Na osnovu člana 3. stav 2. Zakona o lijekovima ("Službene novine Federacije BiH", broj 51/01 i 29/05), federalni ministar zdravstva donosi
PRAVILNIK
O NAČINU PROPISIVANjA I IZDAVANjA LIJEKOVA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 29 od 28 maja 2008)
I. OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovim Pravilnikom se utvrđuju uslovi načina propisivanja i izdavanja lijekova u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija).
Član 2.
Lijekovi se propisuju i izdaju na recept.
Izuzetno, određeni lijekovi se mogu izdavati bez recepta, saglasno Zakonu o lijekovima.
Član 3.
Lijekove na recept propisuje ovlašteni doktor medicine, doktor stomatologije, odnosno porodični doktor u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (u daljnjem tekstu: ovlašteni doktor).
Izuzetno od odredbe stava 2. ovog člana, lijekove na recept mogu propisivati i doktori medicine i doktori stomatologije - specijalisti (u daljnjem tekstu: ovlašteni specijalisti u primarnoj zdravstvenoj zaštiti), kao i ovlašteni doktori, specijalisti zaposleni u hitnoj medicinskoj pomoći.
Član 4.
Lijekovi se izdaju u apotekama, ograncima apoteke i depoima apoteke.
U depoima apoteke mogu se izdavati samo gotovi lijekovi, izuzev lijekova koji sadrže opojne droge i psihotropne tvari.
Lijekove u apotekama, ograncima apoteke i depoima apoteke izdaju ovlašteni magistri farmacije.
II. RECEPT
Član 5.
Recept obavezno mora sadržavati slijedeće:
1. Podatke o korisniku lijeka:
- prezime i ime i godina rođenja (za lice mlađe od jedne godine navesti mjesto, dan, mjesec i godinu rođenja)
- adresa
- matični broj (JMBG)
- šifra bolesti (MKB).
2. Podatke o lijeku:
- naziv, oblik, jačina, pakovanje i količina lijeka
- način upotrebe lijeka.
3. Podatke o propisivaču lijeka:
- naziv, sjedište i pečat zdravstvene ustanove odnosno privatne prakse
- faksimil i potpis ovlaštenog liječnika odnosno ovlaštenog specijaliste
- datum propisivanja recepta.
4. Podatke o izdavaču lijeka:
- naziv, sjedište i šifra apoteke, ogranka apoteke, odnosno depoa apoteke
- potpis magistra farmacije
- datum izdavanja lijeka.
Član 6.
Recepti kojim se propisuju lijekovi čije izdavanje tereti sredstva obaveznog zdravstvenog osiguranja, pored podataka utvrđenih u članu 5. ovog Pravilnika, mogu sadržavati i druge ugovorene podatke i oznake, uključujući i podatke za informatičku obradu recepata.
Obrazac recepta za lijek sa pozitivne liste lijekova kantona je bijele boje sa crnom štampom, a za komercijalne lijekove bijele boje sa crvenom štampom.
Na obrascu recepta iz stava 2. ovog člana mora biti jasno odštampano da li se radi o lijeku sa pozitivne liste lijekova kantona odnosno lijeku iz komercijalnog asortimana.
Član 7.
Recept ima značaj javne isprave.
Recept se ispunjava čitko tintom ili hemijskom olovkom plave ili crne boje, odnosno kompjuterskim upisom.
III. PROPISIVANjE LIJEKOVA
Član 8.
Ovlašteni doktori mogu samostalno propisivati lijekove na recept ili po preporuci specijaliste određene grane medicine odnosno stomatologije.
U slučaju propisivanja lijekova na recept, u skladu sa propisanim režimom, po preporuci specijaliste određene grane medicine odnosno stomatologije koji predlažu potrebnu terapiju - lijekove ovlaštenom doktoru, ovlašteni doktor, na poleđini recepta upisuje ime i prezime specijaliste koji je predložio navedeni lijek, datum preporuke i broj nalaza specijaliste, te naziv zdravstvene ustanove odnosno ordinacije privatne prakse, kao i klauzulu "po preporuci specijaliste".
Ovlašteni doktori propisuju lijekove sa pozitivne liste lijekova kantona, ukoliko zdravstvena ustanova odnosno privatna praksa u kojoj su zaposleni ima zaključen ugovor sa nadležnim zavodom zdravstvenog osiguranja kantona.
Član 9.
Na jedan recept može se propisati samo jedan lijek, oblik i jačina, i to samo za pojedinačnog pacijenta.
Nazivi lijekova mogu se skraćivati na način koji je utvrđen važećom farmakopejom.
Nazivi gotovih lijekova ispisuju se bez skraćivanja.
Recept iz stava 1. ovog člana vrijedi 15 dana od dana propisivanja lijeka, ako ovim Pravilnikom nije drugačije propisano.
Recepti kojima se propisuju antibiotici vrijede tri dana od dana propisivanja lijeka.
Recepti kojima se propisuju opojne droge vrijede pet dana od dana propisivanja lijeka.
Član 10.
Kada se propisuje gotov lijek koji se u prometu nalazi u raznim oblicima, veličinama, pakovanjima i jačinama, ovlašteni doktor koji propisuje lijek na recept, naznačuje oblik, jačinu, veličinu pakovanja i dozu lijeka.
Broj pakovanja označava se rimskim brojem i latinskim nazivom broja.
Član 11.
Na jedan recept može se propisati lijek u količini koja odgovara objektivnom zdravstvenom stanju pacijenta i prirodi bolesti, ali najviše za 30 dana trajanja terapije.
Broj pakovanja lijeka označava se rimskim brojevima i slovima na latinskom jeziku.
Ako je broj pakovanja veći od jednog, obavezno je staviti oznaku "necesse est!".
U slučajevima propisivanja lijeka na recept u hitnoj medicinskoj pomoći može se propisati lijek u količini potrebnoj za tri dana liječenja ili najmanje originalno pakovanje.
Član 12.
Kada se zbog prirode bolesti lijek treba hitno izdati, ovlašteni doktor odnosno ovlašteni specijalista koji je propisao lijek označava recept sa jednom od slijedećih oznaka: "cito", "statim" ili "periculum in mora".
Član 13.
Ako ovlašteni doktor odnosno ovlašteni specijalista koji propiše lijek na recept smatra da ne treba ponoviti izdavanje lijeka po tom receptu, na recept svojeručno stavlja oznaku "non repetatur".
Oznaka iz stava 1. ovog člana ne smije biti odštampana na receptu.
Član 14.
Uputstvo o načinu upotrebe lijeka mora biti na receptu potpuno.
Nije dozvoljeno staviti samo riječi: "po naredbi", "po uputstvu" i sl.
Uputstvo na receptu za lijekove za koje je određeno da ih primjenjuje zdravstveni radnik ima oznaku "na ruke doktora" (ad manum medici).
Član 15.
Nazivi lijeka koji se izrađuju u apotekama i ograncima apoteka (u daljnjem tekstu: magistralni lijekovi ili galenski pripravci) ispisuju se na receptu, po pravilu, na latinskom jeziku, i to prema nazivima iz važeće farmakopeje ili stručno prihvaćenim nazivima u metodologiji izrade lijekova.
Pri propisivanju magistralnog lijeka ovlašteni doktor odnosno ovlašteni specijalista koji je propisao lijek ispisuje njegove sastojke i količine u gramima (g), i to arapskim brojevima, odnosno rimskim brojevima ako su u pitanju kapi.
Kada ovlašteni doktor odnosno ovlašteni specijalista propiše lijek na recept iznad maksimalne dopuštene doze, označava ga uskličnikom i