Na osnovu člana 47. Zakona o sjemenu i sadnom materijalu šumskih i hortikulturnih vrsta drveća i grmlja ("Službene novine Federacije BiH", broj 71/05), federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva donosi
PRAVILNIK
O NAČINU PAKIRANjA, PLOMBIRANjA I DEKLARIRANjA ŠUMSKOG I HORTIKULTURNOG SADNOG MATERIJALA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 79 od 07 novembra 2007)
Član 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se način pakiranja, plombiranja i deklarisanja šumskog i hortikulturnog sadnog materijala (u daljnjem tekstu: sadni materijal).
Član 2.
Sadni materijal u prodaji mora biti pakovan, plombiran i mora imati deklaraciju o kvalitetu sadnog materijala (u daljnjem tekstu: Deklaracija) uz otpremnicu i na ambalaži.
Član 3.
Pakovanje, plombiranje i deklarisanje sadnog materijala obavlja registrovani proizvođač sadnog materijala, i to na mjestu gdje je dovršena njegova proizvodnja.
Uvezeni sadni materijal deklariše uvoznik.
Sadni materijal mora odgovarati kvalitetu označenom u Deklaraciji.
Član 4.
Za pakovanje sadnog materijala mora se upotrijebiti ambalaža koja je najpogodnija da zaštiti sadni materijal od isušivanja, upale, promrzavanja i drugih oštećenja i koja omogućuje normalno manipulisanje pri utovaru, prijevozu i istovaru sadnog materijala.
Kao pakovan sadni materijal smatra se i onaj sadni materijal koji je smješten u prijevozno sredstvo (kamion i dr.) u kome je zaštićen u smislu stava 1. ovog člana, ako na takvo pakovanje pristane kupac.
Član 5.
Sadni materijal koji se pakuje mora biti vezan u snopove ili složen na drugi pogodan način.
Vezivanje u snopove vrši se materijalom i na način kojim se neće oštetiti sadni materijal.
Materijal za vezivanje mora biti izdržljiv i otporan na vlagu i obezbijeđen od oštećenja pri manipulisanju i prijevozu sadnog materijala.
Član 6.
Jedno pakovanje može, po pravilu, obuhvatiti samo sadni materijal iste vrste, istog porijekla i istog kvalitetnog razreda odnosno klase.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, jedno pakovanje može obuhvatiti i više vrsta sadnog materijala kao i sadni materijal raznog porijekla odnosno kvalitetnog razreda ili klase, ako se takav sadni materijal otprema istom kupcu odnosno korisniku, s tim da sadni materijal svake vrste odnosno porijekla, odnosno svakog kvalitetnog razreda ili klase bude posebno deklarisan.
Član 7.
Proizvođač sadnog materijala vrši plombiranje pakovanje sadnog materijala na način kojim se lako može utvrditi da je sadni materijal originalno pakovan odnosno plombiran i kojim se onemogućava vađenje sadnog materijala bez oštećenja plombe.
Član 8.
Zavisno od vrste i kategorije sadnog materijala Deklaracija na ambalaži mora biti jedinstvena prema sadržaju, veličini i boji te mora imati broj.
Rok važenja Deklaracije je 30 dana od dana izdavanja.
Deklaracija mora biti od materijala koji se ne oštećuje pri manipulisanju odnosno prijevozu sadnog materijala.
Član 9.
Ako se u jednom pakovanju nalaze dvije ili više vrsta sadnog materijala ili sadni materijal raznog porijekla odnosno kvalitetnog razreda ili klase (član 6. stav 2.), Deklaracija se stavlja posebno na svaku vrstu sadnog materijala odnosno na sadni materijal istog porijekla ili istog kvalitetnog razreda odnosno klase.
Član 10.
Zahtjev za izdavanje Deklaracije proizvođač sadnog materijala i uvoznik sadnog materijala podnose nadležnoj kantonalnoj upravi za šumarstvo u pismenoj formi.
Izdavanje obrazaca Deklaracije i njihovu distribuciju nadležnim kantonalnim upravama za šumarstvo, kao i vođenje evidencije o izdatim obrascima Deklaracije vrši Federalna uprava za šumarstvo u sastavu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
Član 11.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objave u "Službenim novinama Federacije BiH".
Broj 07-02-140-2/07
oktobra 2007. godine Sarajevo
Ministar mr.sci. Damir Ljubić, s. r.