Na osnovu člana 115. Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 74/08) i člana 112. Zakona o administrativnoj službi u upravi Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske" br. 16/02, 62/02, 38/03, 42/04, 49/06 i 20/07), ministar prosvjete i kulture donosi
PRAVILNIK
O NORMI NEPOSREDNOG RADA SA UČENICIMA NASTAVNIKA I STRUČNIH SARADNIKA, U OKVIRU 40-ČASOVNE RADNE SEDMICE U OSNOVNOJ ŠKOLI
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 5 od 29. januara 2009)
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuje se sedmična norma neposrednog rada sa učenicima nastavnika razredne i predmetne nastave i stručnih saradnika, u izvođenju svih oblika vaspitno-obrazovnog rada, u okviru 40- časovne radne sedmice.
Član 2.
Sedmični fond časova neposrednog vaspitno-obrazovnog rada nastavnika sa učenicima iznosi 24 časa.
Član 3.
(1) Broj časova redovne nastave u okviru sedmične norme neposrednog rada sa učenicima za nastavnika razredne nastave iznosi koliko i norma za određeni razred predviđena nastavnim planom.
(2) Norma nastavnika razredne nastave u kombinovanom odjeljenju iznosi koliko i broj časova u razredu sa većim brojem časova.
(3) Norma nastavnika u specijalnom odjeljenju iznosi koliko i norma predviđena nastavnim planom.
Član 4.
Ostali časovi do pune norme neposrednog rada sa učenicima dopunjuju se sljedećim oblicima vaspitnoobrazovnog rada:
a) pregledom pismenih zadataka,
b) poslovima odjeljenjskog starješine,
v) dopunskom nastavom,
g) dodatnom nastavom i
d) slobodnim aktivnostima.
Član 5.
Nastavnik razredne nastave koji nema nastavnim planom predviđen broj časova redovne nastave za određeni razred, izuzev časova engleskog jezika i vjeronauke, ne može imati punu normu.
Član 6.
Nastavnik koji izvodi nastavu srpskog jezika (maternjeg jezika), stranog jezika i matematike u okviru neposrednog rada sa učenicima ima dva časa sedmično za pripremanje i ispravljanje pismenih zadataka.
Član 7.
(1) U okviru neposrednog rada sa učenicima nastavnik može imati jedan ili dva časa ostalih oblika rada sa učenicima, koji se obavlja putem:
a) dopunske nastave,
b) dodatne nastave,
v) fakultativne nastave,
g) pripremne nastave i
d) sekcija.
(2) Škola, prema svojim prostornim mogućnostima, potrebama, sklonostima učenika i nastavnika i drugim specifičnostima utvrđuje koji će nastavnici imati ostale oblike rada sa učenicima u skladu sa stavom 1. ovog člana.
(3) Ostali oblici rada sa učenicima realizuju se po rasporedu časova i evidentiraju se u odjeljenjskoj knjizi, osim sekcija, koje se vode u posebnoj knjizi.
(4) Nastavnik ne može imati više od dva časa ostalih oblika rada sa učenicima, u okviru sedmične norme neposrednog rada sa učenicima.
Član 8.
(1) Nastavniku se priznaju dva časa u okviru nedjeljne norme neposrednog rada sa učenicima za poslove odjeljenjskog starješine.
(2) U okviru nedjeljne norme neposrednog rada sa učenicima nastavnik može imati samo jedno odjeljenjsko starješinstvo.
Član 9.
Nastavniku koji ostvaruje nastavu u okviru punog radnog vremena, za pripremanje nastave, proučavanje stručne i udžbeničke literature i pismene pripreme za svaki čas neposrednog rada sa učenicima priznaje se 12 časova nedjeljno (0,5 za jedan čas).
Član 10.
Nastavniku predmetne nastave - pripravniku za vrijeme pripravničkog staža umanjuje se norma neposrednog rada sa učenicima za dva časa, a broj časova za pripremu za nastavu povećava se za dva časa.
Član 11.
(1) Nastavniku razredne i predmetne nastave u okviru 40-časovne radne nedjelje priznaju se četiri časa za ostale poslove.
(2) Škola, prema svojim potrebama i specifičnostima može u okviru ostalih poslova nastavnika utvrditi:
a) stručno usavršavanje,
b) rad u stručnim organima,
v) rukovođenje stručnim aktivima,
g) dežurstvo,
d) priprema i pregled pismenih zadataka iz predmeta koji nisu obuhvaćeni članom 6. ovog pravilnika i
đ) obavljanje drugih poslova koje odredi škola.
Član 12.
Za vrijeme radnih nenastavnih sedmica, kada nema redovne nastave, nastavnici:
a) održavaju razredne ispite,
b) održavaju dopunske ispite,
v) održavaju popravne ispite,
g) održavaju završne i maturske ispite,
d) obavljaju administrativne poslove,
đ) učestvuju u radu stručnih organa,
e) stručno se usavršavaju,
ž) prisustvuju seminarima,
z) vrše upis učenika i
i) obavljaju druge poslove koje odredi škola.
Član 13.
Broj časova redovne nastave u okviru sedmične norme neposrednog rada sa učenicima iznosi:
a) za nastavnika koji izvodi nastavu srpskog jezika (maternjeg jezika), stranog jezika i matematike 18-22 časa i
b) za nastavnike ostalih predmeta 20-24 časa.
Član 14.
Broj časova redovne nastave nastavnika zavisi od toga da li nastavnik ima odjeljenjsko starješinstvo i da li ima jedan ili dva časa ostalih oblika rada sa učenicima, što se nalazi u Prilogu broj 1, koji čini sastavni dio ovog pravilnika.
Član 15.
Nastavniku razredne i predmetne nastave za jedan čas neposrednog vaspitno-obrazovnog rada priznaje se 4,1667% (što iznosi 1,6667 časova) pune sedmične norme svih poslova u okviru 40-časovne radne sedmice.
Član 16.
(1) Nastavnik koji nema punu normu neposrednog vaspitno-obrazovnog rada ne može imati punu normu svih poslova u 40-časovnoj radnoj sedmici.
(2) Procenat norme nastavnika iz stava 1. ovog člana, u odnosu na punu normu, računa se tako što se broj časova nastavnika pomnoži procentom za jedan čas neposrednog vaspitno-obrazovnog rada, iz člana 15. ovog pravilnika.
Član 17.
Nastavnik može imati najviše šest časova redovne nastave iznad norme, utvrđene članom 14. ovog pravilnika, samo ako se na konkurs koji škola raspiše ne prijavi nijedan verifikovani