lica, a potpis mora biti ovjeren pečatom veterinarske stanice koja izdaje pasoš.

Član 5.

Pasoš za krupne životinje se može izdati za svaku životinju posebno (pojedinačni pasoš), ili za više životinja, ako su iste vrste i pripadaju istom držaocu (skupni pasoš).
Pojedinačni i skupni pasoši za kopitare i papkare izdaju se samo ako su životinje označene tako da se može utvrditi kojem držaocu pripadaju, pri čemu se koriste ove oznake: za kopitare-žig na vratu, butu, kopitu ili dlakorez; za svinje-ušna markica s brojevima ili tetovirani brojevi na unutrašnjoj strani ušne školjke ili na butu; za goveda i ovce-ušne markice s brojevima.
Sisančad kopitara, goveda i bivola, pasa i mačaka mogu se upisati u pojedinačne pasoše majke.

Član 6.

U pasošu se mora navesti:
- da u mjestu porijekla ili boravka životinja nije utvrđeno postojanje zaraznih bolesti, koje se mogu prenijeti tom vrstom životinja;
- da su životinje obuhvaćene provođenjam naređenih mjera na osnovu člana 12. Zakona o veterinarstvu za otkrivanje i sprečavanje zaraznih bolesti;
- da su životinje za klanje obuhvaćene programom sistematskih pretraga na rezidue;
- da je kod životinja za klanje koje su bile liječene ili preventivno tretirane drugim farmakološkim sredstvima, istekla propisana karencija.

Član 7.

: