aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 160. stav 1. tač. g), h) i i), a u vezi s čl. 97. i 104. Zakona o kretanju i boravku stranaca i azilu ("Službeni glasnik BiH", br. 36/08 i 87/12), čl. 4. i 14. stav 1. alineja 8. Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 5/03, 42/03, 26/04, 42/04, 45/06, 88/07, 35/09, 59/09, 103/09, 87/12 i 6/13) i člana 16. Zakona o upravi Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02 i 102/09), na prijedlog Službe za poslove sa strancima, Ministarstvo sigurnosti donosi

PRAVILNIK

O NADZORU I UDALjENjU STRANCA IZ BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. glasniku BiH", br. 61 od 05 avgusta 2013)

POGLAVLjEI- OPĆE ODREDBE

(Predmet Pravilnika)

Član 1.

Ovim pravilnikom detaljnije se propisuje postupanje kod izricanja mjere protjerivanja i izdavanja naloga za dobrovoljno napuštanje Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: BiH), način, postupak i procedure dobrovoljnog udaljenja stranca iz BiH, stavljanja stranca pod nadzor u postupku udaljenja, prisilnog udaljenja stranca iz BiH, nadležnost organa za izvršenje nadzora i udaljenja stranca iz zemlje i druga pitanja u vezi sa udaljenjem stranca iz BiH.

(Nadležnost u postupanju)

Član 2.

Organi nadležni za postupanje u smislu ovog pravilnika su: Ministarstvo sigurnosti BiH (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), Služba za poslove sa strancima (u daljnjem tekstu: Služba), Granična policija BiH (u daljnjem tekstu: GP BiH), a po potrebi Državna agencija za istrage i zaštitu (u daljnjem tekstu: SIPA), Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (u daljnjem tekstu: OSA) i druge državne agencije, odnosno policijski organi entiteta, kantona i Policija Brčko Distrikta BiH.

(Zaštita podataka)

Član 3.

(1) Svi lični podaci koji su potrebni za provedbu ovog pravilnika obrađuju se i koriste u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti ličnih podataka BiH.
(2) Svi podaci sa oznakom tajnosti potrebni za provedbu ovog pravilnika obrađuju se i koriste u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti tajnih podataka BiH.

POGLAVLjEII- MJERE PROTJERIVANjA

(Mjera protjerivanja i nalog za dobrovoljno napuštanje BiH)

Član 4.

(1) Mjera protjerivanja strancu izriče se na način i iz razloga propisanih čl. 87. i 88. Zakona.
(2) U postupku izricanja mjere protjerivanja inspektori za strance organizacione jedinice Službe, po službenoj dužnosti, vrše provjere u evidencijama Službe i evidencijama organa nadležnih za provođenje zakona u BiH, kao i operativne provjere na terenu, radi utvrđivanja okolnosti i činjenica koje potvrđuju postojanje razloga iz člana 88. stav (1) Zakona, te drugih okolnosti i činjenica koje mogu biti značajne za donošenje odluke o protjerivanju, odnosno koje mogu uticati na dužinu zabrane ulaska i boravka stranca u BiH.
(3) Služba može u postupku po službenoj dužnosti, primjenom odredbi člana 88. st. (3), (4), (5) i (6) Zakona, umjesto izricanja mjere protjerivanja zbog ostanka stranca u BiH duže od perioda važenja vize, bezviznog ili odobrenog boravka iz člana 88. stav (1) tačka a) Zakona, izdati nalog za dobrovoljno napuštanje BiH (u daljnjem tesktu: Nalog). Obrazac Naloga je sastavni dio ovog pravilnika, Obrazac 1.
(4) U smislu člana 88. stav (3) Zakona u postupku izdavanja Naloga, inspektor organizacione jedinice Službe je dužan da sačini službenu zabilješku u spisu predmeta u kojoj će, pozivom na raspoložive dokaze i operativna saznanja, sveobuhvatno obrazložiti postojanje razloga humanitarne prirode ili interesa BiH, uz obavezu da sve materijalne dokaze priloži u spis predmeta.

(Skraćenje i ukidanje zabrane ulaska)

Član 5.

(1) Period zabrane ulaska i boravka iz člana 87. stav (1) Zakona, na zahtjev stranca, može biti skraćen ili zabrana ulaska stranca u BiH može biti ukinuta.
(2) Zahtjev iz stava (1) ovog člana podnosi se Službi putem punomoćnika, ili van zemlje putem diplomatskokonzularnog predstavništva BiH. Zahtjev za poslovno nesposobnog stranca podnosi se putem zakonskog zastupnika.
(3) Uz zahtjev za skraćenje ili ukidanje mjere zabrane ulaska i boravka u BiH stranac je dužan dostaviti:
a) kopiju pasoša,
b) dokaz da je stranac snosio sve troškove vezano za proceduru povratka u zemlju uobičajenog mjesta boravka,
c) u slučaju da je strancu izrečena mjera protjerivanja sa teritorije BiH iz razloga što je pravosnažno osuđen za krivično djelo, potreban je dokaz o brisanju osude,
d) dokaz o uplati propisane takse.
(4) Pored dokaza iz stava (3) ovog člana, u postupku rješavanja zahtjeva Služba će cijeniti sve okolnosti konkretnog slučaja, ponašanje stranca za vrijeme boravka u BiH, stepen integriranosti stranca u BiH, porodične i socijalne prilike kao i razloge zbog kojih je izrečena mjera protjerivanja.
(5) U postupku po zahtjevu za skraćenje ili ukidanje zabrane ulaska i boravka u BiH, Služba vrši provjere u evidencijama Službe, provjere u operativnim i službenim evidencijama organa nadležnih za provođenje zakona u BiH, po potrebi i operativne provjere na terenu, o čemu se sastavlja službena zabilješka u spisu predmeta.
(6) Zahtjev za skraćenje ili ukidanje mjere zabrane ulaska i boravka u BiH odbacit će se ako zahtjev nije podnesen u skladu sa stavom (2) ovog člana i ukoliko uz zahtjev nisu priloženi dokazi iz stava (3) ovog člana.
(7) Iako su ispunjeni uslovi iz stava (3) ovog člana, zahtjev za skraćenje ili ukidanje mjere zabrane ulaska i boravka odbit će se:
a) ako je stranac pravosnažno osuđen za krivično djelo, a brisanje osude nije nastupilo,
b) ako se radi o strancu koji predstavlja prijetnju javnom poretku ili sigurnosti BiH,
c) ako je pokušao ući u BiH za vrijeme trajanja zabrane ulaska i boravka,
d) ako Služba raspolaže informacijama nadležnih organa i službi sigurnosti u BiH da stranac na bilo koji način učestvuje u kriminalnoj aktivnosti, a posebno organiziranom, prekograničnom ili transnacionalnom kriminalu ili je član organizacije koja planira ili na bilo koji način učestvuje u takvoj aktivnosti,
e) iz drugih opravdanih razloga koje će Služba cijeniti u svakom pojedinačnom slučaju.
(8) Protiv odluke po zahtjevu za skraćenje ili ukidanje mjere zabrane ulaska i boravka može se izjaviti žalba Ministarstvu u roku od 15 dana od dana prijema rješenja.

POGLAVLjEIII- DOBROVOLjNO NAPUŠTANjE BiH

(Podsticanje dobrovoljnog povratka stranaca)

Član 6.

(1) U postupku donošenja i izvršenja upravnog akta ili naloga kojim je naloženo napuštanje BiH podsticat će se dobrovoljni povratak u državu uobičajenog boravka stranca ili državu iz koje je stranac ušao u BiH ili bilo koju treću državu koja stranca prihvata, u roku koji je određen tim aktom.
(2) U okviru postupanja iz stava (1) ovog člana Služba je dužna informirati stranca o pogodnostima dobrovoljnog napuštanja BiH, obavezama prilikom napuštanja kao i posljedicama neizvršenja naložene mjere.
(3) Dobrovoljni povratak stranac će izvršiti samostalno ili uz pomoć domaćih i/ili međunarodnih vladinih ili nevladinih organizacija, ili kroz projekte pomoći za podsticanje dobrovoljnog povratka koji realizira Služba, a u skladu sa odredbama Zakona i ovog pravilnika.
(4) Strancu koji dobrovoljno izvršava rješenje o protjerivanju sa zabranom ulaska u BiH, štambilj zabrane ulaska u BiH se neće otisnuti u putnu ispravu.
(5) S ciljem promoviranja humane,