aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 120. stav 2. Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 63/11) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10 i 86/10), ministar unutrašnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O NAČINU OBAVLjANjA POSLOVA KONTROLE I NEPOSREDNOG REGULISANjA SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 122 od 8. decembra 2011)

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se način postupanja policijskih službenika prilikom kontrole saobraćaja na putevima i neposrednog regulisanja saobraćaja na putevima, kao i drugi poslovi iz oblasti bezbjednosti saobraćaja iz nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (u daljem tekstu: Ministarstvo).

Član 2.

(1) Policijski službenik pruža učesnicima u saobraćaju pomoć kojom se postiže veća bezbjednost saobraćaja ili njegovo neometano odvijanje, kao i drugu pomoć u granicama svojih ovlašćenja i mogućnosti.
(2) U vršenju poslova kontrole saobraćaja na putevima policijski službenik obraća se učesnicima u saobraćaju pristojno i ozbiljnim tonom i na jasan i razumljiv način saopštava razloge zbog kojih im se obraća.

Član 3.

(1) Policijski službenik kontrolu i neposredno regulisanje saobraćaja na putevima i kontrolu nad učesnicima u saobraćaju i vozilima vrši u uniformi, a u uslovima smanjene vidljivosti i noću uz obaveznu upotrebu fluorescentnog prsluka.
(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, kontrolu nad vozačima i vozilima policijski službenik može vršiti u građanskom odijelu, pod uslovom da zaustavljanje vozila vrši policijski službenik u uniformi.

Član 4.

Kontrolu i neposredno regulisanje saobraćaja na putevima policijski službenici vrše radi:
a) obezbjeđenja nesmetanog i bezbjednog odvijanja saobraćaja na putevima,
b) utvrđivanja da li se učesnici u saobraćaju pridržavaju propisa o bezbjednosti saobraćaja na putevima,
v) sprečavanja vršenja prekršaja u saobraćaju i
g) sprečavanja, otkrivanja i rasvjetljavanja ostalih prekršaja.

II- KONTROLA SAOBRAĆAJA

Član 5.

Kontrolu saobraćaja na putevima policijski službenik vrši korišćenjem službenog vozila, pješice, korišćenjem bicikla, motocikla, helikoptera ili drugim sredstvima, u pokretu ili zadržavanjem na pojedinim mjestima na putu, kao i snimanjem saobraćaja na putu u svrhu praćenja bezbjednosti i protočnosti saobraćaja, ponašanja učesnika u saobraćaju i dokumentovanja saobraćajnih i drugih prekršaja.

Član 6.

Policijski službenik prilikom obavljanja poslova kontrole i neposrednog regulisanja saobraćaja na putevima preduzima i druge radnje i mjere u skladu sa policijskim ovlašćenjima, osim ako bi zbog toga nastala neposredna opasnost za učesnike u saobraćaju.

Član 7.

U vršenju poslova kontrole saobraćaja policijski službenik kontrolu vrši na bezbjedan način po sebe, kontrolisana lica i druge učesnike u saobraćaju.

Član 8.

(1) Kontrola saobraćaja na putevima vrši se:
a) stalno i
b) povremeno.
(2) Pod stalnom kontrolom saobraćaja podrazumijeva se pokrivenost puta, dijela puta, odnosno mjesta na putu, naselja ili drugih površina na kojima se odvija saobraćaj, od strane policijskih službenika i/ili snimanjem saobraćaja neprekidno u toku 24 časa.
(3) Povremena kontrola saobraćaja vrši se od strane policijskih službenika i/ili snimanjem saobraćaja u određenom periodu.

Član 9.

Nakon izvršene kontrole, policijski službenik omogućava vozilu i vozaču čija je kontrola vršena bezbjedno uključenje u saobraćaj.

Član 10.

(1) Dionice i mjesta na putu na kojima će se vršiti kontrola određuje nadležna organizaciona jedinica Ministarstva (u daljem tekstu: nadležna organizaciona jedinica), pri čemu se vodi računa da to ne bude uvijek na istim mjestima, odnosno da se obezbijedi obuhvatnost kontrole putne mreže.
(2) Pritom se obavezno vodi računa o mjestu i vremenu događanja saobraćajnih nezgoda, frekvenciji saobraćaja i drugim elementima bitnim za bezbjednost saobraćaja.

1. Zaustavljanje vozila

Član 11.

(1) Kada je u vršenju poslova kontrole saobraćaja potrebno da se određeno vozilo zaustavi, policijski službenik prije davanja propisanog znaka izabere najpogodnije i najbezbjednije mjesto za zaustavljanje vozila, a koje se nalazi izvan kolovoza.
(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, vozilo se može zaustaviti i na kolovozu, ako su gustina saobraćajnog toka, širina kolovoza i uslovi saobraćaja takvi da ne dolazi do ugrožavanja bezbjednosti učesnika u saobraćaju i ako ne postoji mogućnost zaustavljanja van kolovoza.
(3) Ukoliko policijski službenici službu obavljaju službenim vozilom, na mjestu na kojem se vrši zaustavljanje vozila službeno vozilo se bezbjedno parkira, izvan kolovoza.
(4) Prilikom zaustavljanja vozila policijski službenik stoji uz desnu ivicu kolovoza gledano u pravcu kretanja vozila koje zaustavlja, a na putu sa jednosmjernim saobraćajem može stajati i uz lijevu ivicu kolovoza, ako je to, s obzirom na uslove, pogodnije sa stanovišta bezbjednosti i neometanog odvijanja saobraćaja.

Član 12.

(1) Policijski službenici koji kontrolu saobraćaja vrše službenim vozilom mogu zaustavljati vozila i kada je službeno vozilo u pokretu, ukoliko je vozilo opremljeno uređajima za davanje posebnih svjetlosnih znakova i zvučnih signala.
(2) Zaustavljanje vozila na način opisan u stavu 1. ovog člana vrši se davanjem posebnih svjetlosnih znakova i zvučnih signala, a po potrebi i izdavanjem naređenja putem megafona i davanjem znakova iz vozila propisanih članom 62. stav 3. ovog pravilnika.
(3) Ukoliko policijski službenici službu obavljaju sa službenim vozilom sa videonadzorom - presretačem, zaustavljanje vozila vrši se u skladu sa članom 54. ovog pravilnika.

Član 13.

(1) Policijski službenik prilikom vršenja poslova kontrole saobraćaja vrši zaustavljanje vozila nakon što je uočio prekršaj.
(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, zaustavljanje se može izvršiti i u sljedećim slučajevima:
a) ako su aktivnosti policijskih službenika usmjerene na sprečavanje i otkrivanje prekršaja ili krivičnih djela koje nije moguće uočiti bez zaustavljanja vozila (planom rada, nalogom za službu, usmenim naređenjem starješine i slično) i
b) prilikom sprovođenja pojačanih mjera i aktivnosti iz oblasti kriminaliteta i javnog reda i mira.

Član 14.

(1) Ukoliko na autoputu, putu rezervisanom za saobraćaj motornih vozila i brzom putu postoje pogodna proširenja (parkirališta ili druge površine), policijski službenik na tim mjestima može vršiti zaustavljanje i kontrolu saobraćaja nakon što se saobraćajni tok prethodno preusmjeri na proširenje.
(2) Proširenja iz stava 1. ovog člana treba da budu takvih dimenzija i oblika da na njima postoji prostor za nesmetan i bezbjedan protok preusmjerenog saobraćajnog toka sve do njegovog ponovnog