Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 12. Zakona o Agenciji za privatizaciju ("Službene novine Federacije BiH", broj 18/96 i 2/02) i člana 16. Statuta Agencije za privatizaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 31/05 i 58/06), Upravni odbor Agencije za privatizaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine, na sjednici održanoj 27. jula 2009. godine, utvrdio je

PRAVILNIK

O OBAVLjANjU KONTROLE IZVRŠENjA OBAVEZA IZ KUPOPRODAJNIH UGOVORA U POSTUPKU PRIVATIZACIJE U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljen u "Sl. novine FBiH", br. 52 od 10. avgusta 2009, 5/11)

I- OSNOVNA ODREDBA

Član 1.

Ovim Pravilnikom u skladu sa zakonom i drugim propisima uređuje se predmet kontrole, ugovorne strane, nadležnost za kontrolu, planiranje i postupak kontrole, dokazivanje i utvrđivanje izvršenja ugovorenih obaveza i izvještavanje drugih organa o obavezama iz ugovora o prodaji imovine, dionica ili udjela preduzeća u postupku privatizacije u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija) i druga pitanja od značaja za obavljanje kontrole izvršenja obaveza iz kupoprodajnih ugovora.

II- PREDMET KONTROLE I UGOVORNE STRANE

Član 2.

Predmet kontrole su svi ugovori o kupoprodaji imovine, dionica ili udjela preduzeća u Federaciji (u svim fazama trajanja ugovorenih obaveza) zaključeni u skladu sa propisima iz oblasti privatizacije u Federaciji i to metodama javnog prikupljanja ponuda (tender) i neposredne pogodbe u velikoj i maloj privatizaciji.

Član 3.

Ugovorne strane u ugovorima o kupoprodaji imovine, dionica ili udjela preduzeća u Federaciji su:
1) agencije za privatizaciju na osnovu čl. 2. i 26. stav 1. tačka a) i preduzeća na osnovu člana 26. stav 1. tač. b) i c) Zakona o privatizaciji preduzeća ("Službene novine Federacije BiH", br. 27/97, 8/99, 32/00, 45/00, 54/00, 61/00, 27/02, 33/02, 28/04, 44/04, 42/06 i 4/09) kao prodavci,
2) domaća i strana fizička i pravna lica na osnovu člana 12. Zakona o privatizaciji preduzeća, kao kupci.

III- NADLEŽNOST ZA KONTROLU

Član 4.

Za kontrolu ugovora iz člana 2. ovog Pravilnika sa ili bez ugovorene obaveze kontrole nadležni su:
1) agencija za privatizaciju, za ugovore o kupoprodaji imovine, dionica ili udjela preduzeća, u kojima je agencija za privatizaciju prodavač,
2) preduzeće i agencija za privatizaciju, za ugovore u kojima je preduzeće prodavač, a ugovoreno je ovlaštenje agencije za privatizaciju da vrši kontrolu istih,
3) preduzeće i agencija za privatizaciju za ugovore u kojima je preduzeće prodavač, a nije ugovoreno ovlaštenje agencije za privatizaciju da vrši kontrolu istih,
4) agencija za privatizaciju za ugovore u kojima je preduzeće kao prodavač bilo obavezno vršiti kontrolu, a istu nije okončalo do dana privatizacije preduzeća.

Član 5.

Kontrolu ugovora iz člana 2. ovog Pravilnika vrši nadležna agencija putem komisije od 3 /tri/ člana.
U agencijama za privatizaciju koje imaju organizacionu jedinicu za kontrolu ugovora, kontrolu vrše uposlenici iz te organizacione jedinice, sukladno broju članova iz stava 1. ovog člana.
Komisija iz st.1. ovog člana, kao i uposlenici organizacione jedinice iz st. 2. ovog člana su ovlaštena lica za kontrolu ugovora.

IV- PLANIRANjE I POSTUPAK KONTROLE

Član 6.

Nadležni za kontrolu iz člana 4. ovog Pravilnika dužni su sačiniti godišnji plan kontrole.

Član 7.

Kontrola ugovora iz člana 2. ovog Pravilnika vrši se neposredno i posredno.
Nadležni subjekti za kontrolu iz člana 4. ovog Pravilnika odlučuju o postupku vršenja kontrole, a isti su obavezni najmanje jednom godišnje izvršiti neposrednu kontrolu.
U ugovorima u kojima preduzeće vrši kontrolu, isto je po obavljenoj kontroli, nadležnoj agenciji za privatizaciju dužno dostaviti svoj izvještaj o utvrđenom stanju izvršenja obaveza iz ugovora sa dokazima o izvršenju.

Član 8.

Pod neposrednom kontrolom podrazumijeva se kontrola uvidom na licu mjesta predmeta prodaje, vršenjem uvida u potrebnu dokaznu dokumentaciju, s ciljem utvrđivanja činjeničnog stanja, a što se konstatuje sačinjavanjem zapisnika.
Dokazna dokumentacija sastavni je dio zapisnika.
Tokom neposredne kontrole izvršenja obaveza po kupoprodajnom ugovoru obavezno je prisustvo:
1) ovlaštenih lica agencije za privatizaciju,
2) ovlaštenog lica predmetnog društva (preduzeća), i
3) kupca ili ovlaštenog lica kupca.
Pod posrednom kontrolom podrazumijeva se kontrola koja se obavlja na osnovu izvještaja o izvršenim obavezama sa potrebnom dokumentacijom.

Član 9.

Tokom kontrole, ovlaštena lica koja vrše kontrolu iz člana 7. ovog Pravilnika obavezna su konstatovati sljedeće elemente:
1) datum zaključenja ugovora o kupoprodaji,
2) datum od kada teku ugovorene obaveze,
3) datum do kojeg se ugovorene obaveze imaju izvršiti,
4) pravni status predmeta prodaje,
5) ugovorene obaveze koje su izvršene do dana obavljanja kontrole,
6) ugovorene obaveze koje nisu izvršene i razlog njihovog neizvršenja.

Član 10.

Ovlaštena lica iz člana 5. ovog Pravilnika podnose izvještaj direktoru agencije za privatizaciju o utvrđenom stanju prilikom kontrole sa prijedlogom mjera, u roku od 10 (deset) dana po izvršenoj kontroli.

V- DOKAZI I UTVRĐIVANjE IZVRŠENjA UGOVORENIH OBAVEZA

1. Investicije - ulaganja

Član 11.

Pod investicijama - ulaganjima podrazumijevaju se sredstva koja potiču od kupca, odnosno čiji izvor finansiranja nije na teret društva (preduzeća) koje je predmet kupoprodaje.
Dokumentacija kojom se dokazuje da su ulaganja (investiranja) stavljena u funkciju predmeta prodaje su: fakture - računi, računovodstvene kartice, izvodi sa transakcijskog računa preduzeća, popisne liste sredstava prije i nakon investiranja, carinske deklaracije, nalazi sudskih vještaka, a po potrebi i nalaz ovlaštenih revizorskih kuća i dr.
Investicije - ulaganja realizuju se kroz: unos opreme i tehnologije, ulaganje u obrtna sredstva, adaptaciju postojećih objekata i izgradnju novih objekata i ostale obaveze utvrđene kupoprodajnim ugovorom.

Član 12.

U postupku utvrđivanja unosa opreme i tehnologije potrebno je:
1) utvrditi vrijednost opreme, datum nabavke i unosa koje je izvršio kupac,
2) evidentirati plaćenu fakturu za nabavku potrebne opreme od strane kupca predmeta prodaje,
3) evidentirati knjigovodstvenu dokumentaciju kao dokaz da su sredstva stavljena u funkciju društva (preduzeća),
4) utvrditi da li je iznos nove opreme i tehnologije u skladu sa poslovnim planom kao sastavnim dijelom kupoprodajnog ugovora, i
5) ostvariti uvid u ostalu dokumentaciju.

Član 13.

U postupku utvrđivanja ulaganja u obrtna sredstva potrebno je:
1) utvrditi iznos i datum izvršenog ulaganja u obrtna sredstva po vrstama ulaganja,
2) evidentirati plaćenu fakturu sa knjigovodstvenom dokumentacijom iz koje je evidentno da su nabavljena sredstva stavljena u funkciju predmeta prodaje,
3) evidentirati unos vrijednosti unesene robe,
4) utvrditi da li je ulaganje u obrtna sredstva u skladu sa poslovnim planom kao sastavnim dijelom kupoprodajnog ugovora, i
5)


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: