Na osnovu člana 8, a u vezi sa čl. 27. i 28. Zakona o zaštiti na radu ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 1/08 i 13/10) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10 i 86/10), ministar rada i boračko-invalidske zaštite donosi
PRAVILNIK
O NAČINU I POSTUPKU OSPOSOBLjAVANjA RADNIKA ZA BEZBJEDAN I ZDRAV RAD
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 42 od 15. aprila 2011)
Član 1.
Ovim pravilnikom uređuju se način i postupak osposobljavanja u oblasti zaštite i zdravlja na radu radnika za bezbjedan i zdrav rad.
Član 2.
(1) Pravna i fizička lica (u daljem tekstu: poslodavac), bez obzira na broj zaposlenih, osposobljavanje za bezbjedan i zdrav rad mogu povjeriti radniku za zaštitu i zdravlje na radu, koji je u radnom odnosu kod poslodavca ili ovlašćenoj organizaciji za obavljanje poslova zaštite na radu.
(2) Ako poslodavac osposobljavanje iz stava 1. ovog člana povjeri ovlašćenoj organizaciji za obavljanje poslova zaštite na radu, međusobna prava i obaveze uređuju se ugovorom.
(3) Na zahtjev radnika za zaštitu i zdravlje na radu ili angažovane ovlašćene organizacije poslodavac će obezbijediti učešće potrebnih stručnih radnika za sprovođenje osposobljavanja.
Član 3.
(1) Osposobljavanje radnika za bezbjedan i zdrav rad vrši se po programu o osposobljavanju radnika za bezbjedan rad i zdrav rad (u daljem tekstu: program), koji donosi poslodavac u skladu sa zakonom i aktom o procjeni rizika.
(2) Program osposobljavanja donosi se uz učešće povjerenika radnika za zaštitu i zdravlje na radu.
Član 4.
Program iz člana 3. ovog pravilnika, u zavisnosti od djelatnosti poslodavca, radnog mjesta i vrste poslova koje obavlja radnik sadrži, naročito:
a) cilj osposobljavanja,
b) radna mjesta sa procjenom rizika, propisanim mjerama zaštite, uputstvima za bezbjedan rad,
v) uslove rada, sredstva za rad, sredstva i opremu za ličnu zaštitu na radu, opasne materije i radna mjesta sa povećanim rizikom,
g) vrijeme trajanja osposobljavanja, posebno za teorijski i posebno za praktični dio,
d) način i postupak izvođenja teorijskog i praktičnog osposobljavanja, kao što su kurs, seminar, predavanja, predavanja i razgovor, predavanja pomoću audio-vizuelnih sredstava, demonstracije, praktični radovi uz upotrebu literature, mjerila, učila, obrazovna sredstava, sredstava za rad, uređaji, oprema - organizovano na grupni ili individualni način i
đ) način provjere osposobljenosti za bezbjedan i zdrav rad.
Član 5.
Teorijski dio osposobljavanja radnika za bezbjedan i zdrav rad obuhvata upoznavanje radnika sa:
a) propisima o radu i zaštitom na radu,
b) pravima, obavezama i odgovornostima u oblasti zaštite i zdravlja na radu,
v) organizacijom poslova zaštite i zdravlja na radu kod poslodavca,
g) utvrđenim opasnostima i štetnostima i procjenom rizika na radnom mjestu,
d) ergonomskim i psihofizičkim zahtjevima radnog mjesta,
đ) uputstvima za bezbjednu upotrebu i održavanje opreme za rad i sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu,
e) uslovima radne sredine i
ž) organizacijom prve pomoći, zaštite od požara, evakuacije zaposlenih.
Član 6.
(1) Praktični dio osposobljavanja radnika za bezbjedan i zdrav rad sprovodi se na radnom mjestu uz učešće neposrednog rukovodioca i obuhvata:
a) osposobljavanje radnika za bezbjedno rukovanje sredstvima za rad i sredstvima i opremom za ličnu zaštitu na radu i
b) upoznavanje sa utvrđenim mjerama za sprečavanje, otklanjanje ili smanjenje rizika na radnom mjestu.
(2) Praktični dio osposobljavanja obuhvata i druge mjere u skladu sa procijenjenim opasnostima i štetnostima na radnom mjestu.
Član 7.
(1) Nakon izvršenog teorijskog i praktičnog osposobljavanja vrši se provjera osposobljenosti radnika za bezbjedan i zdrav rad i to posebno iz teorijskog i posebno iz praktičnog dijela.
(2) Provjeru iz stava 1. ovog člana vrši komisija, koju imenuje poslodavac.
(3) Provjera osposobljenosti za bezbjedan i zdrav rad radnika iz teorijskog dijela vrši se po pravilu pisanim putem.
(4) Provjera osposobljenosti za bezbjedan i zdrav rad radnika iz praktičnog dijela vrši se na radnom mjestu, tako što je radnik dužan da pokaže odgovarajuću spretnost i umješnost u bezbjednom obavljanju konkretnih poslova i radnih zadataka, za koje se osposobljavao.
Član 8.
(1) O toku provjere osposobljenosti za bezbjedan i zdrav rad vodi se zapisnik.
(2) Zapisnik iz stava 2. ovog člana potpisuju predsjednik i članovi komisije.
(3) Učešće u teorijskom dijelu osposobljavanja i provjeri teorijskog dijela osposobljavanja radnik potvrđuje svojeručnim potpisom na testu, a učešće u praktičnom dijelu osposobljavanja i izvršenoj osposobljenosti za rad na određenom radnom mjestu, potvrđuje odgovarajućom izjavom radnik, neposredni rukovodilac i radnik za zaštitu i zdravlje na radu.
(4) Radniku koji je osposobljen za bezbjedan i zdrav rad, na osnovu ocjene komisije, poslodavac ili ovlašćena organizacija izdaje uvjerenje o osposobljenosti za bezbjedan i zdrav rad.
Član 9.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske".
Broj: 16-04/3-170-46/2011
Marta 2011. godine, Banja Luka
Ministar, Petar Đokić, s.r.