aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu članova 99., 101. i 131. stav 1. tačka 2. Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom ("Službene novine Tuzlanskog kantona", broj: 12/2000.) i člana 81. Zakona o kantonalnoj upravi ("Službene novine Tuzlanskog kantona", broj 1/99.), ministar za rad i socijalnu politiku, donosi

PRAVILNIK

O NAČINU I POSTUPKU OSTVARIVANjA PRAVA NA NAKNADU PLAĆE ŽENI - MAJCI, ODNOSNO DRUGOM LICU U RADNOM ODNOSU ZA VRIJEME ODSUSTVOVANjA SA POSLA RADI TRUDNOĆE, POROĐAJA, ODNOSNO NjEGE DJETETA

(Objavljeno u "Sl. novinama Tuzlanskog Kantona", br. 3 od 05 aprila 2001)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim Pravilnikom uređuju se uslovi, način i postupak utvrđivanja prava, obračuna, valorizacije i povrata poslodavcu isplaćenih naknada plaće za vrijeme odsustvovanja sa posla zbog trudnoće, porođaja ili njege djeteta ženi - majci odnosno drugom licu u radnom odnosu.

II. KORISNICI PRAVA NA NAKNADU PLAĆE

Član 2.

Pravo na naknadu plaće za vrijeme odsustvovanja sa posla radi trudnoce porođaja ili njege djeteta, saglasno odredbama Zakona o radu ("Službene novine Federacije BiH", broj: 43/99. i 17/2000.), Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom ("Službene novine Federacije BiH", broj: 36/99.) i Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom ("Službene novine Tuzlanskog kantona", broj: 12/2000.), imaju:
1. žena - majka, za vrijeme korišcenja porodiljskog odsustva,
2. otac djeteta odnosno usvojilac djeteta za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva zbog smrti majke, ako majka napusti dijete ili ako je iz opravdanih razloga spriječena da koristi to pravo,
3. žena - majka, odnosno otac djeteta ako žena za to vrijeme radi sa punim radnim vremenom, po isteku porodiljskog odsustva do navršetka jedne godine života djeteta, ako koristi pravo da radi polovinu punog radnog vremena, a za blizance, trece i svako slijedece dijete, ako koristi pravo da radi polovinu punog radnog vremena do navršene dvije godine života djeteta,
4. jedan od roditelja, ako koristi pravo da nakon isteka godine dana života djeteta radi polovinu radnog vremena do tri godine života djeteta, jer je prema nalazu nadležne zdravstvene ustanove djetetu potrebna pojačana briga i njega, odnosno usvojilac ili lice koje se stara o djetetu, u slučaju smrti oba roditelja, ako roditelji napuste dijete ili ako ne mogu da brinu o djetetu,
5. žena - majka, koja nakon korištenja porodiljskog odsustva radi puno radno vrijeme, ako koristi pravo da, na osnovu nalaza ovlaštenog ljekara do navršene jedne godine života djeteta, odsustvuje sa posla dva puta dnevno u trajanju po sat vremena radi dojenja djeteta,
6. žena - majka, ako rodi mrtvo dijete ili ako dijete umre prije isteka porođajnog odsustva, ako koristi pravo da produži porođajno odsustvo za onoliko vremena koliko je, prema nalazu ovlaštenog ljekara, potrebno da se fizički oporavi od stanja prouzrokovanog gubitkom djeteta, a najmanje 45 dana od porođaja odnosno od smrti djeteta,
7. jedan od roditelja djeteta sa težim smetnjama u razvoju (teže hendikepiranog djeteta), ako na osnovu nalaza nadležne zdravstvene ustanove koristi pravo da radi polovinu punog radnog vremena kada su oba roditelja zaposlena ili se radi o samostalnom roditelju, i pod uslovom da dijete nije smješteno u ustanovu socijalno-zdravstvenog zbrinjavanja.

III. POČETAK I PRESTANAK KORIŠTENjA PRAVA

Član 3.

Naknada plaće za vrijeme odsustvovanja sa posla radi trudnoce, porođaja ili njege djeteta u slučajevima iz člana 2. ovog Pravilnika, pripada ženi - majci, odnosno drugim korisnicima prava, od prvog dana odsustvovanja sa posla radi trudnoce, porođaja ili njege djeteta i traje do isteka roka određenog zakonom za korištenje prava, ako korisnik prava ne izrazi želju da pravo koristi u kracem roku od zakonskog, kada je to zakonom omoguceno.

IV. UTVRĐIVANjE POTREBE KORIŠTENjA PRAVA

Član 4.

Potrebu korisnika prava za odsustvovanjem sa posla radi trudnoce, porođaja ili njege djeteta u slučajevima navedenim u članu 2. stav 1. alineje 1., 4., 5., 6. i 7. ovog Pravilnika, utvrđuje na zahtjev korisnika prava nadležna zdravstvena ustanova (nadležni ljekar, odnosno ljekarska komisija) svojim nalazom i ocjenom u skladu sa propisima o zdravstvenoj zaštiti.
Potrebu korisnika prava za odsustvovanjem sa posla radi trudnoce, porođaja ili njege djeteta u slučajevima navedenim u članu 2. stav 1. alineje 2. i 3. ovog Pravilnika utvrđuje, na pismeni zahtjev korisnika prava, nadležni centar za socijalni rad.

V. MJESNA NADLEŽNOST - CENTRA ZA SOCIJALNI RAD ZA UTVRĐIVANjE PRAVA NA NAKNADU PLAĆE I POVRAT SREDSTAVA

Član 5.

Centar za socijalni rad nadležan za utvrđivanje prava na naknadu plaće po zahtjevu korisnika prava i za povrat poslodavcu po tome osnovu isplaćenih sredstava, je onaj koji pokriva područje opcine u kojoj je korisniku prava izdata lična karta.

VI. UTVRĐIVANjE PRAVA NA NAKNADU PLAĆE

Član 6.

Utvrđivanje prava na naknadu umjesto plaće (u daljem tekstu: naknada plaće) ženi - majci, odnosno ocu djeteta ili usvojiocu ili drugom licu koje po zakonu ima pravo na naknadu plaće (u daljem tekstu: korisnik prava) u radnom odnosu, za vrijeme dok odsustvuje sa posla radi trudnoce, porođaja ili njege djeteta (u daljem tekstu: odsustvovanje sa posla), u slučajevima navedenim u članu 2. ovog Pravilnika, u prvom stepenu vrši nadležni Centar za socijalni rad, rješenjem o utvrđivanju prava na nadoknadu plaće.
Rješenje iz prethodnog stava se donosi u obliku i sa sastavnim dijelovima propisanim Zakonom o upravnom postupku ("Službene novine FBiH", broj: 2/98.), a pored ostalog u dispozitivu rješenja treba biti utvrđeno slijedece:
- datum nastanka i vrijeme trajanja prava na nadoknadu plaće korisniku prava,
- visina procenta kojim se od osnovice za obračun utvrđuje iznos naknade plaće,
- obaveza poslodavca da na osnovu toga rješenja, a u slučajevima propisanim ovim Pravilnikom, na osnovu rješenja i nalaza (doznake) nadležnog ljekara, odnosno ljekarske komisije, vrši obračun i isplatu naknade plaće korisniku prava po isteku svakog kalendarskog mjeseca korištenja prava i da na iznos naknade plaće uplati propisane doprinose i poreze,
- obaveza Centra za socijalni rad da poslodavcu izvrši povrat isplaćenih sredstava za naknadu plaće, doprinose i poreze, i to u roku od 30 dana od dana prijema zahtjeva za povrat sredstava sa dokazima o izvršenoj isplati, predviđenim ovim Pravilnikom.

Član 7.

Po jedan primjerak rješenja iz člana 6. ovog Pravilnika, Centar za socijalni rad dostavlja:
1. korisniku prava,
2. poslodavcu-pravnom ili fizičkom licu - kod kojeg je korisnik prava u radnom odnosu, zajedno sa kopijom nalaza (doznake) nadležnog ljekara odnosno ljekarske komisije, koji je korisnik priložio uz zahtjev za utvrđivanje prava.

Član 8.

Uz zahtjev za uspostavu prava na naknadu plaće za vrijeme odsustvovanja sa posla, bez obzira o kome slučaju iz člana 2. stav 1. ovog Pravilnika, se radi, podnosilac zahtjeva je dužan da priloži slijedecu dokumentaciju:
- kopiju lične karte,
- potvrdu o radnom odnosu sa visinom plaće za šest prethodnih mjeseci koji se uzimaju kao osnov za utvrđ-ivanje visine naknade plaće, sa registarskim brojem firme i matičnim brojem iz radne knjižice,
- kopiju radne knjižice.
Ako se zahtjev odnosi na uspostavu prava na naknadu plaće za vrijeme odsustvovanja sa posla po osnovu slučajeva iz člana 2. stav 1. alineje 1. i 2. ovog Pravilnika (porodiljskog odsustva) pored dokumentacije iz stava 1. ovog člana podnosilac zahtjeva prilaže uz zahtjev i slijedecu dokumentaciju:
- doznaku od ljekara od dana poroda,
- doznaku od ljekara od dana početka korištenja porodiljskog odsustva, ako se koristi do 28 dana prije porođaja,
- izvod iz matične knjige rođenih za dijete.
Ako se zahtjev odnosi na uspostavu prava na naknadu plaće po osnovu iz člana 2. stav 1. alineja 3. ovog Pravilnika (rad sa polovinom radnog vremena) podnosilac zahtjeva, pored dokumentacije iz stava 1. ovog člana, prilaže:
- potvrdu od ljekara o danu isteka porodiljskog odsustva. Ako se zahtjev odnosi na uspostavu prava na naknadu plaće po osnovu iz člana 2. stav 1. alineja 4. ovog Pravilnika (rad sa polovinom radnog vremena do 3 godine djeteta iz zdravstvenih razloga) podnosilac zahtjeva, pored dokumentacije iz stava 1. ovog člana, prilaže:
- nalaz zdravstvene ustanove da je djetetu potrebna pojačana briga i njega.
Ako se zahtjev odnosi na uspostavu prava