Na osnovu člana 11. stav 2. Zakona o zaštiti od jonizirajućih zračenja i radijacionoj sigurnosti ("Službene novine Federacije BiH", broj 15/99), federalni ministar zdravstva donosi
PRAVILNIK
O NOTIFIKACIJI I AUTORIZACIJI DJELATNOSTI U VEZI SA JONIZIRAJUĆIM ZRAČENjEM
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 64 od 19 decembra 2003)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuje se sistem notifikacije i autorizacije djelatnosti u vezi sa jonizirajućim zračenjem, a u skladu sa Međunarodnim bazičnim standardima sigurnosti.
Odredbe ovog pravilnika obavezno se primjenjuju u djelatnostima kod proizvodnje, prometa, prevoza, korištenja, odlaganja ili skladištenja radioaktivnih materijala, kao i kod proizvodnje, prometa, korištenja ili održavanja uređaja koji proizvode jonizirajuća zračenja, te nabavke, prodaje, uvoza, izvoza, iznajmljivanja, nasljeđivanja, ustupanja, opremanja i kod svakog drugog načina stavljanja u promet ovih izvora, izuzev djelatnosti i izvora jonizirajućih zračenja koji su isključeni ili izuzeti u skladu sa odredbama ovog pravilnika.
Odredbe ovog pravilnika primjenjuju se na profesionalnu ekspoziciju, medicinsku ekspoziciju i ekspoziciju stanovništva u vezi sa djelatnošću sa izvorima jonizirajućih zračenja ili izvorom jonizirajućih zračenja u okviru obavljanja djelatnosti, uključujući i normalnu i potencijalnu ekspoziciju.
Član 2.
Izvori jonizirajućih zračenja na koje se primjenjuju odredbe ovog pravilnika su: radioaktivni materijali i uređaji koji sadrže radioaktivne materijale ili proizvode zračenje, uključujući potrošačke proizvode, zatvorene izvore, otvorene izvore, generatore zračenja, uključujući mobilnu radiografsku opremu; instalacije i objekti koji sadrže radioaktivne materijale ili uređaji koji se koriste u industrijskoj, medicinskoj poljoprivrednoj istraživačkoj i edukatvinoj primjeni (djelatnost) i; druge izvore specificirane od strane Federalnog ministarstva zdravstva - Federalne uprave za zaštitu od zračenja i radijacionu sigurnost (u daljem tekstu: Federalna uprava).
Član 3.
Izrazi upotrijebljeni u ovom pravilniku imaju slijedeće značenje:
Djelatnost u vezi sa izvorima jonizirajućih zračenja: bilo koja čovječija aktivnost koja uvodi dodatne izvore ekspozicije ili puteve ekspozicije, proširenje ekspozicije na dodatna lica ili modificira puteve ekspozicije od postojećih izvora, tako što povećava ekspoziciju ili vjerovatnoću ekspozicije lica ili broj eksponiranih lica;
Izvor jonizirajućih zračenja je sve što može izazvati ekspoziciju zračenju, emitiranjem jonizirajućih zračenja ili ispuštanjem radioaktivnih materijala;
Potrošački proizvod su uređaji koji sadrže malu količinu radioaktivnih materijala, kao što su detektor dima, luminiscirajući brojčanik ili cijev za stvaranje jona;
Aplikacija - zahtjev koji Federalnoj upravi podnosi pravno ili fizičko lice za obavljanje djelatnosti u vezi sa izvorima jonizirajućih zračenja, odnosno kojom zahtijeva odobrenje za obavljanje te djelatnosti;
Ekspozicija - proces izlaganja jonizirajućem zračenju.
Član 4.
Odredbe ovog pravilnika ne primjenjuju se na djelatnosti i izvore jonizirajućih zračenja koji su izuzeti iz regulatorne kontrole, uključujući i zahtjev za notifikaciju i autorizaciju, u skladu sa Pravilnikom o izuzeću djelatnosti i izvora jonizirajućih zračenja iz regulatorne kontrole ("Službene novine Federacije BiH", broj 13/02).
II- NOTIFIKACIJA
Član 5.
Notifikacija je obavijest koju, obavezno, Federalnoj upravi podnosi pravno ili fizičko lice koje obavlja djelatnost u vezi sa jonizirajućim zračenjem i u kojoj obavještava o svojoj namjeri uvođenja ili izvođenja bilo koje djelatnosti u vezi sa jonizirajućim zračenjem ili bilo kojim drugim postupanjem u vezi sa jonizirajućim zračenjem.
Pravno ili fizičko lice koje se bavi, odnosno namjerava da se bavi djelatnošću u vezi sa jonizirajućim zračenjem, odnosno posjeduje izvor jonizirajućih zračenja, izuzev djelatnosti i izvora jonizirajućih zračenja navedenih u članu 4. ovog pravilnika, dužno je o toj namjeri obavijestiti Federalnu upravu.
Notifikacija iz stava 2. ovog člana podnosi se na obrascu broj 1. koji je sastavni dio ovog pravilnika. (Prilog 1.)
Član 6.
Djelatnost u vezi sa jonizirajućim zračenjem za koje je notifikacija jedini zahtjev je korištenje zatvorenih izvora za kontrolu mjerne instrumentacije.
Za ostale izvore jonizirajućih zračenja, odnosno djelatnosti zahtjev za autorizaciju ujedno je i notifikacija.
III- AUTORIZACIJA
Član 7.
Autorizacija je dozvola koju izdaje Federalna uprava pravnom ili fizičkom licu koje je podnijelo zahtjev za obavljanje djelatnosti u vezi sa jonizirajućim zračenjem.
Pravno ili fizičko lice koje namjerava da obavlja djelatnost u vezi sa izvorima jonizirajućih zračenjena Federalnoj upravi podnosi zahtjev - aplikaciju za dobijanje autorizacije.
Izuzetno od stava 2. ovog člana su djelatnosti iz člana 4. ovog pravilnika.
Zahtjev za autorizaciju iz stava 2. ovog člana podnosi se na obrascu broj 2. koji je sastavni dio ovog pravilnika. (Prilog 2.)
Član 8.
Autorizacija može imati dva oblika:
1. Registracija,
2. Licenca.
Federalna uprava utvrđuje da li autorizacija ima oblik registracije ili licence.
Rješenje iz stava 2. ovog člana Federalna uprava donosi na osnovu podataka priloženih uz zahtjev - aplikaciju.
1. Registracija
Član 9.
Registracija je oblik autorizacije koju Federalna uprava izdaje pravnom ili fizičkom licu za djelatnosti u vezi sa jonizirajućim zračenjem, koje su u skladu sa ovim pravilnikom djelatnosti niskog i srednjeg rizika.
Listu djelatnosti u vezi sa jonizirajućim zračenjem koje se smatraju djelatnostima niskog i srednjeg rizika utvrđuje Federalna uprava u skladu sa Međunarodnim bazičnim standardima sigurnosti .
Lista djelatnosti iz stava 2. ovog člana sastavni je dio ovog pravilnika. (Prilog 3.)
Član 10.
Pravno ili fizičko lice uz zahtjev - aplikaciju za autorizaciju registriranjem, dužno je dostaviti slijedeće:
1.
- dokaz o registraciji,
- dokument o određivanju lica odgovornog za zaštitu od jonizirajućih zračenja,
2.
- listu zaposlenih uključenih u obavljanje djelatnosti u vezi sa izvorom jonizirajućih zračenja, dokumentaciju koja potvrđuje kvalifikaciju zaposlenih i njihovu osposobljenost za obavljanje tražene djelatnosti,
3.
- nalaz ovlaštene stručne institucije da izvori jonizirajućeg zračenja ispunjavaju propisane uslove,
4.
- certifikat i tehničku dokumentaciju o izvoru jonizirajućeg zračenja.
2. Licenca
Član 11.
Licenca je oblik autorizacije koju Federalna uprava izdaje pravnom ili fizičkom licu za djelatnosti u vezi sa jonizirajućim zračenjem, koje su u skladu sa ovim pravilnikom djelatnosti višeg i visokog rizika.
Listu djelatnosti u vezi sa jonizirajućim zračenjem koje se smatraju djelatnostima višeg i visokog rizika utvrđuje Federalna uprava u skladu sa Međunarodnim bazičnim standardima sigurnosti.
Lista djelatnosti iz stava 2. ovog člana sastavni je dio ovog pravilnika. (Prilog 4.)
Član 12.
Pravno ili fizičko lice koje namjerava obavljati djelatnosti iz čl. 9. i 10. ovog pravilnika dužno je podnijeti zahtjev - aplikaciju za autorizaciju registracijom ili licenciranjem Federalnoj upravi.
Federalna uprava cijeni na osnovu priložene dokumentacije da li autorizacija ima oblik licence ili registracije.
Član 13.
Pravno ili fizičko lice uz zahtjev - aplikaciju za autorizaciju licenciranjem, dužno je dostaviti i slijedeće:
1.
- dokaz o registraciji,
- dokument o određivanju lica odgovornog za zaštitu od jonizirajućih zračenja,
2.
- listu zaposlenih uključenih u obavljanje djelatnosti sa izvorom jonizirajućih zračenja, dokumentaciju koja potvrđuje kvalifikaciju zaposlenih i njihovu osposobljenost za obavljanje tražene djelatnosti,
- dokaz o zdravstvenoj sposobnosti zaposlenih,
3.