Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 160. stav 1. tačke g), h) i i), a u vezi s članom 94., članom 97., članom 99 i članom 104. Zakona o kretanju i boravku stranaca i azilu ("Službeni glasnik BiH", broj 36/08), člana 4. i 14. Stav 1. alineja 8. Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 5/03, 42/03, 26/04, 42/04, 45/06 i 88/07) i člana 16. Zakona o upravi Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 32/02), na prijedlog Službe za poslove sa strancima, Ministarstvo sigurnosti donosi

PRAVILNIK

O NADZORU I UDALjENjU STRANCA IZ BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 081 od 07 oktobra 2008)

POGLAVLjE I - OPĆE ODREDBE

(Predmet Pravilnika)

Član 1.

Ovim pravilnikom detaljnije se propisuju način, postupak i procedure dobrovoljnog udaljenja stranaca iz Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: BiH), stavljanja stranca pod nadzor u postupku udaljenja, prisilnog udaljenja stranca iz BIH, nadležnost organa za izvršenje nadzora i udaljenja stranca iz zemlje i druga pitanja u vezi sa udaljenjem stranaca iz BiH.

(Nadležnost u postupanju)

Član 2.

Organi nadležni za postupanje u smislu ovog pravilnika su: Ministarstvo sigurnosti BiH (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), Služba za poslove sa strancima (u daljnjem tekstu: Služba), Granična policija BiH (u daljnjem tekstu: GP), a po potrebi Državna agencija za istrage i zaštitu (u daljnjem tekstu: SIPA), Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (u daljnjem tekstu: OSA) i druge državne agencije, odnosno policijski organi entiteta, kantona i Policija Brčko Distrikta BiH.

(Zaštita podataka)

Član 3.

(1) Svi lični podaci koji su potrebni za provedbu ovog pravilnika obrađuju se i koriste u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti ličnih podataka BiH.
(2) Svi podaci sa oznakom tajnosti potrebni za provedbu ovog pravilnika obrađuju se i koriste u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti tajnih podataka BiH.

POGLAVLjEII- DOBROVOLjNO NAPUŠTANjE BiH

(Upravni akt kojim se strancu nalaže napuštanje BiH)

Član 4.

(1) Strancu može biti naloženo da napusti teritorij BiH u roku koji se određuje upravnim aktom donesenim u skladu sa Zakonom.
(2) Rok za dobrovoljno izvršenje upravnog akta ne može biti duži od 15 dana.

(Podsticanje dobrovoljnog povratka stranaca)

Član 5.

(1) U postupku donošenja i izvršenja upravnog akta kojim je naloženo napuštanje BiH podsticat će se dobrovoljni povratak u državu uobičajenog boravka stranca ili državu iz koje je stranac ušao u BiH ili bilo koju treću državu koja stranca prihvata, u roku koji je određen tim aktom.
(2) U okviru postupanja iz stava 1. ovog člana Služba je dužna informirati stranca o pogodnostima dobrovoljnog napuštanja BiH, obavezama prilikom napuštanja kao i posljedicama neizvršenja naložene mjere.
(3) Dobrovoljni povratak stranac će izvršiti samostalno ili uz pomoć međunarodnih vladinih ili nevladinih organizacija, a u skladu sa odredbama Zakona i ovog pravilnika.
(4) Strancu koji dobrovoljno izvršava rješenje o protjerivanju, kojim se nalaže udaljenje iz BiH, štambilj se neće otisnuti u putnu ispravu.
(5) U cilju promoviranja humane, organizirane i efikasne politike dobrovoljnog povratka stranca, Ministarstvo će sa međunarodnim vladinim i nevladinim organizacijama koje realiziraju projekte dobrovoljnog povratka stranca iz BiH potpisati Protokole o saradnji.

(Saradnja stranca u postupku napuštanja BiH)

Član 6.

U roku ostavljenom za dobrovoljno izvršenje upravnog akta kojim se nalaže napuštanje BiH, stranac će, u cilju planiranja dobrovoljnog povratka, sarađivati sa Službom u određivanju datuma i vremena, te graničnog prijelaza preko kojeg će napustiti BiH, te u svim drugim pitanjima koja se odnose na postupak dobrovoljnog napuštanja BiH.

(Obaveze nadležnih organa)

Član 7.

(1) Služba je dužna strancu, koji želi dobrovoljno napustiti teritorij BiH, pružiti svu neophodnu organizacijsku pomoć u vezi s obavjestima, pravima i obavezama koje proističu iz Zakona i ovog pravilnika, a u vezi s planiranjem i realiziranjem dobrovoljnog povratka.
(2) Nadležni organi iz člana 2. ovog pravilnika će ostvariti punu saradnju s međunarodnim vladinim i nevladinim organizacijama koje su potpisale Protokol o saradnji sa Ministarstvom iz člana 5. stav (3) ovog pravilnika, u skladu sa odredbama Protokola.
(3) Služba će činjenicu izvršenja rješenja o otkazu boravka ili protjerivanju stranca koji je imao odobren boravak, te o poništenju vize u zemlji, prije nego što stranac dobrovoljno napusti zemlju, unositi u putnu ispravu stranca, odnosno na naljepnicu odobrenog boravka ili vizu utiskivanjem štambilja "PONIŠTENO" .
(4) Služba će pismenim putem obavijestiti GP o strancu kojem je izdan upravni akt sa ostavljenim rokom u kojem će napustiti BiH, a po mogućnosti i o datumu, vremenu i graničnom prijelazu preko kojeg će stranac napustiti BiH.
(5) GP će, prilikom prijave stranca da dobrovoljno napušta BiH, otisnuti izlazni štambilj u putnu ispravu, ukoliko je stranac posjeduje, kao i u rješenje koje se izvršava.
(6) Ukoliko stranac posjeduje ličnu kartu ili neki drugi važeći putni dokument u koji nije moguće otisnuti izlazni štambilj, GP u tom slučaju o činjenici dobrovoljnog napuštanja BiH sačinjava službenu zabilješku, a strancu izdaje potvrdu da je napustio BiH.
(7) Oblik i sadržaj potvrde iz prethodnog stava ovog člana propisan je u vidu "Obrazac broj 1.", koji je sastavni dio ovog pravilnika.
(8) GP je dužna nakon prijave stranca sačiniti akt kojim će konstatirati da je stranac napustio teritorij BiH i izvršio rješenje, te činjenice unijeti u odgovarajuće službene evidencije, a o tome će pismenim putem i bez odlaganja, a najkasnije tokom istog dana, obavijestiti Ministarstvo i Službu.
(9) U spis predmeta stranca obvezno se ulaže i obavijest iz stava (4) ovog člana, kao i akt GP kojim obavještava Službu da je stranac napustio teritorij BiH i izvršio rješenje.
(10) Ukoliko stranac na graničnom prijelazu ne prijavi napuštanje BiH u roku iz stava (4) ovog člana, GP će bez odlaganja obavijestiti operativnim radnjama i pismenim putem Službu radi poduzimanja radnji potrage.

(Postupak za samostalni dobrovoljni povratak)

Član 8.

(1) Potpisivanjem izjave stranac se izjašnjava da će dobrovoljno i samostalno napustiti BiH u roku ostavljenom prvostepenim rješenjem, i za to je dužan pružiti odgovarajući dokaz kojim potkrjepljuje svoju izjavu.
(2) Pod odgovarajućim dokazom iz prethodnog stava može se smatrati posjedovanje važeće putne isprave, gotov novac, karta za prijevoz do države povratka, ili druge dokumente ili dokaze koji ukazuju na dobrovoljni povratak.
(3) Stranac koji se odlučio za samostalni dobrovoljni povratak iz stava (1) ovog člana dužan je da sarađuje sa Službom u cilju planiranja samostalnog dobrovoljnog povratka.
(4) Služba, u saradnji sa strancem, određuje granični prijelaz preko kojeg će stranac napustiti BiH, datum napuštanja BiH, vrstu prijevoza stranca do graničnog prijelaza, kao i pravac kretanja.
(5) Služba procjenjuje u kojim slučajevima će stranac koji se izjasnio za dobrovoljni povratak biti transportiran vozilom Službe do graničnog prijelaza preko kojeg napušta BiH.

(Postupak za dobrovoljni povratak uz pruženu pomoć)

Član 9.

(1) U postupku koji prethodi dobrovoljnom izvršenju upravnog akta kojim se strancu nalaže napuštanje teritorije BiH, Služba će obavijestiti stranca o aktuelnim programima pomoći za dobrovoljni povratak.
(2) Služba će stranca koji se odluči za dobrovoljni povratak, registrirati i o tome obavijestiti međunarodnu vladinu ili nevladinu organizaciju iz člana 5. stav (3) ovog pravilnika.
(3) Služba može moguće korisnike programa pomoći za dobrovoljni povratak transportirati do Imigracionog centra ili